TEST: ASUS P7P55D a ASUS P7P55D Deluxe – Kvalitní střední proud ve vodách podvozků pro Core i5 Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš a redakce   
Monday, 09 November 2009
Přejít na obsah
TEST: ASUS P7P55D a ASUS P7P55D Deluxe – Kvalitní střední proud ve vodách podvozků pro Core i5
ASUS P7P55D - Parametry a balení
ASUS P7P55D DELUXE - Parametry a balení
ASUS P7P55D - Deska
ASUS P7P55D Deluxe - Deska
ASUS P7P55D desky v testech
OC a provozní vlastnosti
ASUS P7P55D - Hodnocení

 

  • ASUS P7P55D Deluxe - deska

Asus P7P55D Deluxe je po vzhledové stránce hodně podobnou levnějšímu produktu. Nebo je to naopak? Vybaveností a funkčně je na tom model Deluxe o dost lépe než jeho levnější sestřička. Nač vše, se můžete u této desky těšit, si ukážeme právě teď.

Při zkoumání počtu slotů pro karty narazíte na tři PCI-Express sloty, dva staré klasické PCI a dva PCI-Express 1x. Což opět patří mezi nadstandard. CMOS baterka je umístěna na obstojně nevhodném místě, ale to ničemu nevadí, jelikož na desce je přítomno tlačítko Clear CMOS. Počet linek pro PCI-Express sloty je následující: Modrý slot jede v plném počtu linek a to je 16x, bílý 8x a šedý 4x. Jestli se rozhodnete do desky osadit dvě grafické karty tak počítejte s tím, že každá vám pojede v modů 8x. O případném zapojení třech grafických akcelerátorů raději ani neuvažujte, jelikož 8x+8x+4x není zrovna vhodná kombinace pro navýšení grafického výkonu. Tato deska (stejně jako většina s P55) není špatnou pro SLI/CFx se dvěma grafickými akcelerátory. Pro více grafických karet již není platforma P55 vhodnou kvůli nízkému počtu linek. To je již nutno sáhnout po deskách s čipsetem X58 a tím pádem i po procesoru s troj-kanálovým řadičem pamětí.

O napájení procesoru, se u této desky stará šestnácti fázová kaskáda a to by mohlo mít blahý výsledek pro extrémní taktování. Naše zkušenost je, ale taková, že ne vždy vyšší počet fází znamená i vyšší OC výsledky. P7P55D si v oblasti taktování vede skvěle a to disponuje méně vybavenou napájecí kaskádou. Ale nemusíte se strachovat model Deluxe si svou pozici obhájí a pro taktování je stále lepší volbou, už jen kvůli obsáhlejšímu BIOSu, který každý overclocker uvítá.

Sloty pro operační paměti zde naleznete čtyři, což je u platformy P55 standardem. Jestli toužíte po desce, která vám nabídne šestici paměťových slotů tak máte pouze jedinou možnost a to Gigabyte GA-P55-UD6. Floppy konektor není na desce přítomen, stejně, jako na levnějším modelu. Je vidět že Asus, se konečně rozhodl nás již definitivně zbavit tohoto prehistorického rozhraní a to je jedině dobře. Bylo již na čase. Nad sloty pro paměti se nacházejí tři páčky, ty slouží k navýšení napětí pro dané komponenty. Spínače jsou celkově tři (CPU, IMC, paměti). Za tyto spínače jsme velice vděční a jsme si jistí, že je každý overclocker uvítá s otevřenou náručí, neboť když taktujete s tekutým dusíkem, tak navýšit si napětí nad standardní hodnoty není k zahození.

V oblasti hlavního PCH čipu nalezneme, jak je již standardem šestici SATA portů, které vycházejí z jižního můstku (PCH). Další zbylé tři (ti jež nejsou natočeni), jsou vyvedeny ze samostatného řadiče. Modrý, bílý a černý SATA port je standardu E-SATA. Přípojek pro ventilátory, se zde nachází opět čtveřice, což nás nemile překvapilo, stejně jako přítomnost pouhého jednoho BIOS čipu. Chladič na PCH čipu je modře pod svícen a v počítačové skříni to nevypadá vůbec špatně.

Na fotografii výše můžete vidět tzn. ovladač TurboV Remote , který se nám stará o taktování v reálném čase. Ne tedy zrovna ovladač ale čip TurboV, který naleznete na desce. Pomoci funkce Auto Tuning ve windows si program zjistí vaší konfiguraci a pokusí se z procesoru vymáčknout nějakou tu vyšší frekvenci. Výrobce deklaruje něco okolo 30% navýšení frekvence, což zní opravdu famózně. Ovladač nám slouží k načtení předdefinovaných OC profilů z onoho programu anebo také k manuálním zvyšování frekvence normálně za chodu počítače. Dost dobrá věcička, která se Asusu velice vydařila.

Zleva:2xPS2 konektor,CLR CMOS tlačítko,2xUSB,Optical S/PDIF-Out,Coaxial S/PDIF-Out, LAN, 2xUSB,Firewire, 2xUSB,LAN, 2x USB, zvukové výstupy.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 703x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 477x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 956x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1196x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1519x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1343x
Komentářů: 6