Strana 6 z 7
- Asus Maximus IV Gene-Z - Taktování a provozní vlastnosti
Taktování na této desce je zcela libovou záležitostí a vyžijete se s tímto kouskem hardwaru do sytosti. Jak již bylo napsáno, tak BIOS se neliší od toho v Maximus IV Extreme a jde to znát. Volby v oblasti napětí a jejich rozsahy jsou vysoké a důkladné. Stejně jako nastavovaní mnoha dalších věcí. Nastavení vysokých frekvencí jde snáze a velmi rychle. Tato deska je zkrátka klon dříve recenzované verze v menším balení. Alespoň v oblasti toho taktování tomu tak je. Vysokou a maximální frekvenci pro váš procesor nastavíte během chvilky a systém si s tím již poradí. Není vůbec složité nastavit váš procesor Core i7 2600K na 5,0GHz a vyladit jej do naprosté stability. Overclocking je na této desce stejně fantastickou zkušeností, jako na Extrémní variantě. A ještě aby nebylo, když jsou tyto dvě desky velice podobné. Až by se chtělo říci že Maximus IV Extreme má malého potomka s křestním jménem Gene.
Není divu, stejný BIOS, stejně předimenzované napájení procesoru, stejná kvalita. To se někde musí odrazit. U nás se to odrazilo na rychle dosažené, 100% stabilní frekvenci rovných 5,0GHz. K tomu si deska řekla o 1,472V i když by stačilo méně. Není to chyba desky, že by požadovala vyšší napětí pro tento stabilní takt. Jenom se nám nechtělo zkoušet, o kolik méně by stačilo ke stabilitě.
Máme ozkoušeno, že tato voltáž stačí a tak nevidíme důvod proč více experimentovat. Stejně záleží na daném kousku procesoru, každý kus křemíku zvládne danou frekvenci při jiném napětí, takže toto má pro vás nulovou vypovídající hodnotu. A teď si prozraďme, jak je na tom Maximuska ohledně spotřebované energie a teplot.
Měření spotřeby ukázalo, že s deskou je vše v naprostém pořádku a drží se zajetých kolejí. Tím, že tato deska je malá nemůžete, očekávat nižší spotřebu. Stále na ni musí být osázeny všechny potřebné čipy a další věci. Takže ta spotřeba se prostě nedá snížit. Navíc čipset je použit ten stejný, jako na dříve měřených a porovnávaných deskách a ten má plus mínus stejnou spotřebu. Ostatně deska samotná spotřebuje energie málo a tak ty rozdíly zde ani nemůžou být. Chcete li rozdíl ve spotřebě tak si hrajte s napětím procesoru a uvidíte, jak se vám bude elektroměr potit. A teď ještě k teplotám. Docela veliký chladič na "čipsetu", který je ironicky tvořen jedním jediným čipem, který v sobě kombinuje severní a jižní můstek, si drží velmi pěkné teploty. Chladič se zahřál na maximálně 48 stupňů, a mosfety nepřekročily hranici šedesáti stupňů celsia. O desce víte vlastně vše tak si ji pojďme zhodnotit.
|