Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Spotřeba nových X570 desek je kvůli vyšší spotřebě čipsetu obecně vyšší než X370/X470 platforem. Paradoxně tak můžete použitím starší desky dosáhnout ještě lepší efektivity, ale přijdete o trochu toho špičkového výkonu, zejména v souvislosti s PCIe 4.0. Jenže díky extrémně vysoké kvalitě efektivních komponent napájení, má tahle deska nižší spotřebu, než většina ostatních X570 modelů, což je zajímavé v kombinaci s vyšším výkonem, kterého současně dosahuje.
Pokud jde o chlazení VRM, zde vlastně žádné není, takže záleží na osazením chlazení skříně. Pokud je kolem desky nějaký průtok vzduchu, není žádný problém. V klidových stavech dosahuje teploty na desce jen lehce přes 30°C. V zátěži se teploty liší na osazeném CPU, ale většinou se pohybují kolem 60 – 75°C v případě RYZEN 9 3900X. Tedy vůbec žádný problém.
Oficiálně A320 nepodporuje taktování procesorů a vzhledem k základní konstrukci desek s A320 čipsety, bych to považoval za správné omezení. Nicméně ač původně nemělo, tak na A320 (minimálně testovnaném modelu) funguje PBO! Tedy vlastně „automatické“ taktování, kdy se prolomí ten základní TDP limit a procesor dokáže jet rychleji v závislosti na chlazení, na napájení a dalších věcech.
A ano, i na této levné A320 desce, funguje PBO i u RYZEN 9 3900X, takže procesor dokáže mít více výkonu, i když samozřejmě výkonnější desky se silnějším napájením a jeho lepším chlazení, dokáží mít ještě vyšší takty, a tedy znatelně výkon. Samozřejmě 3900X odhalí limity A320, která prostě na lepší X570 desky stěží stačí s aktivním PBO, prostě ty takty nepouští tady zdaleka tak vysoko. Ale to co má mít, tedy 3800MHz v základu, to má a běžně jede kolem 4GHz na celek, tedy zcela v pořádku. U RYZEN 5 3600 pak nejsou velké rozdíly bez ani s aktivním PBO, tento procesor není nijak náročný ani na jednodušší napájení některých desek, takže ani ta ho nelimitují. Ruční taktování sice A320 nepodporuje (i když někteří výrobci se to částečně snaží obejít), PBO ale podporováno je (ale funguje trochu omezeněji), a to u současných RYZEN 3000 procesorů úplně stačí. I když nejsou výsledky úplně na úrovni výkonu stejného CPU s aktivním PBO jako u lepších desek, vzhledem k ceně je to pochopitelné a zcela akceptovatelné. Že to vůbec jde, je pro mě docela překvapení, protože oficiálně PBO na A320 být prostě nemá. Je otázka, zda proti tomu AMD nezasáhne, každopádně beru to jako bonus, i bez PBO by to nebyl problém. Zásadní je, že plní základní garantované takty a parametry a nabízí odpovídající výkon.
Zatímco CPU si tedy na A320 oficiálně klasicky nepřetaktujete, paměti můžete. I tahle levná deska podporuje ruční nastavení pamětí včetně podrobného nastavení napětí, časování atd. Úplně nejjednodušší je ale prostě využít profilování. Takže třeba testované G.skill FlareX, které se bez načtení profilu nastaví na 2400MHz, se po přepnutí profilu a restartu nastavily na těch 3200MHz CL14 i se správným napětím. Vše bez potíží a na první pokus. S RYZEN 3000 funguje i 3600MHz CL16, ale s horším časováním, přeci jen deska má jednodušší PCB. Nicméně 3200MHz považuji za více než dostatečné řešení. V této souvislosti musíme dodat, že konkurenční Intel platforma neumí a nenabízí žádné podobné možnosti OC pamětí a všechny levné desky jsou striktně omezeny na 2400/2666MHz maximálně.
Takže k závěrům …
|