Strana 2 z 7
- ASUS Rampage Formula a ASUS P5E3 Premium - balení
Obě prezentované základní desky se soustředí na jinou skupinu zákazníků, ovšem stále vycházejí ze stejného základu, takže vlastně hlavní prvky jsou shodné. Balení ale odpovídají cílové skupině.
ASUS Rampage je pro hráče a počítačové nadšence. Disponuje balením série R.O.G, tedy zajímavé balíčkové provedení, uvnitř kterého nalezneme samotnou základní desku ve své plastové krustě a příslušenství ve vlastní krabici.
ASUS P5E3 Premium je deska určená pro náročné uživatele, kteří si potrpí na výbavu. Její balení je o poznání tradičnější. Jedna krabice a v ní vše jednoduše a účelně naskládané bez zbytečností. Obě balení jsou dostatečně informativní a pěkně vyvedená.
Srovnání samotných příslušenství vyznívá obsahově pro P5E3, která je ale na to cílena. V jejím případě najdeme Manuál na samotnou desku a pak manuál k integrované dvojité WiFi kartě. K WiFi kartě patří ještě dvě anténky. Kromě toho najdeme 6x SATA Kabel, 1x SATA napájecí redukci, 1x FDD a 1xATA kabel, 1xzadní USB/FireWire bracket, CD s ovladači, opracovaný a odhlučněný zadní plech, geniálně jednoduché Q -konektory a 2xpřídavný čipsetový ventilátor.
U ASUS Rampage, která je určena pro herní nadšence, najdeme podobné příslušenství. Jsou zde 6x SATA Kabel, 1x SATA napájecí redukci, 1x FDD a 1xATA kabel, 1xzadní USB/FireWire bracket, CD s ovladači, opracovaný a odhlučněný zadní plech, geniálně jednoduché Q -konektory. Samozřejmě také jeden manuál a CD s ovladači. Na rozdíl od P5E3 ale u Rampage najdeme přibalenou originální hru, v tomto případě akční STALKER, najdeme jen jeden přídavný čipsetový ventilátor a zajímavý informační LCD.
Každý by si tak měl vybrat tu svou variantu, která mu lépe vyhovuje. Pojďme se teď podívat na novinky, které desky ASUS přinášejí ...
Tématem roku 2008 u všech velkých výrobců, je úspora energie. ASUS nezůstává mimo dění a představuje technologii EPU. Ta slibuje přesně 80,23% úsporu energie a díky tomu prý snižuje Emise CO2, že tak prý nahradí celkem 17 285 833 stromů. Rádi tomu věříme, i když otestování toho je nejspíše mimo naše možnosti, tolik stromů se mi do pokoje nevejde :).
Vynechejme marketingové sliby a řekněme si, jak to funguje. ASUS vsadil místo známých softwarových řešení na hardwarové. Na základní desky nově osazuje speciální čip EPU, který se nachází u procesorové patice. Ten má na starosti jediné - řídit napájení a tedy přicházející množství energie do procesoru a tím optimalizovat jeho chod v každé situaci tak, aby se skutečně spotřebovávalo tolik, kolik je bezpodmínečně nutné.
EPU má v paměti profily všech používaných procesorů a přesné profily všech situací a tak je bezchybná funkčnost zaručena. Nepochybujeme, že to nefunguje. Na spotřebu procesorů na obou platformách tedy nemají vliv jen samotní výrobci procesorů svými šetřícími utilitami, ale i výrobci základních desek.
- 8fázové napájení 3.generace
Za lehce marketingovým názvem se ukrývá 8 fázové napájení procesorů, o kterém ASUS tvrdí, že pracuje až s 95% účinností. Zajišťuje tak kvalitní a stabilní chod celého počítače. Kromě toho ASUS posiluje i napájení ostatních komponent. Například u desky ASUS Rampage se počítá s přetaktováním, tak ASUS ji osadil hned dvoufázovým napájením pamětí. Samozřejmě na obou deskách najdeme jen kvalitní elektrotechnické kompoentny, které ale jsou u kvalitních značek absolutním standardem a například GigaByte je již osazuje i na levnější edice základních desek. Samozřejmě kvalitní součástky zaručují delší životnost a kvalitní chod desky.
Velice zajímavá funkce, kterou obsahuje deska P5E3 Premium. Jednoduše má tahle deska čip, který obsahuje jednoduchý základ operačního systému, který disponuje prohlížečem internetu, Skype, IM, umí přehrávat video i hudbu a to vše bez toho abyste startovali do operačního systému windows! Celý systém najede během 5 sekund po spuštění počítače.
Zajímavá vymoženost, kterou ASUS slibuje postupně dostat na další modely. Osobně jsem ale poněkud skeptický k využitelnosti. Samozřejmě jsem si zkusil tenhle systém. Jede na bázi Linuxu, obsahuje vše základní. Nicméně klasický operační systém nenahradí, kromě toho je jeho funkčnost omezená. Myšlenka je to sice zajímavá, ale chtělo by to poněkud domyslet - možná by bylo zajímavé to trochu rozšířit a osadit nějakou propracovanější variantou OS Linux. V současné podobě si nemyslím, že to mnoho z nás nějak využije.
Další vymoženosti desek ASUS už známe z dřívějška. Ať se jedná o možnost dotaktování z prostředí operačního systému, ne pokročilé taktování funkce. Podívejme se na samotné základní desky, které mají také pár vlastních specifik.
|