Strana 5 z 5
Překvapeni z toho, co tahle malá a levná deska za 2000 korun se základním A320 dokáže? Nedivím se. Popravdě se jí vlastně nedá, co vytknout. Pokud někomu přijde šílené, párovat tuhle desku bez chlazení kaskády s RYZEN 9 3900X, tak jasně, zdá se to divné, ale ASUS prostě podporu tohoto CPU uvádí, na desku dává záruku, tak si musí být jist, že to pojede. A podle mých zkušeností to prostě funguje. I bez pasivu na VRM teploty kolem 70°C v plné zátěži, při aktivním PBO i o něco málo více, ale systém to limituje tak, aby to nikdy nešlo do nějakého rizika. A všechno drží, takže nevidím důvod, proč by tohle v rozumně chlazené skříně nemělo normálně fungovat.
Nicméně že bych tuhle desku primárně doporučil k RYZEN 9 3900X? Určitě ne. Přeci jen kdo má 14 tisíc na procesor, má i těch 3,5 tisíce, co stojí jednoznačně kvalitnější ASUS STRIX B450I, která má lepší napájení, lepší chlazení a všechny možnosti k tomu, nemluvě o X570 deskách. Limity desek a jejich napájení 3900X jasně odhaluje a tahle A320 prostě nedokáže vytáhnout z tohoto CPU maximum a to, co lepší desky. Přesto. Fakt, že to prostě jde funkčně osadit, že ASUS PRIME A320I-K funguje bez problémů s 3900X v rámci parametrů, jak má, je skvělé a nad plán. A320 neměly RYZEN 3000 modely podporovat natož 12jádro. Nic srovnatelného konkurence nenabízí ani vzdáleně. Pokud tedy někdo v budoucnu narazí na tuhle desku a nějaký použitý bazarový 3900X k tomu, tak by to prostě mělo fungovat.
Samozřejmě tahle deska ale nejspíše bude párovaná s procesory typu ATHLON 200GE, ještě lépe s RYZEN 2000G/3000G sérií, tedy obojí APU s integrovanou grafikou. Na to je připravena skvěle, má i DisplayPort podporující 4K/60Hz. V případě RYZEN G podporuje i ladění pamětí, takže lze výkonu integrované grafiky (i procesoru) pomoci třeba 3200MHz paměťmi, což opět konkurenční Intel u svých platforem v této cenové hladině desek vůbec nenabízí.
No a klidně lze osadit i RYZEN 5 3600 apod. a výkon bude velmi dobrý i ve srovnání s jakoukoliv dražší deskou. Testovaná deska je limitována jen v oblasti výkonu PCIe M.2, tedy nižšího výkonu NVMe disků, ale nic, co by běžný uživatel mimo SSD benchmarky výrazně v praxi zaznamenal.
Celkově tak vlastně nemám, co bych ASUS PRIME A320I-K mohl vytknout. Za 1999 korun vč. DPH je to s velkým náskokem nejlevnější mini-ITX AM4 deska na trhu a jedna z nejzajímavějších ne-li nejlepší cenově dostupná A320 a AM4 deska na trhu. Pokud někomu nejde nutně o co nejlepší výbavu a maximální výkon, a možnosti ručního ladění a taktování CPU včetně maximálního využití potenciálu přes PBO + AutoOC atd., nemám důvod tuhle desku nedoporučit. Samozřejmě pokud sháníte mini-ITX s lepším integrovaným zvukem, integrovanou Wi-Fi a lepší výbavou i zpracováním, jsou B450 modely od 3000 – 3500 korun jasně lepší volbou a preferuji je.
Nově ale pro ty, kterým o tyhle prvky zase tolik nejde, a chtějí solidní cenově dostupnou mini-ITX desku, je ASUS PRIME A320I-K skvělé řešení. Znám desky, které jsou v některých ohledech kvalitativně i tím napájením horší, a to stojí i znatelně víc. ASUS tedy udělal s PRIME A320I-K velmi dobrý dojem, škoda že mu to tak dlouho trvalo podobné řešení nabídnout. Ale lepší později, než nikdy. V tuto chvíli je tedy ASUS PRIME A320I-K, nejlevnější zajímavou AM4 deskou na trhu. Pokud chcete přeci jen lepší zvuk a kompletní možnosti OC s maximálním využitím PBO apod. tak pak je zcela odpovídající příplatek na ASUS B450 TUF GAMING PRO edice, které se pohybují v mATX/ATX verzích kolem 2500 korun. No a pokud chcete špičkové mini-ITX AM4 desky se vším všudy, tak B450 ASUS STRIX za 3500 korun je jasná volba, opět s odpovídajícím příplatkem na to, co nabízí. Konečně ale máme možnosti, máme k dispozici na výběr a solidní levnou desku, která není vyloženě jen o tom, aby byla levná, ale má rozumné kvality, slušné provedení, podporu a vše co je třeba i v mini-ITX variantě.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|