Strana 5 z 10
- Asus Rampage III Extreme – pod drobnohledem
Skvěle vytvarované chlazení by mělo výborně předávat teploty okolí. Plocha je veliká, žebrování značné a materiál dobře vodivý. Chlazení je dokonce i na poměry High-End základní desky malé. Přesto účinné a vzhledově přitažlivé. Desku doporučujeme osadit do dobře větrané skříně, protože všechny komponenty a další věci zde osazené značně topí. K tomu budou dost možná dopomáhat nižší rozměry chlazení na výšku. Holt Asus zvolil chlazení tak aby bylo dostatečným, ne zbytečně drahým a také s rozumnými rozměry. Toto se povedlo na jedničku a máme tu čest s dostatečně chlazeným produktem, přesto ne nejlépe. O teplotách si krátce povíme v kapitole s provozními vlastnostmi, ale už teď vám můžeme prozradit, že teploty jsou mírně vyšší než u konkurenčních modelů, ale stále se nejedná o nic strašného.
Dokonce chladič na napájecí soustavě je ideálně "osekaný" a tak snadno připojíte nebo odpojíte napájecí osmi pinové konektory. A to dokonce i v počítačové skříni. Náš TH Armor je znám svým špatně přístupným prostředím pro tyto napájecí kablíky a s osazenou základní deskou nás vždy čekaly perné chvíle. U Asus Rampage III Extreme jsme se nemuseli rozčilovat a kablíky jsme bez potíží a zbytečného "nervování se" během pár chvil připevnili.
Pěkné logo na chladiči severního můstku je svíticí, čehož si můžete všimnout o pár kapitol dále ve videu k testovací sestavě. To svítí, i když je sestava ve vypnutém stavu a dokáže vám pěkně prosvítit pokoj. Na severní můstek je možné připevnit přídavný chladič, který je součástí balení. Říkat kam se přišroubovává bude zřejmě zbytečné...
Za audio konektory se nalézá čip NEC D720200F1, který plní funkci kontroléru pro USB 3.0. Hned za nim je přídavný čtyř-pinový molex pro napájení grafických karet. Na základní desce jsou přítomny dva. Druhý si ukážeme na další fotografii za pár okamžiků. O něco níže než řadič NEC je malinkatý čip, na kterém je zobrazené písmeno i. Toto je síťový kontrolér této desky.
Šetřící technologie EPU ještě není uložená k ledu, jen se dostala do nového evolučního stádia. Již nějaký ten pátek nenaleznete na layoutu pouze jeden jediný čip, který by vám plnil roli úsporného kontroleru. Asus přešel k řešení na stejném principu, jen od jiné společnosti. Seznamte se s více šetřícími čipy na jednom jediném pertinaxovém podkladu. Čip od společnosti Chill je jeden z několika "úsporných" čipů na desce. Konkrétně tento nám vypíná nepotřebné fáze a tím snižuje energetickou spotřebu a dopomáhá k lepší teplotám a nižší zátěži na komponenty v soustavě.
Zde můžete spatřit druhý čtyř-pinový molex pro napájení grafických karet. Toto řešení by mělo dopomoci k lepší stabilitě napájení a lepším výsledkům při taktování grafik pod dusíkem. Tento konektor nám spravuje spodní dva PCI-Express sloty. Malý čip v rohu desky je zvukový kodek od Realteku. Je to přesněji velice oblíbený a hodně rozšířený ALC889.
Tři iROG čipy, dvojice BIOS čipů a tlačítko pro jejich přepínání. Jumpery k propojení počítačové skříně se základní deskou a úplně napravo kousek jumperů, které slouží k připojení dříve testovaného Asus R.o.G. OC Station. Všude jsou přítomny smd odpory a všel-jaké součástky. PCB od Rampage III Extreme je zcela zjevně solidně přeplněné a návrhově složité.
Pohled na ladné křivky chlazení a ukázka rozložení součástek mezi PEG sloty. Za čtyř-pinovým molexem je připojený kablík pro napájení svíticího loga Republic of Gamers. Hned vedle něj je jedna volná patice, do které se připojuje přídavný ventilátor pro IOH můstek. Blížíme se konci kapitoly a tak si zhodnoťme osazené součástky. Kondenzátory jsou zde zvoleny pouze ty nejlepší, co jsou v průmyslu na podobná zařízení osazována. Přesněji toto jsou kondenzátory určené pro extrémní prostředí s vysokou výdrž při dobré spolehlivosti. Tyto mírně dražší součástky se osazují na extrémní elektrotechniku, která je vytvořena pro fungování v extrémním prostředí.
Myslíte si, že Core i7 při frekvencích do 5GHz si neřekne o solidních pár set Wattů? Tak nás nechte, ať vás vyvedeme z omylu. Čtyř-jádrový Core i7 na frekvenci 4,8GHz si může říci o 380-450W, záleží na tom, jak vysoké napětí bylo zapotřebí procesoru nastavit. Teď si vezměte, že jeden 12V konektor je schopen dodat maximálně 350W a jsme u toho, k čemu je dobré mít dva osmi-piny. Samozřejmě záleží na účinnosti a propustnosti napájecí soustavy, ale spotřeba při taktováním s dusíkem bude vždy hodně vysoká a s dobrým kusem křemíku můžeme narazit na limitaci v napájení. Řešením je tedy druhý osmi-pin, který je schopný dvojnásobně zvednout maximální dodávanou "šťávu". Vezmeme si v potaz ještě určení desky primárně pro šesti-jádrové procesory a musí nám být jasné, že druhý osmi pin se bude hodit za jakých-koliv podmínek. Jestli nedisponujete zdrojem, který by měl dva tyto osmi pinové konektory, stačí když osadíte pouze jeden.
Jestli znalost anglického jazyka není pro vás problémem, doporučujeme vzhlédnout toto video od zahraniční konkurence. V něm vám představí detailně základní desku, příslušenství a osazené komponenty. Určitě doporučujeme. Než si ukážeme testovací sestavu, je na pořadníku dne ukázka napájecí kaskády desky a přídavného modulu Asus ROG Xpander.
|