Strana 3 z 6
- ASUS MAXIMUS VI GENE - Základní deska
Není to zdaleka poprvé, co máme tu možnost otestovat ROG MAXIMUS GENE desku a i tentokrát je to radost. Tyhle desky reprezentují totiž to nejlepší, co se na trhu nachází a s každou generací jsou vidět další posuny.
Aktuální verze s LGA 1150 paticí není v tomto směru jiná. Rozhodně nepochybujte, že tohle je jedna z nejlepších základních desek na trhu a ačkoliv má velikosti jen mATX, i náročnější uživatelé najdou vše, co je třeba.
Design se moc nemění, barevná kombinace černá - červená je osvědčená. Design pasivů je lehce odlišný u každé generace, ale v zásadě se výrazně nemění. Zpracování desky je absolutní špička ve všech směrech a už jen když chytnete desku do ruky, tak musíte uznat, že tady si někdo dával záležet.
Silná a špičkově kvalitní napájení je přítomno u všech klíčových systémů desky. Samozřejmě s tím je spojena celá řada úsporných, ale i OC funkcí, které už ale z ROG desek dobře známe. Deska podporu až 32GB paměti a to na rychlostech klidně až 3GHz s vlastními profily pro OC atd.
Pokud jde o sloty, je zde počítáno i s dvojicí grafik (dvouslotových) v CrossFire nebo SLI. Nicméně jen jeden slot má plných 16 linek, při osazení dvou grafik jedou 8+8. Je zde ale ještě jeden PCIe 2.0 x4 slot a jeden mPCIe slot je ještě na již zmíněném speciálním modulu.
Deska není žádná chudinka ani pokud jde o konektorovou výbavu. Na desce je celkem 8x SATA 6gbps a jeden mSATA je ještě na rozšiřující kartě. Nedostatkem USB trpět také nebudete. Na desce nechybí konektor pro přední USB 3.0, a v zadu jsou 6x USB 3.0 a 4x USB 2.0 a další jsou ještě k rozšíření na samotné desce.
Nechybí ani speciální ROG konektory a ovládání ROG funkcí a technologií, včetně možnosti zapnutí/resetu PC, měřících bodů a tak dále a tak dále. Segmentový display má pak místo v horní pravé části desky.Celkem můžete také najít 5x konektor pro ventilátory, všechny v 4-pin verzi.
Zadní strana pak nabízí kromě již zmíněného i výstupy oné vylepšené integrované SupremeFX zvukovky. Najdeme zde i LAN, optický výstup, HDMI (když chcete využít grafiku v procesoru Intel). Je zde i onen mPCI COMBO II modul, kam lze doosadit WiFi/BT modul nebo mSATA SSD, ale ani jedno bohužel není součástí běžné dodávky, což nám hlavně v tom prvním případě přijde jako škoda.
Shrnutí - ASUS opět udělal v některých ohledech krok kupředu, v jiných pak alespoň lehké vyladění již osvědčených technologií a prvků výbavy. MAXIMUC VI GENE je ale zcela určitě opět o kousek dál než předchůdci a opět špičkou mezi mATX i běžnými základními deskami obecně.
A jaká je v praxi?
|