Strana 4 z 11
- Asus P7H55D-M EVO: Pohled na desku
První počin společnosti Asus, který si popíšeme je založen na čipsetu H55 a řadí se mezi levnější produkty z nabídky. Provedení je jak se sluší a patří na Asus velice dobré. Osazené jsou pouze kvalitní komponenty, které by měly zaručit spolehlivou a dlouhou životnost desky. Patice je samozřejmě LGA1156 a sloty pro operační paměti jsou DDR3. Mosfety chladí dva dobré pasivní chladiče, které jsou v Xtreme Design provedení. PCB desky je poměrně chudé, a je zde spousta volného místa, díky kterému poznáte, že se nejedná zrovna o TOP model. Deska je ve formátu uATX s rozměry 245x245mm.
Místa kolem CPU zde dostatek a nebude problém ani s osazením větších chladičů. Cívkové pole je tvořeno jedenácti zalitými cívkami. Napájecí fáze pro CPU jsou v osmi místném počtu a zbylé tři pro QPI sběrnici a iGPU. Všimněte si dobře seskupených kondenzátorů v napájecí kaskádě. Napájecí konektor je osmi pinový a tím pádem plně dostačujícím pro takovýto druh desky. Jsme rádi, že se výrobce nerozhodl tuto desku vybavit pouze čtyř-pinovým konektorem.
Výbava zadního panelu je na levnější model velice dobrá. Kromě DVI, analog ( Dsub ) a HDMI konektoru je layout vybaven dostatečným počtem USB konektorů. Zleva:PS2 konektor, 2x USB, Coaxial S/PDIF-Out, HDMI, DSUB, DVI, 2x USB, Firewire, eSATA, LAN, 2xUSB 3.0 + audio konektory.
Slotů pro přídavné karty zde není mnoho a to dokonce i na poměry uATX standardu. První slot PCI-Express 1x, druhý PCI Express 16x standardu 2.0. Třetí je stejný jako již ten co byl zmíněný jako první. Poslední bledě modrý - klasický PCI. Čip, který se nachází hned pod audio konektory a je okupován dvěma kondenzátory se jmenuje NEC 720200 a plní nám zde roli USB 3.0 kontroléru. Nalevo od druhého PCI Express 1x slotu je umístěn síťový čip od Realteku. Čip, který se nalézá v rohu desky je zvukový kodek od téže firmy s označením ALC889.
Dolní roh desky je uzpůsoben pro jumpery, sloužící k propojení desky s PC skříní. Vedle něj osazen sériový port. Nad těmito zmíněnými komponentami je dvojce modrých SATA konektorů. Nad nimi umístěn malý čip od Marvellu, který zde plní úlohu diskového kontroléru. Poté následuje řídící čip Winbond, nad nímž jsou umístěny zbylé čtyři SATA porty. Nechybí zde ani natočený IDE konektor. Floppy konektorem se naštěstí Asus nerozhodl desku vybavit.
Závěrečná fotografie pro tento model značí v popředí šetřící čip EPU a převodník signálu Asmedia pro DVI a HDMI port. Přítomen je ještě jeden převodník neznáme značky. Tímto pádem na PCB tyto převodníky naleznete dva a to hned vedle sebe. Zbytek fotografie můžete brát jako náhled pro použité chlazení mosfetů.
Rozložení komponent na desce není špatné, ale přesto bychom našli i nějaký ten nedostatek. Jako hodně špatně umístěna nám přijde CMOS baterka. Když osadíte nějaký z větších chladičů, tak je velice problémové se k ni dostat, takže již máme odhalený první mínus tohoto modelu. Desku bychom měli dopodrobna představenou po vzhledové stránce a rozložení komponent, tak si pojďme ukázat, jak si v tomto ohledu vede dražší varianta P7H57D-V EVO.
|