TEST: ASUS Maximus IV Gene-Z68: MAXIMalisticky vyGENErovaná mATX deska pro malé ale silné PC Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 23 leden 2012
Přejít na obsah
TEST: ASUS Maximus IV Gene-Z68: MAXIMalisticky vyGENErovaná mATX deska pro malé ale silné PC
Asus Maximus IV GENE-Z - Technologie
Asus Maximus IV GENE-Z - Parametry a balení
Asus Maximus IV GENE-Z - Základní deska
Asus Maximus IV GENE-Z - testovací sestava a výkon desky
Asus Maximus IV GENE-Z - Taktování a provoz desky
Asus Maximus IV GENE-Z - Závěr a hodnocení

 

 

  • Asus Maximus IV Gene-Z - Základní deska

Od desky za čtyři a půl tisíce korun byste neměli očekávat mnoho. To naštěstí neplatí u tohoto etalonu kvality a výbavy. Jak jsem již napsal, deska vůči dražším modelům de-facto nic nepostrádá a nabízí pro drtivou většinu uživatelů to samé, co vyšší a větší verze. Je až s údivem, že Asus nastavil u desek Gene tak nízkou cenu. Kdyby je prodával za cenu Deluxe verzí nebo i mírně nad, stále by se tyto malá "překvápka" vyplatila kupovat.

Až tak povedené jsou. A za dnešní cenu je to skvělá volba! Jediná škoda, že nám opět dolar poposkočil výše a je již na dvaceti korunách. Tento skvělý produkt by totiž mohl klidně stát ještě méně a také že stál. Při uvedení se dala pořídit již mírně pod čtyři tisíce! Panečku to byla teprve neodmítnutelná nabídka. Za onu cenu vlastně jako by ostatní desky neexistovaly. Brali jste buď Sabertooth (ten ale na Z68 platformě chybí) anebo Gene. A pak už jen to nejdražší. Vše ostatní vám za danou cenu nenabídlo toho tak moc.

Několik drobných mínusu deska má to nezapírám. Tak například je osazen pouze jeden čip BIOSu. Gigabyte již dlouhá léta standardně osazuje na všechny desky tyto čipy dva. A to je napevno pájí k PCB, což je levnější a méně spolehlivé. Asus zato osazuje BIOSové paměti do patice, ze které jdou vyjímat. Ale i tak, tato deska měla prostě tyto čipy dostat dva.

Zadní panel je vybaven velice luxusně a trumfuje většinu nejdražších desek. Deset USB konektorů se jen tak nevidí, i když těch standardu 3.0 mohlo být více. Plnou výbavu vidíte na snímku a úsudek si zajisté uděláte sami. Holt výrobce v této oblasti nešetřil-či spíše naopak dotoval.

Šetřit se ale muselo na slotech. Kvůli velikosti celé mATX desky muselo dojít na nějaké ty ústupky. Sloty jsou tedy osazené pouze tři. Dva plnohodnotné PCIe 16x, které když oba osadíte grafikami, tak každý pojede pouze jako 8x. To vám srazí výkon proti plnohodnotnému řešení maximálně o 3%, takže žádná tragédie. Třetí černý slot je PCIe 4x a dokáže fungovat i jako PCIe 1x. Když osadíte jednu grafiku, tak můžete použít ještě druhý PCIe 16x. Ten je možné provozovat jako 1x, 4x a 8x. Takže potřebné karty do vašeho LAN party počítače osadíte. Mínus musím brát (kromě logicky menšího počtu slotů), také to, že jsou oba PCIe 16x natěsnané u sebe. Kdyby byl ten spodní prohozen s černým, tak by to bylo hned mnohem lepší. Jednak byste mohli osadit dvě grafiky a zvukovou kartu. A pak by také mezi grafikami byla mezera pro odvod tepla. Takhle budete mít karty na sobě nalepené a nebude to dělat moc dobroty, když se bude jednat o karty s referenčním chlazením. O nemožnosti osadit dvě troj-slotové grafiky se raději ani nebudu zmiňovat. Holt vodní chlazení s dvojicí grafik zde bude nutností.

Deska má šestici SATA konektorů. Čtveřice šedých je SATA 2 a dva červené jsou nejnovějšího standardu. Když nebudu počítat chladiče na mosfetech (k těm za chvíli se dostaneme), tak chladič má deska pouze jeden jediný a ten odvádí svou práci výborně.  Maximuska téměř vůbec netopí a její teploty jsou nádherně nízké. I když nevybočující ze standardu. Prostě se drží hodnot, jako ostatní Z68čky.

Jak je u Asusu běžné, tak u napájecího konektoru je umístěn USB konektor pro přídavné krabičky. Měřící body jsou na standardním místě. Paměti jsou napájené dvěma digitálně spínanými fázemi. A "čipset" pouze jednou, což je plně dostačující a zcela běžné.

V napájení procesoru najdeme dvanáct zalitých cívek s hodnotou 68 Ohmů. To značí celkem dvanáct fází. Dvě jsou vyvedené pro vnitřní logiku čipu. Další dvě pro integrované grafické jádro a zbylých osm se stará o jádra procesoru. Napájení je tedy plně dostatečné až naddimenzované. Mosfety jsou chlazeny velikými chladiči, které ničemu nezavazejí a drží skvěle nízké teploty.

A teď se podívejme, co deska dokáže v praxi …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1546x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1763x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3903x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1