– Kvalitní střední proud ve vodách podvozků pro Core i5
Dnes si představíme dvě pěkné základní desky od společnosti ASUS, které vás budou zajímat, pokud se chystáte na platformu Intel LGA1156 a P55.
V dnešním testu si představíme dvě základní desky od společnosti ASUS. Dnešní test bude mírně delší, než jste si zvykli v posledních několika článcích o deskách založených na čipsetu P55. Delší bude z toho důvodu, že si neukážeme pouze jeden model, nýbrž dva. A to z důvodu velice podobných parametrů. První (levnější verzí) je Asus P7P55D, která je jednou z nejníže vybavených a nejlevnějších desek od tohoto výrobce. Nepodporuje technologii SLI, ale pouze CrossFireX v počtu linek 16x+4x. Za SLI se totiž stále musí platit, CrossFire je zdrama, pokud tyhle technologie chce výrobce desky deklarovat. Napájecí kaskáda je vůči ceně (3300,-) velice povedená a musíme uznat, že ani nejvyšší modely založené na P55 by, se nemusely za takto "vyzbrojenou" kaskádu stydět.
Druhá verze, která již stojí podstatně více (4800,-), se jmenuje Asus P7P55D Deluxe a jedná, se o jeden z nejvyšších modelů, které si můžete pořídit. Připravenost desky je vysoká. Napájecí kaskáda je stejně dobře připravena na vysoké OC hrátky, jako nejvyšší modely. Co, se týče podpory CrossFire/SLI, tak ta je zde vyřešena mnohem lépe než u nižší sestřičky. Počet linek při použití dvou grafických akcelerátorů zde je obstojně nastavený na osm plus osm linek.
Úvodem – rodinka desek ASUS P55
Toť ke krátkému popisu nač, se můžete dnes těšit. Teď si v krátkosti popíšeme ostatní produkty, které nám Asus nabízí. Vezme to pěkně od toho nejvyššího, co společnost nabízí. Na samotný vrchol produktové řady si troufly celkem tři desky. První je samozřejmě z vod R.O.G., leč stále hraje prim pro extrémisty a požitkáře. Jedná, se o Asus Maximus III Formuli, kterou jsme si představili v testu. Cena k dnešnímu datu se pohybuje okolo 5200,- .
Zastupujícím úředníkem pro tuto desku je Asus Maximus III Gene, která nabízí velice podobné parametry ve formátu uATX. Cena této desky je nižší o necelých osm set korun, což je hodně slušná cena naproti tomu, co vše Maximus III Gene nabízí. Na test této desky se samozřejmě můžete těšit někdy v budoucnu.
Posledním třetím modelem je hybridní Asus Sabertooth 55i . Tato deska spadá do nové maštale. Neboť, se neřadí mezi R.o.G. skupinu, ale zakládá si svou vlastní-zcela novou. The Ultimate Force je konkurenci z vlastních řad k R.o.G. produktům. Hlavními přednostmi T.u.F. by měla být velmi dobrá připravenost na vysoký overclocking, výdrž a stabilitu. Výrobce sám tuto desku řadí mezi mainstream a high end, což nám dle ceny (stojí stejně jako M.III.F. ) nesedí. Osobně si o tomto modelu myslíme, že bude nejlepší z celé nabídky společnosti a již, se jej snažíme sehnat do testu. Jestli tato řada vytlačí R.o.G. si netroufáme říci, ale domníváme se, že o T.u.F. ještě hodně uslyšíme.
Nejvyšší tři modely jsme si popsali, tak si ještě představme modely, které se neřadí do žádné prodejní kategorie s cíleným označením. Nejdražší deskou z řady P7P55D je model Premium. Jenž přináší vysoce vybavenou napájecí kaskádu (32+3) pro napájení procesoru, obstojné příslušenství a podporu SATA 3 rozhraní. Cena atakuje hranici 5700,-.
Dalším zajímavým modelem je Asus P7P55D WS SuperComputer, který je určen pro uživatele, kteří jsou závislí na spárovaných grafických kartách v multi-GPU režimu. Napájecí kaskáda je stejná jako u levnější Deluxe, kterou si dnes probereme. Deska svým stylem připomíná starší modely, které byly založeny na čipsetu P35, což není vůbec zlé. S obstojnou vybaveností a svými pěti PCI-Express sloty, se bude jednat jisto jistě o jedinou možnou prkenici, která bude adekvátní k použití se třemi grafickými kartami. Podpora ATI CrossFire a Nvidia SLI je samozřejmostí. Počet linek, které jsou při osazení více grafických karet aktivní, je osm pro první čtyři sloty. Za takto bohatý počet linek můžete děkovat přítomnosti přídavného můstku nForce 200. Cena desky je ale opravdu vysoká.
Teď by nebylo od věci si představit dnes testovanou desku Deluxe, ale jelikož v úvodu jsme něco o ni mírně řekli a ještě více si dnes řekneme. Tak přeskočme na další model, kterým je Asus P7P55D EVO. Napájecí kaskáda procesoru je zde naprosto stejná jako u velice levné verze P7P55D, což vzhledem k ceně EVO verze je pro nás překvapující. Menším plusem je dobrá vybavenost v oblastí slotů pro karty, ale vzhledem k založenosti desky na čipsetu P55 si nemyslíme, že je to k užitku. Částka, kterou si budete muset připravit činí 4300,-.
Velice zajímavý modelem vůči ceně a vybavenosti ze všech představených desek z rodiny P7P55D je verze s označením PRO. Tato deska, se svou cenou pod čtyřmi tisíci korunami nabídne toho nejspíše nejvíc. Podporuje technologie CrossFire i SLI, což této desce nahrává vůči základnímu modelu, který je absolventem dnešního testu. Cena je velice rozumě nastavena a to na hladině o pět set korun níže než u předchozí EVO edice.
K závěru ukázky všech produktů od společnosti Asus si ještě představíme tři nejnižší modely, nač které v nabídce s P55 můžete narazit. Začněme tím vyšším, s cenou těsně pod třemi tisíci. Jedná se o P7P55D LE a jak již název napovídá, jde o ořezanou verzí, s nejnižším zařazením. Deska je podstatně ořezanou a o možnosti vyrovnání, se s vyššími modely zde nemůže být v žádném případě řeč.
Roli outsidera v portfoliu s P55 dostala P7P55 LX. Která je opravdu velice ošizenou a uživatele který taktuje, nemůže v žádném případě zaujmout. Jelikož tato deska je mířena nejníže, jak to je jen možné, tak jisto jistě každý ví co od tohoto produktu očekávat. Cena je stanovena o dvě stě korun méně než u LE verze.
Posledním nejnižším modelem je odpověď na MSI P55M-GD45. Tato deska se nazývá Asus P7P55-M. Jestli jste si mysleli, že ošizenějšího modelu než LX, se nikdy nedočkáte, tak jste byli na omylu. Tento uATX výtvor vhodný pouze do kancelářské sestavy vás vyjde na poměrně solidních dva a půl tisíce korun. Pojďme si ukázat parametry a balení dnes testovaných Asusek.