Strana 6 z 6
- Asus P8Z68 Deluxe - taktování a závěr
Taktování na Asus P8Z68 Deluxe jde jako po másle. Voleb v UEFI je dostatečný počet a s deskou si můžete vyhrát do sytosti. Nastavení i extrémních frekvencí je otázkou chvilky a produkt to bez sebemenšího klopýtnutí akceptuje. Nemusel jsem tedy ani měnit na novou verzi BIOSu a i s tou základní jsem se dostal opravdu vysoko. Protože vím, že můj procesor zvládne 5,0GHz stabilně bez problémů, tak jsem toho chtěl dosáhnout i dnes. Nastavil jsem tedy všechny položky jako obvykle a začal testovat. Core i7 2600K jsem na požadovanou frekvenci dostal během chvíle. O větší frekvenci není ani zapotřebí usilovat - bohatě stačí a ještě hodně dlouho dostačovat bude. A teď pár rad, co nastavit, abyste se na 5,0GHz metu dostali.
Položku Turbo ratio vždy držte na "auto" nastavení, a kdyby vám procesor nechtěl naběhnout do Windows nad frekvence 4,5GHz nastavte položku internal PLL na enabled. Osobně jsem se s Core i7 2600K dostal na Sabertoothu až na plně stabilních 5,0GHz. A to během okamžiku. Samozřejmě záleží na daném CPU. Každý kousek s otevřeným násobičem ("K" verze) by měly bez problémů dát 4,5GHz až 4,7GHz. Ty lepší nemají problém se vzduchovým chlazením ustát 5,0GHz a hodně vydařené kousky dají i 5,2GHz. Záleží hodně na procesoru.
A teď konečně k hodnocení, této zajímavé a slušně vybavené desky. Po stránce funkčnosti jsem ji za dobu testování neměl, co vytýkat. Vše fungovalo naprosto bez problémů a na žádný skrytý problém jsem nenarazil. Výbava je hodně dobrá a měla by více než dostačovat, jak pro multimediální počítače, tak i pro ty herní. O tom není pochyb. Provedení sice nevyrazí dech, tak jako to u vyšších modelů, ale to ani nemá, tento model je orientován jiným směrem než SaberTooth (který v Z68 provedení bohužel ani není, anebo na OC a hráče zaměřené ROG modely). Chcete li něco extrémního tak si musíte sáhnout hlouběji do peněženky. Přesto je tato deska až dost povedená a stačí na vše. Každý uživatel s ní bude spokojený a nebude nic postrádat.
Cena není špatná, ale má to jeden háček. Asus ještě nabízí o tisíc korun levněji model P8Z68-V PRO, který je naprosto totožný. Jediný významný rozdíl je v obsahu balení. U PRO edice nenaleznete USB krabičku. Jestli se vám tedy nákup Deluxe verze kvůli USB krabičce vyplatí, necháme na vás. Nám to osobně nepřijde, jako dobrá nabídka. Deluxe je dobrá deska v každém ohledu, ale proč platit tisíc korun navíc za věc, když o 1/5 levnější model nabízí v podstatě to samé?
To by byla jediná výtka, co jsem na této jinak skvělé základní desce našel. Bez obav je to skvělý model s dobrou výbavou a vlastnostmi. Jenom mi ta cena moc nesedí. Osobně bych raději volil Asus P8Z68-V PRO. Dostanete o tisíc korun levněji naprosto stejnou desku. Sice nevypadá tak dobře, protože nemá jeden chladič, který navíc pěkně svítí, ale to je jedno. Ten chladič je totiž na Deluxe jenom pro okrasu a nic výrazně navíc nechladí. Mě tato deska zaujala, a jestli chcete to nejlepší z nabídky P8, klidně si tuto desku pořiďte. Neuděláte chybu a budete s ní spokojení.
Za zapůjčení základní desky Asus P8Z68 Deluxe děkujeme internetovému obchodu alfa.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|