Strana 3 z 10
- Asus Rampage II Gene - Pohled na desku
Konečně si můžeme představit Asus Rampage II Gene v celé kráse. Rozměry této krasotinky jsou 24x24cm, ostatně jako u všech microATX desek. Jak jsme již poukazovali v úvodu dnešního článku, tak záměrem Asusu bylo vytvořit uATX desku, která nebude trpět žádný hendikepem. To znamená, že deska musí zvládat vše co ostatní desky s normálními rozměry. Deska musí podporovat Multi-GPU zapojení, zvládat vysoké OC, musí mít extrémně dobré a malé chlazení... Naštěstí Asusu se zadařilo a přesně takovou Asus Rampage II Gene je, tedy až na menší neplechu s osazeným chlazením. Té se ale naštěstí nemusíte obávat, jelikož se sníženým napětím deska dokáže dělat doslova psí kusy a toto dělá z dnes představené, malé placky ideálního adepta pro plnohodnotné a vysoké taktování.
Desce nic nechybí, máme zde startovací tlačítka, dostatečný počet SATA portů a dokonce i jeden obstarožní IDE konektor. Poté zde úplně chybí Floppy konektor, ale za ten určitě nikdo truchlit nebude a jsme vcelku rádi, že zde není přítomen.
Při pohledu na Layout desky, musí být každému jasné, že zde nic nechybí ani nepřebývá. Opět můžeme vidět nádherně udělaný Layout, tak typický pro základní desky Asus. Zleva: PS2 pro klávesnici,2x USB, Clear CMOS tlačítko, 2x eSATA, Firewire, optický SPDIF, LAN, 2x USB a zvukové vstupy.
Napájení procesoru je osmifázové, což při porovnání s minule recenzovanou Asus P6T Deluxe OC Palm, která disponuje šestnácti fázovým napájením, může připadat jako málo. Naštěstí tomu tak není a toto vám dokážeme v kapitole s přetaktováním. Napájecí kaskáda pro procesor je sice osmi fázová, ale je utvořena z velice kvalitních součástek a tak by měla splňovat svůj účel mnohem lépe než klasické osmifázové kaskády na ostatních deskách.
Dostáváme se k další zajímavosti této základní desky, vidíte vyvrtaných osm děr, namísto čtyřech, které můžete nalézt na každé základní desce. Účel osmi děr na této desce je velice banální. Čtyři díry, co jsou blíže k patici procesoru jsou zde pro uchycení chladičů určených pro socket 775. My jsme takto ozkoušeli na tuto desku uchytit náš redakční chladič Thermalright Ultra 120 Extreme s backplatem pro s.775 . Bohužel nám tento chladič na desce nedržel- potíž dělal umístěný plech na zadní straně desky. Ale o takovou kompatibilitu s chladiči typu Arctic Cooling Freezer 7 Pro se nebojíme a jsme pevně přesvědčeni že na tuto základní desku půjdou bez komplikací usadit.
Deska disponuje jedním osmi-pinovým konektorem pro napájení procesoru, což dnes nalezneme na každé desce, samozřejmě s výjimkou těch, které mají tyto osmi-piny dva. Dole na fotce jsou zobrazeny dva iROG čipy, jejich účel jsme si již vysvětlovali v jedné z předchozích recenzí, ale i tak si je dnes znovu představíme. První větší iROG se nám stará o napájení plus taktování, druhý je zde za účelem zpravování záložního BIOSu.
Na Asus Rampage II Gene naleznete také celkem sedm SATA II portů, což je plně dostačující počet a vzhledem k velikosti a určení desky i vcelku překvapující počet. IDE konektor naleznete za dvaceti-čtyř pinovým konektorem pro připojení napájení desky.
Než se vrhneme na novou kapitolu, tak si ještě dopřejme závěrečný pohled na startovní tlačítka této desky. Je zde přítomno tlačítko Start, Reset plus MemOK!, který jsme si již popsali, tak se již tomuto tématu nebudeme nadále věnovat. Vedle tlačítka MemOK! můžete vidět GP a USB konektor, do nichž můžete připojit Asus OC Station, který jsme testovali nedávno …
|