Test: Asus Maximus III Extreme P55 - Když požadujete maximum Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pondělí, 31 květen 2010
Přejít na obsah
Test: Asus Maximus III Extreme P55 - Když požadujete maximum
ASUS Maximus III Extreme - Technologie
Asus Maximus III Extreme - Parametry a balení
Asus Maximus III Extreme - Pohled na desku
Asus Maximus III Extreme - Detailní pohled
Asus Maximus III Extreme - Testovací sestava
Asus Maximus III Extreme - Testy
Asus Maximus III Extreme - BIOS a OC k 4,4GHz
Asus Maximus III Extreme - Taktování a provozní vlastnosti
Asus Maximus III Extreme - Závěr a hodnocení

 

 
  • Asus Maximus III Extreme - BIOS a OC k 4,4GHz

Pořádně nabušená základovka si zaslouží hodně extrémní a nadprůměrně vyladěný BIOS. My jsme se s ním obstojně seznámili a tak vám můžeme představit všechny nové položky. A že jich není zrovna málo se budete moci brzy přesvědčit na vlastní oči. Nejen že deska budí dojem ultimativní overclockerské hračky již osazenými komponentami a funkcemi, ale také svým BIOSem. Ihned po dostání se pod tuto svrchovanou aplikaci zjistíte, že stále je co vylaďovat a komplikovat. Napájecí kaskáda je ano již víte a takové provedení se neobejde bez porodních bolestí. Obzvláště u nově "zajížděné" technologie. Přidaných voleb je spousta a valná většina se odvíjí od nových možností, které nabízí hybridní napájení. Pojďme si to pěkně ukázat v terénu.

Je zbytečné si ukazovat BIOS a jeho funkce a potom ještě jednou správné nastavení pro vyšší overclocking. Shrneme si tedy tyto dvě kapitoly do jednoho celku a dopodrobna si popíšeme vše potřebné. Po odemknutích všech potřebných voleb budeme ve třech, až pěti postupech-záleží na tom, jak moc jste velicí ladiči, postupovat k dosažení frekvence 4400MHz pro Core i5 750. Z vlastní zkušenosti vám můžeme sdělit, že jestli dostanete kousek, který zvládne tyto frekvence se 100% stabilitou, tak si jej hýčkejte a rozhodně jej nepouštějte z ruky. Jedná se o vydařený kus křemíku, na který je zapotřebí mít trochu více toho štěstí. Frekvenci BCLK si zvedejte, jak uznáte za vhodné. Násobič procesoru nastavíme na hodnotu 20x a zkusíme, jestli grafika zvládne frekvenci PCI-Express sběrnice na hodnotě 110MHz, což je potřebné pro BCLK do 230MHz. Záleží samozřejmě na procesoru samotném. Frekvencí pamětí se snažte držet co nejníže, ale také nejblíže frekvenci, kterou zužitkujete. QPI frekvenci držte co nejníže, ale v žádném případě nepřepínejte na slow mode. Degradujete tím výkon do doby kamenné. Když budete atakovat frekvenci do 4,5GHz, tak očekávejte frekvenci do hodnoty 7200MHz.

CPU Clock amplitude bylo zapotřebí mít nastavené na 700mV pro správný chod požadované frekvence. CPU a PCH clock skew bylo pro naše mírné škádlení potřeba nastavit na pouhých 100ps. Schválně jsme zkoušeli, kolik toho je deska ze sebe schopná "vypotit" s těmito hodnotami na takto nízkém nastavení a ejhle zvládlo to BCLK 220MHz s plnou stabilitou. Pro taktování v našem měřítku je dobré se držet při zemi a tak se vyhnout nastavování extrémních modu, které jsou určeny pro taktování s dusíkem. Digi+PWR Mode nastavíme tedy na jistější T-Balanced, který je zde pro běžný provoz a nedoporučujeme jej v žádném případě přepínat na vyšší volbu s chlazením neodpovídající extrémním vodním okruhům. Zbytečně navýšíte spotřebu a zatěžujete všechny komponenty. PWM Volt Control je pro naše potřeby opět zbytečností a tak si jej nemusíme při pokořování určené mety vůbec všímat. Přepněte na jednu z jistějších položek pouze v případě, když dosáhnete pod bod mrazu. CPU Voltage OCP je ochrana proti extrémním hodnotám, které nemusíte nastavit schválně, ale deska je zbaští. Toto doporučujeme mít povoleno, i když budete taktovat s dusíkem. CPU PWM Frequency nám nastavuje spínací frekvence samotného procesoru. Čím vyšší frekvence, tím vyšší propustnost v napájecí kaskádě, na úkor teplot, spotřeby a životnosti desky.

