TEST: ASUS Maximus IV Gene-Z68: MAXIMalisticky vyGENErovaná mATX deska pro malé ale silné PC Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 23 leden 2012
Přejít na obsah
TEST: ASUS Maximus IV Gene-Z68: MAXIMalisticky vyGENErovaná mATX deska pro malé ale silné PC
Asus Maximus IV GENE-Z - Technologie
Asus Maximus IV GENE-Z - Parametry a balení
Asus Maximus IV GENE-Z - Základní deska
Asus Maximus IV GENE-Z - testovací sestava a výkon desky
Asus Maximus IV GENE-Z - Taktování a provoz desky
Asus Maximus IV GENE-Z - Závěr a hodnocení

 

 

  • Asus Maximus IV Gene-Z - Technologie

Kupodivu i přes malé rozměry desce nic nechybí a nabízí to samé, co plnohodnotný High-End, kterým je například vyšší verze Maximus IV Extreme. Než si ukážeme, v jakém balení desku dostanete, a než si popíšeme její rozmístění komponent, tak si ji ukážeme po technologické stránce. Ta je doslova napěchovaná k prasknutí a nabízí solidní porci výbavy a technologií s tím spojených.

Pověstným mistrovským dílem ze všech modelu, byla s největší pravděpodobností Gene s čipsetem X58. Asus se snaží novou Maximus IV prezentovat, jako ještě více vrcholný produkt. Těžké soudit, ale musím uznat, že nová Gene pro Sandy Bridge nemá v ničem slabinu.

I když samostatné zvukové moduly SupremeFX- X-Fi Asus již ke svým deskám nepřibaluje, tak se této "reklamy" nechce prozatím vzdát. A tak integrovaný zvukový kodek od Realteku nazývá stejně. Ostatně je softwarově emulovaný a tak podporuje standardy jako je EAX 5.0 atd. No co naplat. Plnohodnotná X-FI osazená není, ale emulace dokáže obstojně zkrášlit zvukovou kvalitu. Použitý zvukový kodek určitě není špatný a patří mezi jasný nadprůměr v rámci integrovaných grafik. Tedy alespoň vzhledem ke konkurenci a levnějším deskám tohoto výrobce.

Síťový čip od Intelu netřeba představovat. Asus jej osazuje na svoje dražší produkty a chlubí se tím všude, kde to jen jde. Intel Ethernet není špatný a je o maličko lepší, než obyčejná řešení od menších výrobců. Zde Asus se svou volbou neudělal přešlap a zvolil výborně. "Intelácký" čip totiž je lépe navržený než ty konkurenční a nezatěžuje tak moc CPU a to dokážeme ocenit!

Deska samozřejmě podporuje staré standardy a technologie. ROG Connect, GPU Tweakit atd. není postradatelné. Na Maximus IV Gene-Z je v nové revizi s drobnými vylepšeními. Které jsme mohli vidět již na Maximus IV Extreme. Taktování procesoru, operačních pamětí anebo grafických karet tedy je možné i nadále provozovat přes druhý počítač nebo mobilní telefon.

Technologii Virtu od LucidLogix jsme vám již představovali. Dnes tedy jen krátká rekapitulace. Virtu kombinuje dedikovanou grafickou kartu společně s tou co je integrovaná v pouzdře procesoru. Dle vytížení přepíná mezi nimi a snižuje spotřebu počítače. Když není zapotřebí vysoký grafický výkon, tak jednoduše systém přepne na iGPU v procesoru. Problém je s ovladači, které zkrátka nedosahují výkonu ani funkčnosti SF/SLI řešení, takže VIRTU zůstává v pozadí zájmu.

Desky Gene byly vždy hodně výkonné a měly maximální potenciál, dokonce někdy tyto desky byly i nejlepší pro taktování a extrémní produkty strčily hravě do kapsy. Asus na to samozřejmě náležitě ukazuje. Jelikož Gene jsou perfektní desky pro extrémní taktování pod dusíkem, tak by měly nabízet i vysoký výkon. A to zrovna deklaruje tento snímek. Zde je porovnáváno proti High-Endu od konkurence. Maximus IV Gene-Z je výkonnější dle měření o 3-6%. Takhle na "papíře" to vypadá báječně. Realita je ale trošku jinačí. GB UD7 má totiž můstek nf200, který zvyšuje latence desky a tak snižuje i výkon. Zhruba tak o 2 až 3%. Když k těmto výsledkům přičteme odchylky při měření, tak zjistíme, že rozdíl ve výkonu je vlastně nulový. Tedy proti deskám, co nejsou vybavené můstkovým řadičem.

Technologii Smart Response jsme vám představili v samotném článku a tak si ji dnes nebudeme rozebírat. V krátkosti se jedná o funkci, která urychlí váš mechanický disk a nabídne rychlosti, které jsou velice blízko klasickému SSD. Jediné, co je k tomu zapotřebí, je klasický disk veliké kapacity a jedno málo kapacitní a hodně levné SSD. Poté za nízký finanční obnos dostanete "RAIDové" pole s obrovskou kapacitou a vysokou rychlostí a to pouze za zlomek ceny kapacitně stejně velikého SSD.

Podívejme se na samotnou desku a její parametry a balení …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1546x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1764x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3903x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1