TEST: Asus Rampage III Extreme: Téměř dokonalá základní deska a to nejlepší pod Intel Core i7? Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Tuesday, 15 June 2010
Přejít na obsah
TEST: Asus Rampage III Extreme: Téměř dokonalá základní deska a to nejlepší pod Intel Core i7?
ASUS Rampage III Extreme - Parametry a technologie
ASUS Rampage III Extreme - Balení a výbava
ASUS Rampage III Extreme - Základní deska
ASUS Rampage III Extreme - Pod drobnohledem
ASUS Rampage III Extreme: ASUS ROG Xpander
ASUS Rampage III Extreme - Testy
ASUS Rampage III Extreme - BIOS
ASUS Rampage III Extreme - Provozní vlastnosti a OC
ASUS Rampage III Extreme - Hodnocení

 

 
  • Asus Rampage III Extreme – technologie a parametry

Máme před sebou kompletní prezentaci nového počinu společnosti Asus. Probereme si pár důležitých funkcí, které deska přináší a nezapomeneme ani na "tabulkové" porovnání s Rampage II Extreme. Extrémní série nikdy nebyla určena jen tak, pro normální uživatele. Ale spíše pro overclockery a lidi, kteří si potrpí na vzhledu, výkonu, taktovacím potenciálu a vyšší ceně. Máme pro vás pár pěkných prezentačních obrázků přímo od výrobce, takže se podívejme, co nám má deska nabídnout před tím, než si to ověříme v praxi …

Jestli se dříve hodně mluvilo o tom, že konkurenční Evga X58 Classified je zaměřena primárně na extrémní overclocking, dostává vážnou konkurenci v podobě Asus Rampage III Extreme. Připraveností na jakékoliv situace deska doslova "překapává". Máme zde dostatečně silnou napájecí soustavu pro šesti jádrová CPU. Dostatek slotů pro grafické akcelerátory, dostatek přídavných konektorů pro napájení a precizní overclockerský Layout.

Nejdříve, než si popíšeme všechny vyšperkované funkce nové krásky, porovnáme si se starší sestřičkou. První rozdíl nalezneme hned v podpoře operačních pamětí, kdy starší verze nabízí podporu do 2133MHz. S oficiálním požehnáním výrobce jsme se u nové desky dočkaly podpory až 2200MHz. Rozdíl dobrý, jen tak pro marketingové oddělení, neboť všichni víme, jak se frekvence operačních pamětí na této platformě chovají. Hlavní a podle nás nej-zásadnější rozdíl je v napájecí kaskádě. Stará veteránka napájela procesor šestnácti-fázovým napájením analogového rázu. Rampage III Extreme se honosí osmi digitálními fázemi doplněnými v duálním režimu dalšími osmi fázemi analogové logiky. Tento druh napájení si popíšeme o kousíček dále. Na starší maratonce bylo možné zapojit tři grafické akcelerátory do 3-Way Multi-GPU modu. S novým modelem není problém provozovat čtveřici grafických karet. Ostatní parametry jsou vesměs stejné a rozdíly jsou spíše jen ve funkcích a OC "fičurkách", na které se v této kapitole zaměříme. Sata zařízení můžete s deskou propojit až devět. Z toho jsou podporována dvě zařízení nového standardu Sata 6.0Gb/s.

Hlavní přednosti nového "Layotu". Podporovány jsou nejnovější technologie, jako je RC Bluetooth, USB BIOS Flashback, ROG Connect atd. Samozřejmě že si tyto novinky popíšeme v této prezentaci, ale to až u samotného snímku, který je určen konkrétní technologii. Na zadním panelu máme umístěny dva USB 3.0 konektory, jsou tedy ve stejném počtu jako nové SATA. Samozřejmě ani jedno není nativní součástí čipové sady, a na podporu ze strany Intelu si budeme muset ještě více než rok počkat, protože X58 tu s námi bude ještě poměrně dlouho. Rozšíření nových standardů můžeme pozvolna očekávat a tak si pokládáme otázku nemohli jsme zde dočkat alespoň o dva USB 3.0 konektory více?! Samozřejmostí je přítomnost dvojce BIOS čipů, které se za pomoci malého tlačítka dají přepínat manuálně. Vedle tlačítek start/reset atd. dostala deska do "vínku" dokonce čtveřici přepínačů pro grafické sloty.

