Strana 7 z 8
- Taktování, provoz a praxe
Nemá smysl to tedy komplikovat a jen stručně. P9X79 desku už jsme v testu měli a dnes testované modely mají v podstatě stejné komponenty a tedy stejné možnosti.
Omezeni jsme také chlazením, kdy sice máme k dispozici vodníka od Intelu, ale toho musíme brzy vrátit, takže aby to bylo později srovnatelné, tedy děláme s chladičem NOCTUA NH-D14 SE 2011. Ten je ale slabší a k 5GHz se s ním nemá smysl pouštět, neudrží to ani náhodou. Končí někde kolem 4,6-4,7GHz. S vodním chlazením od Intelu se dá dostat k 4,8-4,9GHz a na Rampage Extreme i 5GHz (U šestijádrových modelů)!
U obou P9X79 modelů se vzduchovým se budete dostávat někam k 4,5-4,6GHz, a u obou to jde bez problémů. Domácí taktovači tak budou spokojení.
Desku jsme už také mohli vyzkoušet ze zajímavějším Core i7-3820 procesorem, který je na rozdíl od Core i7-3960X zamčený. Ale nijak zásadně mu to nevadí. Takže zkoušíme se vzduchovým chlazením tě 4,6GHz a jde to hned na první pokus při nastavení 37x125 a napětí zdaleka nejde do extrému - nicméně tohle je výsledek dosažitelný na všech kvalitních X79 deskách. Pro běžné uživatele je rozsah nabízeného taktování se vzduchovými chladiči více než dostatečný. A díky velice propracovaným taktovacím funkcím je zvýšení výkonu otázka několika málo chvil - automatické utility běžně posunou takt Core i7-3820 na všech jádrech na 3,9-4,1GHz a drží jej tam bez problémů. Máme vyzkoušeno, že s vodním chlazením jde náš CPU nataktovat na více než 5GHz, ale i zde je hlavním omezením nikoliv deska, ale chladič procesoru.
Samozřejmě na lépe vybaveném modelu P9X79 WS se taktuje o něco lépe než na P9X79, ale to jen pokud rádi používáte tlačítka apod. S taktováním z BIOSU, či ze systému jsou pak deska zcela srovnatelné (identické). Ve všech případech mají tyto desky nové UEFI BIOSy, které lze ovládat i myší - nicméně používat je nemusíte, snadno většinu věci nastavíte a nataktujete z prostředí Windows přes utility, které ASUS poskytuje.
Zde jsme se zaměřili na spotřebu celé sestavy ve stejných podmínkách a také chlazení. Pokud jde o spotřebu, měly by se projevit rozdíly, hlavně co se týká kvality komponent a síly kaskád.
Vyšší výbava zpravidla znamená vyšší spotřebu a WS model to opět dokazuje. Rozdíly jsou nicméně akceptovatelné.
Chlazení na P9X79 modelu je jen v podobě jednoduchého pasivu, který má po OC co dělat, ale nejde to do extrému. Nicméně to hlavně proto, že s tím taktováním narážíte na limit chlazení CPU, takže tuhle desku ani do extrému asi nikdo honit nebude. Pro běžné použití je tedy i takto jednoduchý pasiv dostatečný. Na WS modelu ale máme lepší pasivy s heatpipe a o něco lepší teploty čipsetu, takže lepší pasiv rozhodně má výhodu.
Pojďme udělat závěrečné zhodnocení ….
|