Pro naše účely je tato položka opět nezajímavou a není sebemenšího problému udržet BCLK na vyšších hodnotách v naprosté stabilitě a to dokonce i s nastavením na Auto. Synchronní mod jsme povolili a Extreme OverVoltage jsme raději vypnuli. Tato položka je jak jinak než užitečnou pouze při honění frekvenčních rekordů. CPU Voltage Mode je povoleno nastavit na VID, a nebo oFFset. VID je určen pro klasický provoz a tedy i naše požadavky. oFFset je když budete se pokoušet o transformaci desky na nánuk. Napětí, které jsme pro stabilitu museli pustit do komponent nebylo zrovna nejnižší a připravte se že si budete muset připravit odpovídající chladič. 1.5V pro procesor bylo dostatečné pro 4,4GHz. CPU PLL jsme vyhnali na hodnotu vysokých 2.10675V. Méně nám nedělalo zrovna dobře a tak jsme byli nuceni navýšit na něco solidnějšího. U vás je dosti pravděpodobné, že avízované frekvence dosáhnete i s nižším napětím. Záleží samozřejmě kus od kusu. Lynnfieldy, které jsou v českých obchodech naskladněny jsou jako lotérie a štěstí na nadprůměrně dobrý OC kousek se pohybuje na značně malém procentu. S IMC Voltaží bylo třeba si více pohrát a my jsme se spokojili s 1.27200V. PCH Voltage držte na nižších veličinách. Pro nás bylo úspěšné napětí do 1.2V.

Zde již není nic zajímavého, snad jen až na položky s OC profily. Maximum možných uložení je osmičkové, takže žádná změna oproti ostatním deskám z rodiny republic of gamers.

Než se vrhnete do experimentování s frekvencemi, vypněte úsporné a virtualizační technologiie procesoru. Nic složitého, jen se řiďte podle našeho nastavení.

Pro vysokou frekvenci procesoru jsme potřebovali vyhnat operační paměti výše. Přepnuli jsme tedy z CL8 na vyšší CL9, který na výkonu moc neubere. A povolili pamětem fungování na 1760MHz. Jak vidíte, možnosti určených pouze pro extrémní taktování za použití nekonvenčních metod je zde nadmíru. Není problém se v BIOSe vyznat a velice lehce a rychle nastavit vše potřebné pro kterou-koliv frekvenci. Když už se tak bavíme o hlavním kurzu, kterou M III E podstoupila, tak ji musíme pochválit, jelikož taktovací potenciál je fantastický. A to díky širokému spektru nastavených voleb a rozsahů napětí.

  • # CPU Voltage - od 0,85V do 2,0V
  • # IMC Voltage (VTT) - od 1,16V do 2,0V
  • # CPU PLL Voltage - od 1,5V do 2,5V
  • # DRAM Voltage - od 1,5V až do 2,5V
  • # PCH Voltage - od 1,1V do 1,35V

Rozsah napětí je rozumně zvolen pro vysoké taktování, ale nemůžeme se zbavit dojmu, že jsme se mohli dočkat i vyšších možností v rozsahu napětí. Jen kvůli extrému, který produkt reprezentuje, jak jen může. Jak vidíte, BIOS je obsáhlý a přináší spoustu nových voleb do zatuchlých BIOS kobek. A jak se vlastně s takovou deskou taktuje "podomácku"?



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1499x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1730x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3896x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1277x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1250x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 1