Na digitální napájení pro "nejelitnější" desky od Gigabyte a Asus čekáme již dlouhou dobu. Asus nás konečně vyslyšel a dopřál nám řešení založené na tomto principu. Evga a DFI, servírují "svá" řešení na dražších produktech již nějaký čas. Když se dnes do tohoto "klubu" přidal i Asus, bylo by vhodné si popsat, jaký fígl pro své řešení zvolil. DFI občas experimentuje se svými napájecími kaskádami a nenabízí je vždy pouze v digitálním provedení, ale snaží se i mírně kombinovat některé obvody. Asus se rozhodl do toho "pořádně" praštit a snížit výrobní náklady, co to jen půjde. Dal Rampage III Extreme do výbavy hybridní napájecí řešení, které je kombinaci Analogové a digitální logiky. A to ještě ku podivu v duálním zapojení ala Gigabyte. Vzpomínáte si na 24-fázové napájecí kaskády? Ano ty jsou v reálu pouze dvanácti-fázové a fungují v duálním zapojení. Podobné řešení nabízí i Asus Rampage III Extreme. Digitální napájení potřebuje značné spínací frekvence, zatímco obyčejné analogové, díky mnohonásobně jednoduššímu návrhu si vystačí i s podstatně nižšími spínacími frekvencemi. Díky jednoduchému řešení, které Asus zvolil, nemusejí impulzy procházet přílišně překomplikovanou soustavou. Digitální napájení přináší výhodu, v možnosti změn spínací frekvence pro CPU. V tomto druhu můžeme zvolit ze čtyř voleb. Nejnižší je 250KHz pak 500KHz a 750KHz. Nejvyšší možné spínání je možné navolit až na 1MHz. Řízení okruhu je řešeno digitálně a to má pro nás vysoký přínos. Neboť kaskáda je schopna fungovat s lepší konduktivitou a tím pádem při lepší účinnosti. Spínací mosfety máme tedy digitální. Analogové jsou určeny pouze pro automaticky regulované impulzy se řídícího digitálního obvodu. To by nám mělo zaručit až o 30% rychlejší reakce při napájení (velice dobrá věc při extrémním taktování) a až 40% úsporu vůči klasickému řešení, které je založeno pouze na analogové logice.

ROG Connect není novinkou, mohli jsme se s ním setkat již u Asus Maximus III Formule. Nyní přichází s drobnými změnami. Co vše tato funkce umí? Jak je již dle slajdu patrné, jedná se o "jakési" propojení počítače s notebookem případně s druhou sestavou. Za pomoci této technologie můžete na dálku přetaktovat počítač, sledovat teploty a pouštěné napětí do komponent. V balení je přítomen USB kabel s logem této technologie, ten slouží k propojení s druhým PC. Zadní panel, kde se to propojuje je pro tuto funkci uzpůsoben.

Čtveřice PCI-Express slotů není podpořena můstkem nForce 200, takže počet linek, o které se sloty dělí, bude obstarávat pouze osazený můstek od Intelu. Na slajdu je v tabulce krásně znázorněno, při jakém počtu linek vám pojedou grafické karty v různých kombinacích. Díky absenci můstku nForce 200, je logické, že když osadíme všechny sloty, tak každý akcelerátor poběží pouze na 8 linkách. Tři grafické karty poběží při 16i linkách pro jednu kartu a 8i pro zbylé dvě. Nechápeme, proč výrobce zvolil takto, ale klidně mohlo být použito řešení o 16x,16x+8x, deska na to dostatečný počet linek má. Vedle slotů pro operační paměti a startovacích tlačítek jsou čtyři PCIe spínače. Ty dokážou vypnout/zapnout každý PCIe slot zvláště a vy nemusíte grafickou kartu složitě vytahovat ze sestavy. Toto řešení se Asusu povedlo na jedničku a je mnohem lépe provedené než například u konkurenčního EVGA, které toto řeší obstarožným jumperováním.

Pro ladičský produkt, kde se počítá, s využitím hlavně při extrémním taktováním jsou přídavné napájecí konektory nutností. Zde jsme se dočkali dvou osmi-pinových napájecích konektorů pro procesor. Ty využijeme při taktování "pod" dusíkem. Core i7 při vysokých frekvencích, které se blíží již šíleným metám, se může spotřeba jednoho kusu křemíku vystoupat, až k 450W! Teď si vezměte, že jeden napájecí konektor dokáže dodat pouze okolo 300W a důvod osazení dalšího konektoru musí být každému jasný. Jestli nedisponujete zdrojem se dvěma 12V osmi piny pro CPU, tak nemusíte se obávat. Stačí zapojit pouze jeden konektor a to ten blíže ke grafické kartě. Další přídavné molexy, co jsou reprezentovány na snímcích, zde máme pro zlepšení stability napájení grafických karet. Jestli do sestavy osadíte více než dvě grafické karty, bylo by vhodné tyto molexy použít, neboť dokážou dodat podstatně více energie. Přetaktovaný Radeon HD 5870 s brutálně zvýšeným napětím si řekne o opravdu enormní spotřebu. Budete s touto deskou bořit světové rekordy za pomoci více grafických karet? Přídavné molexy jsou pro vás darem z nebes. Doporučujeme použít i v domácí sestavě, za předpokladu že máte alespoň tři grafické karty a provozujete je v přetaktovaném stavu.

