Strana 6 z 10
- Asus Maximus III Extreme - Testovací sestava
Extrémní ladičskou desku určenou pro extrémní taktování čtyř-jádrových procesorů Core i5 a Core i7 jsme otestovali na následující konfiguraci. Pro testy výkonu, spotřeby a OC potenciálu jsme použili procesor Core i5 750 v ES provedení. Operační paměti byly použity od společnosti Corsair a to v nejvyšší sérii-Dominator. Osadili jsme dva moduly, každý s celkovou kapacitou 2GB. Paměti mají nastavené tovární frekvence na 1600MHz s časováním CL8. Grafickou kartu jsme použili od totožného výrobce jako desku a to Asus EAH5850 s jedním GB rychlých pamětí standardu GDDR5. Testy jsme provedli s nepřetaktovanou grafikou. Pevný disk, na kterém jsme měli nainstalované Windows a testovací programy plus hry byl značky Seagate. Jeho kapacita činí 500GB podpořených 32MB cache pamětí. Procesor jsme chladili, tak jako v každém testu precizní Noctuou NH-U12P ve speciální edici podporující s1156. Sestavu jsme napájeli zdrojem od stejného výrobce, od kterého máme paměti. Mluvíme tedy o Corsairu s modelovým značením HX1000, který je schopen dodat až 1000W a jeho účinnost se pohybuje na hodně vysokém ocenění.
![](/images/stories/zakladni%20desky/ASUS%20Maximus%20III%20Extreme%20P55/testsystem.png)
Obměna testovací sestavy nepřinesla výměnu pouze grafické karty, procesor a chladiče, ale také změnu operačního systému. Testování proběhlo pod operačním systémem Windows 7 Ultimate v 64bit verzi. A to na čistém operačním systému, který ihned po nainstalování byl doplněn testovacími programy a hrami. Testovaná deska v PC vypadá následovně, a užijte si ten pohled, jestli ji někdy uvidíte "naživo", je nadmíru pravděpodobné že bude za vitrínou případně na bench tablu.
![](/images/stories/zakladni%20desky/ASUS%20Maximus%20III%20Extreme%20P55/061%20-%20kopie.JPG)
Abychom dnešní test trošku odlišili od ostatních, přidáváme dva snímky desky osazené v prostorné Big-Tower skříni věhlasného výrobce. Díky malé testovací grafice jsme ve výhodě a svítící červeň s potiskem R.o.G. jde prakticky celá vidět. Ano desce to nadmíru sluší i ve skříni a není nutné ji ledabyle dusit položenou na stole. Jestli se obejdete bez triple-channel řadiče a spokojíte se s pouhými čtyřmi GB operačních pamětí. Očekávejte překrásnou desku, jež bude dominovat vaší sestavě, a chlubit se s ní bude doslova povinností. Velice dobře si dokážeme představit tuto základovku v kvalitní skříni osázenou trojicí HD 5870 série Matrix.
![](/images/stories/zakladni%20desky/ASUS%20Maximus%20III%20Extreme%20P55/064.JPG)
I v případě montáže třech akcelerátorů budete mít stále k dispozici start tlačítka. Dostat se k nim již nebude jednoduché, kvůli možné blízkosti ke dnu skříně. Při mírné spolupráci s obyčejnou strouhací tužkou bude jejich přístupnost stále akceptovatelná. Při použití většího chlazení procesoru budete muset k odjištění horního slotu s rozhraním PCI-Express zvolit opět kancelářskou pomůcku. Díky nízkému chlazení desky není problém s dosažením požadovaného "vzduchového tunelu" a to prakticky bez-námahově. Přesto jsou teploty chlazených komponent velice nízké. Že by cena značila výkon? Přesvědčme se o tom jestli Asus nevymyslel něco nového, co by mírně zvedlo výkon. Porovnáváme proti starším testovaným deskám.
|