Strana 10 z 14
- Asus P6T Deluxe - Bios nastavení pro 4,0GHz
Od tohoto testu, se v občas v recenzi setkáte s touto kapitolou. Budeme vždy ukazovat naše BIOS nastavení s procesorem Core i7 920 na frekvenci 4,0GHz. Účel této kapitoly je jednoduchý-pomoci vám čtenářům s přetaktováním vašeho procesoru. Taktování Core i7 není vůbec lehkou záležitostí. Dostat se na frekvenci 3800MHz není vůbec složité téměř pro žádnou deskou a v oblasti procesoru, tak tuto frekvenci dá každý Core i7 levou zadní. Značně obtížnější je se dostat na 4,0GHz (a přes 4,0GHz se raději ani o to nezmiňujeme) a právě proto u každého testu nové desky bude na vás čekat tato kapitola s naším BIOS nastavením a popisem jak se na výslednou frekvenci 4,0GHz dostat. Procesor chladíme vzduchem, tak že budeme ukazovat procesor na 100% stabilní frekvenci a to jest 4,0GHz. Náš redakční Core i7 920 sice zvládne stabilně i vyšší frekvenci ale již si musíme dopomáhat různými chladicími fígly tak že návod pro vyšší frekvence se vzduchovým chlazením by pro vás byl bezpředmětný. Stejně uchladit vzduchem ty 4,0GHz na každém jádře je s procesorem Core i7 poměrně peklo a dostat se výše je utopie. Jedině tak s vodníkem nebo suchým ledem/dusíkem.
Taktování Core i7 není nic lehkého a je o dost těžší než taktování "starých" čtyř-jader na starší platformě. Základní desky pro Core i7 nemají moc rádi "okamžitý takt", což znamená, že nemůžete ihned nastavit vaší vysněnou frekvenci a očekávat že vám ji deska ihned akceptuje a bezproblémově bude držet stabilitu. Při taktování Core i7 je nutno postupovat po krocích a nepatrně zvyšovat frekvenci procesoru a samotné napětí. My jsme postupovali následovně. Hned ze startu jsme nastavili BCLK Frequency ze základní hodnoty 133MHz na 150MHz, což nás s násobičem procesoru na hodnotě 20x vyšouplo na frekvenci rovných 3,0GHz. Následoval restart PC a následovný vstup do BIOSu, kde jsme BCLK Frequency přidali dalších 10MHz. Pak nás čekala návštěva položky CPU Configuration v menu "Advanced", kde jsme nastavili všechny funkce na disable. Poté co PC opět úspěšně nabootovalo, jsme tento postup opakovali a přidávali BCLK Frequency vždy po 10MHz do té doby než jsme se dostali na frekvenci 3800MHz (BCLK Frequency 180MHz). To již procesor potřeboval přidat napětí. Tak jsme mu nastavili 1.4V (CPU Voltage) a dále na QPI/DRAM Core Voltage jsme nastavili 1.42V. Procesor již ale nechtěl naběhnout tak jsme museli nastavit další parametry.
CPU Differential Amplitude jsme nastavili na nejvyšší možnou volbu tj. 1000mV a Load-Line Calibration jsme nestavili na vypnuto. Počítač bezproblémově naběhl a tak jsme si šli opět přidat nějaké ty hodnoty. Poté již nám stačilo pouze přidávat BCLK Frequency vždy po 5MHz a po čtyřech pokusech jsme se dostali na rovné 4,0GHz. Samozřejmě že jsme vždy nepatrně zvedli napětí a to o tolik, kolik jsme uznali že bude potřeba, jak na QPI/DRAM Core Voltage, tak i na jádru samotného procesoru. QPI Link Data Rate a UCLK Frequency vždy držte na co možno nejnižší frekvenci. Doporučujeme se vyvarovat nastavování vyšších frekvencí, než je 7200MHz pro QPI Link Data Rate a 3200MHz pro UCLK Frequency. Systém poté vykazuje známky nestability. Co se týče samotného taktování na desce Asus P6T Deluxe, tak musíme uznat, že je to radost si sni hrát. Deska až do frekvence 4,0GHz nepotřebuje nastavovat žádné napětí kromě samotného CPU ( CPU Voltage a QPI/DRAM Core Voltage) , tak že taktování procesoru není na ni až tak složité jako například na desce Gigabyte EX58-UD4P. Problém nastává až při frekvencích nad 4,0GHz, kdy musíte tvrdě bojovat o každý MHz, zatím co s Gigabyte EX58-UD4P je to značně jednodušší, ale zase tato deska není tak dobrá na OC jako P6T Deluxe.
|