Strana 5 z 11
- Asus P7H57D-V EVO: Pohled na desku
Asus P7H57D-V EVO, jak jsme již podotkli, velice podobná modelu Asus P7P55D Deluxe. Kaskáda procesoru je mírně slabší, ale jinak rozmístění komponent j velice podobné. Chladič na PCH čipu, provedením velice blízko sestřičce založené na P55. Jediným rozdílem v tomto chladiči je, že u Deluxe verzi má chladič podobu "plného" čtverce a svítí. Zatímco na H57čce je "vykousaný". PCB je stejně jako u levnějšího produktu s H55 slaběji osazeno, ale to ničemu nevadí. Zvolené součástky jsou stejně kvalitní jako na druhém členovi testu. Oproti kterému tato deska má již klasický ATX formát. Jelikož se neřadí mezi zrovna levné, tak útěchou od Asusu je pro nás podpora SATA 3 rozhraní. Přesto nechápeme účel této desky. Kdo chce SLI/CFX na LGA1156 sáhne po P55 a oproti levnějším variantám nesoucí FDI rozhraní není schopna uhájit svou cenu.
Začneme popisem zadních konektorů. Vůči ceně desky není jejich výbava zrovna nejlepší a nabízí to samé, co levnější varianta v uATX formátu. Zleva:PS2 konektor, 2x USB, Coaxial S/PDIF-Out, HDMI, DSUB, DVI, 2x USB, Firewire, eSATA, LAN, 2xUSB 3.0 + audio konektory. Asustek zde mohl osadit alespoň o dva USB konektory více, produktu by to jen prospělo.
Mosfety chladí stejný chladič jako u levnější verze. Napájení procesoru je řešeno osmi-pinovým konektorem. Výrobce na krabici deklaruje dvanáct hybridních fází, což je pravda. Osm fází zde napájí procesor a zbylé čtyři pro QPI sběrnice, paměti a iGPU. Za chladičem mosfetu na levé straně jsou přítomny ty samé čipy jako na Asus P7H55D-M EVO.
Teď si popišme sloty pro přídavné karty. Zleva je bílý PCI-Express 1x, pod kterým je umístěn plnohodnotný slot o 16i linkách. Další slot je opět standardu PCI-Express 1x. Poté tu máme dva klasické PCI, mezi kterými je umístěn druhý PCI-Express slot, který funguje při osmi linkách. V případě, že do desky usadíte dvě grafické karty, oba sloty spolupracují v modu 8x. Vedle posledního obstarožního PCI slotu je napájen třetí PCI-Express 1x. Čip, který můžete vidět v jeho "stínu" je PLX můstek, sloužící jako přepínač pro PCIe Sloty.
Pravý dolní roh ukrývá šestici natočených SATA 2 konektorů. Napravo od nich je natočený IDE konektor. Floppy konektor zde opět chybí a my doufáme, že jej na žádné nové desce od Asusu již nikdy neuvidíme. Z pravého horního rohu fotografie vede "dálnice" obsahující 2xUSB port, 2xSATA 3, 2xUSB a sériový port. Nad kterým je umístěn veliký čip Winbond, po kterém následuje malinkatý řídící čip pro funkci Turbo V. Čip BIOSu je umístěn v patici a pro případ, že byste jej chtěli vyndat a nechat vyměnit, tak je umístěn mezi napájecím 24 pinovým konektorem desky a sloty pro paměti
Poslední fotografie, kterou si ukážeme v "představení desky" nám zobrazuje oblast s paměťovými sloty. Patice s BIOS čipem, o kterém jsme vám řekli, je přesně na výše popsaném místě a její kousek jde na fotce vidět. Vedle napájecího konektoru desky se nachází tlačítko MemOK! Paměťové moduly jsou napájeny pouze jednou fází, kterou s trochou šikovnosti můžete spatřit na okraji desky kousek od MemOK! tlačítka.
Do samotného rohu výrobce umístil jumper, který když přejumprujete, tak se vám zvýší maximální možné volby napětí pro operační paměti. Deska je vybavena čtyřmi FAN konektory, což by mělo postačit. Pojďme si ukázat naší testovací konfiguraci, a také jakých výsledků jsme s těmito dvěma deskami dosáhli.
|