LN2 Mode snad ani nebude zapotřebí představovat. Již jsme se s ním na pár základních deskách setkali. A od čeho jej vlastně výrobci osazují? Když taktujete za pomoci extrémních metod, může se přihodit spousta anomálii, například Cold Bug. Když tento jumper přehodíte na "dusíkový mod", základní desky přehodnotí "zabezpečovací" a snímací technologii a nemusíte se obávat "zamrznutí" systému, které by mohlo být způsobeno přílišně nízkými teplotami. Po přepnutí do tohoto modu jsou i procesory Core i7 svolnější k vysokým frekvencím. Jen je zapotřebí chladit pod bodem mrazu. Jinak účel této technologie se neprokáže.

Funkci Q Reset využijí opět pouze overclokeři, kteří taktují za pomoci dusíku. Jestli se váš procesor dostane do tzn cold bugu, stačí toto tlačítko zmáčknout a procesor by měl opět začít reágovat na signály. Neříkáme, že to vždy pomůže, ale při značném počtu cold bugů může toto tlačítko pomoci k opětovnému provozu. Dejte si ale pozor! Tímto si vymažete veškeré nastavení BIOSu a budete muset požadovanou frekvenci opětovné nastavit a dohnat!

Monitorovat základní desku skrze mobilní telefon není moc rozšířené a dá se mluvit o tom, že máme co dělat s novou technologií. Tato funkce funguje skrz bluetooth a podporuje následující operační systémy pro vaše kapesní zařízení. Symbian, Android 2.0 Windows Mobile 6,1 atd. Musíte mít jen dostatečně veliký display s dostatečně velikým rozlišením. Přesto nejsou požadované nároky pro mobil až nějak extrémně přehnané a tuto funkci rozjede řádné procento uživatelů na svých aktuálních komunikačních zařízeních.

BIOS čipy jsou na desce osazeny dva. Přesto se může přihodit, že jeden se nenávratně poškodí a druhý začne "blbnout". V takovém případě je zapotřebí jej přefleshovat, což může v tuto chvíli dělat potíže. Asus si tedy pro nás vymyslel zcela geniální technologii USB BIOS Flashback, která vám prakticky sama provede nutnou práci. Co je za potřebí udělat, abyste mohli tuto technologii použít? Na fleshku si dejte požadovaný BIOS, který označte jako R3E.ROM. Na obrázku máte zobrazeno kam je fleshku poté musíte zapojit. Ano zapojuje se přímo do speciálního USB, které jinak ani nejde využít. Poté zmáčknete tlačítko R.o.G. Connect a deska začne automaticky fleshovat. Třetí fotečka nás informuje o tom, že během operace bude žlutě blikat LEDka. Jak přestane, máte jistotu, že práce je hotova.

Na závěr prezentace si shrneme vymoženosti Asus Rampage III Extreme. Deska je to opravdu extrémní z každého úhlu pohledu. Technologických "vychytávek" přináší spoustu a využitelnost je zde určitě možná. Spousta technologii je založena na dobrém nápadu a jejich funkce nejsou také špatné a využitelnost díky tomu je hodně dobrá. V souhrnu, co vám RIIIE může nabídnout?

  • Hybridní napájecí soustavu Analog+Digital logika
  • 2x8pin pro CPU
  • Podporu čtyřech grafických karet v CFX/Q-SLI
  • Nové standardy
  • Excelentní vzhledové provedení
  • enormní připravenost pro Core i7 980X
  • ROG Connect
  • RC Bluetooth
  • USB BIOS Flashback
  • Kvalitu a výbornou odolnost

Jak vidíte, není to deska pro každého. Pořídí si ji pouze ti, kteří finanční stránku věci neřeší a ti kteří požadují to nejlepší bez ohledu na to, jestli to využijí.

  • Parametry

Asus Rampage III Extreme zcela vůbec nevybočuje ze zadaných specifikací Intelu X58 platformy a nedopřává nám ani můstek nForce 200, ale obejdeme se i bez něj a není to rozhodně nějaká vážná chyba, možná naopak. Parametry jsou pro procesory totožné jako u všech ostatních základních desek. Paměti jsou dle výrobce podporovány, až do 2200MHz o celkové kapacitě 24GB. Frekvence po vašem přetaktování může být klidně vyšší, ale to již výrobce neručí za stabilitu. Čipset je složen ze dvou můstku a to přesněji Intel® X58 a ICH10R, což u těchto desek neudivuje. Síťový kodek je přímo od Intelu a zvukový kodek je zvolen velice povedený od Realteku.

Čtveřice PCI-Express slotů je podporována linkami z jižního můstku, takže si musíme vystačit s klasickým počtem linek jako u levnějších modelů, což je u High-Endové desky škoda. Přesto jestli jste vyznavači Multi-GPU v nejryzejší formě, můžete se podívat po přídavném modulu nebo spíše "destičce" Asus ROG Xpander, které věnujeme v dnešní recenzi jednu celou kapitolu. Takže do tajů dnešního drahokamu budete plnohodnotně zaškoleni.

Podívejme se tedy už konkrétně na to, co si přinesete domů, když se pro tuhle desku rozhodnete …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 473x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 310x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 869x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6