Strana 8 z 8
- ASUS P7P55D a ASUS P7P55D Deluxe - hodnocení
Blížíme, se ke konci dnešního článku a tak je ta vhodná chvíle si zhodnotit dnes probírané produkty. Začněme tedy opět s levnější verzí a to s Asus P7P55D. V oblasti příslušenství je na tom deska velice poskromnu což, ale nevadí, jelikož cena leč budete muset zaplatit za tuto výbornou desku činní pouze tři tisíce čtyři sta korun. Stejnak si přiznejme, že spousta věcí, co dostaneme k základní desce, zůstane doma ležet v krabici bez užitku. Vše potřebné zde naleznete, a jestli vám bude něco chybět, tak stále si to můžete dokoupit. Přesto nejsme z příslušenství zrovna nadšeni a uvítali bychom trošku bohatší příslušenství. Provedení desky je výborné. Vzhled desky je doslova futuristický a jsme rádi, že jsme se dočkali konečně nějaké změny v tomto ohledu. Neříkáme, že by zde nějaké změny v posledních letech nebyly ne to ne.
Ale s nástupem čipsetu P55, se výrobci probudili a značně zapracovali na vzhledovém provedení desek, což můžeme pouze ocenit. Malé a pěkné chladiče desce dominují, a barevné schéma, jež je na Asus P7P55D použito, působí velmi dobře. Když si budeme chtít desku proklepnout v taktovacím potenciálu, tak zcela jistě, se tento produkt nemá za, co stydět. Toužíte po levnější desce, se kterou bez sebemenšího problému vyžene svůj nový procesor na opravdu vysoké frekvence? Tak Asus P7P55D je tou pravou pro vás. Na této desce se velice jednoduše taktuje, zač může i BIOS, který je velice jednoduše udělaný a není ani kdo ví, jak moc obsáhlý. Ale to zcela vůbec nevadí, jelikož vysoké frekvence této desce nečinní sebemenší problém. Zkušenosti s touto deskou máme velice dobré. Bohatě jsme si s ní zataktovali a deska nás v žádném ohledu nezklamala. Dokonce jsme měli možnost tuto desku krátce potrápit na high-end vodním chlazení společně s procesorem Core i7 860 a výsledná frekvence Bus Speed byla opravdu impozantní (231MHz). Když vezmeme v potaz cenu desky.
Jedinou chybou na kráse (čti funkčnosti) u této desky je jeho (ne)podpora technologie CrossFire. 16x+4x linky jsou opravdovým výsměchem a s tímto počtem linek provozovat dvě grafické karty v Multi-GPU uspořádání je vážně šílenost. Jestli tedy toužíte po zapřažení více než jedné grafické karty do vašeho počítače, tak se budete muset poohlédnout po některém z vyšších modelů. Další mrzutostí na této desce je nepřítomnost START buttons, nebo-li startovacích tlačítek. Rozhodně by na této desce nezůstaly nevyužity. Vezměte si, že v dnešní době tato tlačítka naleznete i na mnohem levnějších deskách, takže jejich nepřítomnost na této základní desce nás vcelku mrzí.
Naše konečně hodnocení nad touto deskou zní, že vzhledem k OC potenciálu provedení a cenně, se jedná o velice vydařený produkt, který nemůžeme jinak, než ohodnotit obstojným hodnocením. Skládáte-li nějakou levnější sestavičku s procesorem Core i3/i5, tak bude pro vás Asus P7P55D tou pravou.
Při prvním pohledu deska ASUS P7P55D DELUXE zaujme svou výbavou a celkovým provedením layoutu. Příslušenství, jež dostanete je obstojné, a myslíme si, že zde není nač si stěžovat. Samotný TurboV Remote je dobrým bonusem navíc a nejedná, se určitě o žádný laciný a bezúčelný herberg. Zadní panel je vysoce vybavený a společně s bohatým počtem SATA portů, silnou napájecí kaskádou a osazenými pouze těmi nejlepšími součástkami děla z této desky vysoce kvalitní produkt.
V taktovacím potenciálu si tato deska vede nadprůměrně dobře a vzhledem k tomu jakých výsledků jsme dosáhli za pomoci procesoru Core i7 860 na P7P55D, tak očekáváme od Deluxe verze mnohem lepší výsledky, které se budou velice blížit těm nejluxusnějším deskám na trhu. Viz naše dosažená frekvence se vzduchovým chlazením. Tuto frekvenci se nám podařilo udržet stabilní a to dokonce s původním BIOSem, který byl na desce nafleshován výrobcem. Velikým plusem desky je použití pouze jednoho jediného můstku a tím pádem nízké teploty desky samotné a rozměry chladiče kráčející ruku v ruce s výborným vzhledovým provedením. Toužíte-li po zapojení více grafických karet do vaší sestavy, tak tato deska není vůbec špatnou, bez sebemenšího problému si můžete užít dobrý výkon dvou grafických akcelerátorů. Toto u modelu P7P55D v žádném případě nehrozí kvůli přespříliš nízkému počtu linek.
Netoužíte-li po tomto, tak s klidným svědomím můžete sáhnout po levnější verzi bez přídomku, která nabídne velice podobný a vysoký OC potenciál za velice přívětivou cenu. Největším mínusem P7P55D Deluxe je opravdu vysoká cena. Deska se svou cenou okolo 4700,- řadí přesně mezi Asus Maximus III Gene a Asus Maximus III Formuli. Jelikož rodina desek P7P55D je opravdu velice obsáhlou, tak si uděláme subjektivní názor na tuto desku. A při tom, se částečně zmíníme i druhém testovaném modelu.
Model Premium oproti Deluxe nemůže nabídnout absolutně nic navíc. Ano napájecí kaskádu má extrémně překomponovanou, ale to je Premiumce houby platné, když i s poloviční kaskádou, se dají dělat doslova psí kusy. Příliš vysoká cena tedy mluví jednoznačně a to, že je mnohem lepší volba Deluxe verze. Ta je sice cenově také vcelku mimo mísu-hlavně vůči modelům řady T.u.F. a R.o.G. , ale s tím již nic nenaděláme. Holt časy kdy R.o.G. desky byly ty nejdražší z ceníku společnosti jsou již pryč. Náš názor je ten, že jestli si chcete pořídit Core i5 750, tak P7P55D bude lepší volbou. Pro jeho vysoké přetaktování bude bohatě stačit. A koupě dražšího procesoru, ke kterému by, se hodila lepší deska, je mrháním financemi. To je již lepší si pořídit Core i7+X58 kde navíc můžete zcela bezproblémově provozovat CrossFire X či SLI. Asus P7P55D Deluxe udělala na nás dojem a musíme uznat, že se jedná o velice kvalitní desku, kterou nemůžeme nedoporučit, ale to pouze v případě, že vás investice do dražší desky nebude mrzet. Škoda jen té ceny, jinak by si P7P55D Deluxe mohla odnést i mírně vyšší hodnocení.
Za zapůjčení desek děkujeme společnosti ASUS
|