Strana 10 z 12
- Asus Rampage II Extreme -Jak na 4GHz s Core i7 920
Hned ze začátku bychom vás čtenáře chtěli upozornit, že neručíme, za zmařený HW, který svoji lehkovážností a neopatrností byste mohli během taktování zničit. Také ještě upozorňujeme, že každý kus Hardwaru je jedinečný a to co funguje nám stabilně na níže avízovaném nastavení, nemusí fungovat vám. Ale přesto zde tuto kapitolu publikujeme, jelikož věříme, že některým méně zkušeným čtenářům může toto alespon trošku dopomoci k nějaké té lepší frekvenci. Takže konec řečí a vrhněme se na taktování procesoru Core i7 920.
Než začneme zvyšovat frekvenci procesoru, tak doporučujeme vypnout všechny funkce, které vadí přetaktování. Jako je například virtualizační technologie, SpeedStep (EIST) ,atd... Jak tak učiníte, tak se můžete vrhnout do zvyšování frekvence procesoru. Ale konec řečí a vrhněme se do díla. Asus Rampage II Extreme nemá zrovna moc ráda okamžitý takt, tak že náš první krok bude směřovat k BCLK frequency, zde nastavíme 150MHz oproti základním 133MHz. Toto nastavení by společně s násobičem 20x nás mělo pustit na frekvenci rovných 3000MHz. Předpokládáme, že je tato frekvence stabilní a tak můžeme pokračovat. Náš druhý krok již bude obtížnější. Pokusíme se procesor vyhnat na frekvenci rovných 3600MHz a co všechno bude třeba nastavit? Začněme opět s BCLK frequency, zde nastavte hodnotu 180MHz. Při tomto taktu je již dobré zvednou frekvenci PCI-expressu, tak že výchozích 100MHz změníme na 101MHz případně i více- volba je jen a pouze na vás ale radíme, nechoďte nad 15MHz- mohlo by vám to poté dělat komplikace. My jsme přesto ponechali frekvenci na "pouhých" 101MHz, což by nám mělo bohatě vystačit. Při taktu 3600MHz pro Core i7 je dobré si již hlídat paměti, proto nastavíme co možno nejstřídmější frekvenci, kterou máme ozkoušenou, že paměti unesou. Další náš postup, než se budeme s touto frekvencí pokoušet nabootovat do Windows povede k UCLK Frequency, zde nastavíme nejnižší hodnotu, která zde bude k dispozici. To samé uděláme u QPI Link Data Rate.
Bohužel stále bychom vám neradili o to pokoušet se o nabootování do Windows. Frekvence 3600MHz je již poměrně obstojná a to si žádá i nějaký ten "voltík" navíc, tak CPU Voltage nastavíme na rovných 1.3V a QPI/DRAM Core Voltage na 1.35V. Teď se již můžeme pokusit o nabootování. Jestli deska nenaběhne a nebo procesor neunese testy stability, tak musíme přidat napětí na jižním a severním můstku. Severnímu můstku (IOH) nastavíme 1.3V. ICH nastavíme na 1.25V. Toto by již mělo stačit a můžeme procesor otestovat na stabilitu. Jestli procesor bude nestabilní, tak buď přidejte napětí na základní desce a nebo na procesoru či QPI/DRAM Core Voltage. Poté jak nám procesor úspěšně ustojí test stability, tak můžeme pokračovat ve zdolávání 4,0 GHz mety. EPU II Phase Control nastavíme na Normál a nebo na Full Phase- volba je jen a pouze na vás. Tato volba, se nám stará o úspornou funkci EPU, tak si zde můžete vybrat, jestli chcete nastavit "plný počet fází" a nebo jen normální počet. Samozřejmě že je zde možnost nastavení na AUTO, ale to při taktování nedoporučujeme používat. My jsme zvolili Full Phase, což pro stabilitu 4,0GHz frekvence se hodí. Dále pak je nutné vypnout Load-Line Calibration, který vadí přetaktování. CPU Differential Amplitude jsme nastavili na 1000mV , což by nám mělo zajistit dobré sladění napětí pro procesor.
Cpu Clock Skew jsme nastavili na 800ps, plus IOH Clock Skew rovněž na 800ps. Tímto bychom měli mít perfektně sladěné impedance CPU a severního můstku vůči napětí. To by bylo tak vše ohledně ladění. Teď již jen musíte zvedat pomalu BCLK Frequency až do hodnoty 200MHz. Samozřejmě nezapomínejte přidávat napětí, jak na základní desce tak procesoru či QPI/DRAM Core Voltage . Ještě vám uvedeme napětí, nad které nedoporučujeme chodit při taktování do 4,0GHz.
CPU Voltage: 1,45V
CPU PLL Voltage: 1,9V
QPI/DRAM Core Voltage: 1,50V
IOH Voltage: 1,6V
ICH Voltage: 1,5V
A zde máme pro vás důkaz, že naše 4,0GHz s nastavením, které vám reprezentujeme je doopravdy plně stabilní. Testovali jsme stabilitu i v programu OCCT, kterým procesor prošel bez jediné chybičky.
|