Strana 7 z 7
- Intel X48 - Závěr a hodnocení
Dostáváme se na samý závěr našeho testování. Zbývá si uvést poslední informace a pak si to můžeme všechno zhodnotit, co pro nás, běžné uživatele X48 přináší. Pokud jde o spotřebu sestavy, tak ta se od X38 nijak zásadně neliší.
Zajímavější je to s teplotou čipových sad. Obě základní desky ASUS se umístili na čelních pozicích. Nízká teplota je zejména díky až přehnaně masivnímu chlazení čipové sady. Teploty X48 a X38 jsou ale plně srovnatelné.
Dobrá tedy, a jak jsme na tom s cenami? Asi nelze očekávat, že by jako novinka a jako vlajková loď desky s X48 trhaly cenové nížiny. Cena ASUS Rampage Formula X48 je v současnosti přibližně 6000 korun s DPH. Cena ASUS P5E3 Premium WiFi-AP, je 6500 korun s DPH. Vlastně stejné možnosti nabízejí dnes i X38 varianty, které jsou obě o 1000 korun levnější než X48 varianty. X48 verze mají od ASUSu několik vylepšení, ale bohužel musíme konstatovat, že rozumný důvod pro vyšší investici nějak nevidíme.
Intel X48 vs X38, jak se ostatně čekalo, nepřináší vůbec nic nového. X48 je vlastně X38 na steroidech, či spíše oficiálně disponuje tím, co neoficiálně X38 dávno umí. X48 lze spíše pokládat za novou revizi X38 než něco nového. Jižní můstek je zcela shodný. X48 je tedy stejně dobrý jako X38, což znamená, že se jedná o vynikající čipovou sadu a přímého konkurenta Nforce790i (780i je už horší). Výhoda X48/X38 však je, že disponují podporou pamětí DDR2 i 3 a záleží jen na výrobci základní desky. Také disponují lepšími provozními vlastnosti. Taktovací schopnosti pak jsou stejně špičkové.
Pokud bych měl zhodnotit testované základní desky ASUS, pak se mi osobně více líbila ASUS Rampage Formula. Ale ani P5E3 nemám co vytknout, snad jedině to omezení se na DDR3 paměti. Obě desky obsahují pár zajímavých nápadů. Praktickým je EPU čip, který reguluje přísun energie v jakékoliv zátěži, čímž snižuje spotřebu na nutné minimum. Tenhle čip mají jen nové verze desek. Express Gate na P5E3 Premium jako rychlý operační systém se základními funkcemi je zajímavý nápad, ale praktická využitelnost není až tak vysoká, jak si možná ASUS slibuje. Obě desky jsou kvalitně zpracovány s vysokými až extrémními možnostmi taktování, opatřeny všemi možnými i nemožnými vymoženostmi. Jedinou nevýhodou je cena, která převyšuje 6000 korunovou hranici, což je při současných cenách ostatních počítačových komponent opravdu trochu moc. Pokud si ale jednu nebo druhou testovanou desku pořídíte, litovat určitě nebudete, zaplatíte si zkrátka kvalitu.
Obě základní desky si zaslouží ocenění Gold Award za opravdu kvalitní zpracování po všech stránkách i zajímavé nápady a inovace. Samozřejmostí je pak špičkový výkon i možnosti taktování, nemluvě o výbavě u P5E3. ASUS P5E3 Premium je špičkově vybavená základní deska a ASUS Rampage Formula je pak špičková herní základní deska, obě stojí na absolutním výkonovém, kvalitativním, ale i cenovém vrcholu, kde jim dělá společnost jen málokterá deska.
"... Za kvalitu, výkon, výbavu a celkové provedení ..."
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
Pozn. Opět máte možnost vyhrát jednu (nebo obě :) ) testované desky a získat je tak zdarma. Na našich stránkách najdete banner firmy ASUS, který vás navede. Soutěž platí do konce týdne.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|