Strana 7 z 8
- Provozní vlastnosti a taktování
Ještě než se podíváme na závěr, řekněme si něco o provozních vlastnostech testovaných základních desek. Začněme u spotřeby PC s jednotlivými modely:
Očekávali bychom, že mnohem menší IMPACT bude mít poměrně nízkou spotřebu, mnohem nižší než klasicky velké ATX desky. Nicméně se jasně ukazuje, že ASUS skutečně dokázal nacpat na mini-ITX velikost potřebnou kvalitu a příslušenství. Takže spotřeba tomu odpovídá. Nicméně rozdíly jsou tak jako tak v jednotkách W, takže žádné tragédie se nekoná.
Pokud jde o chlazení, IMPACT pod zátěží má napájecí kaskádu kolmo umístěnu a to poněkud pomáhá v klasicky umístěné skříni chlazení. Ačkoliv je tedy pasiv rozměrově malý a jednoduchý, dostačuje a teploty nepřesahují výrazně 50°C ani v zátěži. U FORMULA modelu je chlazení mohutnější, i pasivně ale stačí pro teploty necelých 50°C v zátěži. To vodní chlazení rozhodně není nutností, ale je určitě vítanou možností pro ty, kteří kompletního vodníka mají.
Obě desky jsou nacpané OC výbavou až po střechu. ASUS u se podařilo nacpat v podstatě všechno, co má velká FORMULA i na mini-ITX IMAPCT, byť je to tam trochu více "rozházené". Nicméně taktovací výbava je rozsáhlá, nechybí všechny pokročilé funkce, včetně automatického OC, profilových OC, možnost update BIOSu z FLASH bez CPU, ROG connect a Direct Key funkce a tak dále. Obě desky mají i měřící body pro připojení senzorů apod. Obě obsahují propracovaný UEFI BIOS i přidávané SW utility. Jinými slovy, pro OC jsou více než nadstandardně vybaveny.
Opět ale musíme zopakovat, co u všech Z87 desek. To všechno je sice pěkné, ale bohužel i nové 22nm procesory HASWELL mají stejný problém jako starší 22nm Ivy Bridge. Intel použil mezi čip a heatspreader méně kvalitní pastu, takže i námi používané Core i7-4770K jde sice taktovat, ale má jasně dané maximum a omezení z hlediska chlazení. To je i s nejvýkonnějším vzduchovým chlazením (používáme výkonný model od NOCTUA), bezpečně jen kolem 4,5GHz. O něco více jde s výkonnějšími vodními chlazeními, kdy se dá dostat někam k 4,7GHz, ale je to na hraně, čip opravdu hodně topí.
Každá slušnější deska dokáže pro běžné domácí OC nabídnout v podstatě totéž se stejným výsledkem. Omezení je zkrátka ze strany čipu nikoliv ze strany základní desky. Nemůžeme tedy opravdu v domácích podmínkách vyzkoušet skutečné možnosti základních desek. Nicméně můžeme srovnávat, jak snadno se lze ke slušným OC výsledkům dopracovat apod.
Těžko vás asi překvapí, že obě desky jsou na tom z hlediska schopností OC podobně. A to tak, že velice dobře. Pokud budete taktovat z BIOSu, můžete si užívat hromady nastavení. V našem případě jsme se spokojili s taktováním z Windows prostřednictvím ASUS utilit a doslova 3 kliknutí jsme se dostali na 4,5GHz u obou modelů. Obě desky dokázaly jednoduše vytáhnout z našeho CPU i těch 4,7GHz, ale testy s tím neudržíme stabilní, protože vzduchové chlazení na to prostě nestačí. Nicméně dokázali jsme si jasně, že obě desky na to mají.
(ASUS Impact s NOCTUA NH-U14S)
Shrnutí: Z hlediska domácího OC je asi jasné, že obě desky nabízejí více než je reálně v domácích podmínkách využitelné. Což je ovšem již delší čas u většiny kvalitních základních desek známý fakt. U ASUS ROG se to ale i předpokládá. Taktování je na obou deskách prostě perfektní. A nemusíte chodit ani do jinak skvělých BIOSů. V domácích podmínkách si luxusně vystačíte s OC z Windows. Pokud si chcete pohrát s paměťmi (ty se musí v podrobnějších volbách nastavovat z BIOSu), vyžít pokročilé funkce včetně možnosti utvoření vlastní stránky v BIOSu s nejpoužívanějšími položkami, máte možnost.
|