Strana 3 z 7
- ASUS Rampage Formula Intel X48 - deska
Podívejme se na první ze dvou dnes představovaných desek. Máme před sebou herní desku ASUS Rampage Formula s novým Intel X48. Jistě mnohé z nás potěší, že výrobce dal u této deska přednost DDR2 pamětem. Zvláště v situaci, kdy dnes 4GB DDR2 pořídíme za 1800 korun, což je vedle ceny srovnatelných 4GB DDR3 opravdu směšná cena. 4Gb DDR3 srovnatelných pamětí totiž stojí až desetinásobek! S tímto přístupem nás do upgradu na DDR3 opravdu v dohledné době nikdo nedonutí :).
ASUS Rampage patří do série ROG. Základní desky z této série už jsme tu měli. Podobnost s X38 verzí Formula Maximus je opravdu čistě náhodná ;). Je to vlastně stejná deska s rozdílným chlazením. Layout zůstává. Ostatně ani není moc co měnit. Deska disponuje 6xSATA konektory, které jsou natočeny, stejně jako IDE konektor. Napájení desky je realizováno 24 a 8 pin konektorem.
Deska obsahuje 3x slot PCIEx1, 2x PCI a 2x PCIeX16 2.0. Samozřejmě jako u všech čipových sad Intel je možné provozovat v systému více grafických karet a to ty z dílny AMD ATI Radeon v systému CroossFire. Díky existenci dvoučipových karet je na této desce klidně možné provozovat až ATI Quad CrossFire X. Stačí osadit dvakrát HD3870X2 a dostáváte jeden z nejsilnějších grafických systémů na světě. Cenově i výkonově výhodnější je ale jedna HD3870X2 a jedna HD3870. Tohle řešení vás vyjde na nějakých 12 000 korun, ale výkonově s přehledem překoná duální grafiku Nvidia 9800GX2 a jakékoli SLI v této cenové hladině. Tahle hráčská deska tedy nedostatkem grafického výkonu trpět nemusí.
Zajímavé je chlazení. ASUS vsadil na nové pasivy, které jsou optimalizovány tvarem a žebrováním pro lepší odvod tepla. S teplotou prozradím, že Intel X48 je na tom podobně jako X38, takže to s tím chlazením není tak horké. Pokud budete chtít do počítače přidat pár ventilátorů a chladičů, ASUS Rampage nabízí hned 8 konektorů, kam je možné je zapojit!
Pokud jde o zvláštnosti této desky, tak je to opět výbava k taktování a vůbec hrátky s deskou. Na desce se nachází u procesoru, čipsetu a pamětí trojice led diod, které indikují výšku napětí. Kromě toho se na desce nachází tlačítka power a reset a vzadu u výstupů desky je tlačítko ClrCMOS. V balení najdeme i připojitelný LCD, který ukazuje při startu desky, co se právě děje.
Známou vymoženosté této série desek je i vlastně PCIex1 zvuková karta. Ta sice obsahuje vlastně standardní integrované zvukové obvody, ale svou kvalitou pro většinu uživatelů dostačuje, navíc je díky osazení na vlastní PCB mimo obvody desky ochráněna před šumy. A pokud používáte nějakou kvalitní zvukovou kartu, pak je zde možnost tuhle „integrovanou" zvukovku neosadit. Pohled na zadní stranu desky odhaluje výstupy. ASUS Rampage je moderní deska a tak neobsahuje COM a LPT konektory a ani je nenajdete jako možnost rozšíření z desky. Obsahuje také pouze jeden PS2 konektor pro klávesnici. Najdeme ale 6xUSB a další 2 na briketu. 1x je tu také FireWire. Možná by potěšily eSATA konektory ale bohužel je tahle deska neobsahuje.
Celkově je ASUS Rampage velice kvalitní a promyšlená základní deska a snad kromě obecně na deskách Intel špatné situace s příliš blízkým umístěním napájecí elektroniky okolo patice procesoru, jsem nenašel nic, co by se desce dalo nějak více vytýkat. Podívejme se tedy na druhou dnes prezentovanou desku.
|