Strana 6 z 10
- Asus Maximus III Extreme - Testovací sestava
Extrémní ladičskou desku určenou pro extrémní taktování čtyř-jádrových procesorů Core i5 a Core i7 jsme otestovali na následující konfiguraci. Pro testy výkonu, spotřeby a OC potenciálu jsme použili procesor Core i5 750 v ES provedení. Operační paměti byly použity od společnosti Corsair a to v nejvyšší sérii-Dominator. Osadili jsme dva moduly, každý s celkovou kapacitou 2GB. Paměti mají nastavené tovární frekvence na 1600MHz s časováním CL8. Grafickou kartu jsme použili od totožného výrobce jako desku a to Asus EAH5850 s jedním GB rychlých pamětí standardu GDDR5. Testy jsme provedli s nepřetaktovanou grafikou. Pevný disk, na kterém jsme měli nainstalované Windows a testovací programy plus hry byl značky Seagate. Jeho kapacita činí 500GB podpořených 32MB cache pamětí. Procesor jsme chladili, tak jako v každém testu precizní Noctuou NH-U12P ve speciální edici podporující s1156. Sestavu jsme napájeli zdrojem od stejného výrobce, od kterého máme paměti. Mluvíme tedy o Corsairu s modelovým značením HX1000, který je schopen dodat až 1000W a jeho účinnost se pohybuje na hodně vysokém ocenění.
Obměna testovací sestavy nepřinesla výměnu pouze grafické karty, procesor a chladiče, ale také změnu operačního systému. Testování proběhlo pod operačním systémem Windows 7 Ultimate v 64bit verzi. A to na čistém operačním systému, který ihned po nainstalování byl doplněn testovacími programy a hrami. Testovaná deska v PC vypadá následovně, a užijte si ten pohled, jestli ji někdy uvidíte "naživo", je nadmíru pravděpodobné že bude za vitrínou případně na bench tablu.
Abychom dnešní test trošku odlišili od ostatních, přidáváme dva snímky desky osazené v prostorné Big-Tower skříni věhlasného výrobce. Díky malé testovací grafice jsme ve výhodě a svítící červeň s potiskem R.o.G. jde prakticky celá vidět. Ano desce to nadmíru sluší i ve skříni a není nutné ji ledabyle dusit položenou na stole. Jestli se obejdete bez triple-channel řadiče a spokojíte se s pouhými čtyřmi GB operačních pamětí. Očekávejte překrásnou desku, jež bude dominovat vaší sestavě, a chlubit se s ní bude doslova povinností. Velice dobře si dokážeme představit tuto základovku v kvalitní skříni osázenou trojicí HD 5870 série Matrix.
I v případě montáže třech akcelerátorů budete mít stále k dispozici start tlačítka. Dostat se k nim již nebude jednoduché, kvůli možné blízkosti ke dnu skříně. Při mírné spolupráci s obyčejnou strouhací tužkou bude jejich přístupnost stále akceptovatelná. Při použití většího chlazení procesoru budete muset k odjištění horního slotu s rozhraním PCI-Express zvolit opět kancelářskou pomůcku. Díky nízkému chlazení desky není problém s dosažením požadovaného "vzduchového tunelu" a to prakticky bez-námahově. Přesto jsou teploty chlazených komponent velice nízké. Že by cena značila výkon? Přesvědčme se o tom jestli Asus nevymyslel něco nového, co by mírně zvedlo výkon. Porovnáváme proti starším testovaným deskám.
|