Strana 6 z 10
- Asus Rampage III Extreme: Asus ROG Xpander
Základní desku jsme si do detailu "rozebrali" a to téměř i doslovně. Teď si v krátkosti představme zajímavou "vychytávku" pro Asus Rampage III Extreme Asus ROG Xpander. Ten jsme bohužel nedostali na recenzi včas a tak si dnes budeme muset vystačit s fotografiemi ze zahraničního zdroje nordichardware.com.
Cože to vlastně Asus ROG Xpander je? Zjednodušeně jde o destičku s přídavným napájením sloty a dvojící můstku nForce 200. Asus zřejmě toto řešení vytáhl proti konkurenční Gigabyte X58A-UD9, která s požadovaným počtem slotů pro pohodlné používání 4-Way/CFx/SLI musí mít nadměrně nadstandardní rozměry. Ostatně konkurenční modrou krasavici máme v redakci a testu se dočkáte brzy. Zpět k ROG Xpanderu, který je ve skutečnosti přídavný modul umožňující provoz čtveřice grafických karet v plném počtu linek. To znamená 16x pro každou grafickou kartu ze čtveřice.
Přídavný modul pro Asus Rampage III Extreme není zrovna malinkatý a základní desku "brutálně" zvětší. Je zřejmé že Asus si nepřipravil svou záložní "bombu" v podobě desky se sedmicí PCI-Express slotů a teď byl kvůli extrémnímu taktování a lámaní rekordů donucen vydat tuto hračičku. Čtveřici grafických karet deska zvládne pouze při osmi linkách na kartu, což pár bodů v 3D MARKcích srazí. Řešením je tedy Xpander.
Musíme upozornit že řešení, jenž je uvedeno na snímcích je pouze v podobě před-produkčního vzorku a vzhledově se (snad) bude drobněji lišit. Provedením již zřejmě ne. Dva můstky nForce 200 vidíte pod malými pasivky, jejich spotřeba po sečtení je 24W, tak musíte počítat s nějakým lepším chlazením. Momentálně to má Asus vyřešeno dvojicí pasivních chladičů, které jsou ofukovány chladičem, jenž se osazuje do notebooku. U finální prodejní verze bychom spíše očekávali nějaké elegantní chlazení, v podobném provedení, co je na desce pro chlazení severního a jižního můstku. Ale čert vem vzhled, jelikož toto řešení použijete jen v mizivém procentu skříní a to kvůli rozměrům. Skříně typu TH Armor v Big-Tower provedení jsou vyloučeny. Užití tohoto modulu bude spíše pouze na OC akcích a tam vzhled nebude hrát, až takovou roli (stejně jako zvukový projev). Modul bude stejně téměř celý zaskládán grafickými kartami a moc z něj nepůjde vidět.
Nějak takto vypadá, když jej osadíte do základní desky. Nevypadá to zrovna nejelegantněji, ale to ponechme stranou. Asus na konečné úpravy má ještě čas. A nějak takto by se mělo propojovat toto zařízení se základní deskou. Podpora Asus Rampage III Gene, je vyloučena a musíme se spokojit s podporou pro Asus Rampage III Extreme a Asus CrossHair IV. Škoda že Asus nezvolil "multi" platformost a není možná kompatibilita s Rampage III Gene. Jednalo by se o výborné řešení na OC party.
Zde je ukázka, jak takový přídavný modul funguje a to hned se čtveřicí Nvidia Geforce GTX 480 v přetaktovaném stavu. Asus ROG Xpander není rozhodně špatným nápadem pro expandování výkonu základní desky Asus Rampage III Extreme. Nám se základní deska velice líbí a tak jsme si ji pořídili. Takže jestli nám bude nabídnuto otestovat toto řešení, tak se určitě dočkáte testu, ve kterém bychom mimo jiné otestovali výkon čtveřice grafických karet pod ATI Eyefinity. O desce již víte téměř vše a tak je ten pravý čas ukázat si na jaké sestavě jsme testovali a co jsme naměřili.
|