Strana 7 z 10
- Asus Rampage III Extreme - Testy
Asus Rampage III Extreme jsme otestovali za pomoci čtyř-jádrového procesoru Core i7 920 v revizi D0. CPU jsme během testu měli přetaktovaný z výchozích 2,66GHz na rovných 3,33GHz. Takto obstojně přetaktovaný čip, již vydá nějaké to odpadní teplo, kterého jsme se zbavovali chladičem Noctua NH-U12P. Chladič byl ofukován dvěma 120mm ventilátory. Dále jsme použili pro přetaktování procesoru Core i7 980X vodní chlazení. Přesněji vodní blok od společnosti Swiftech. Apogee GTZ určený pro platformu X58. Čerpadlo bylo od společnosti Alphacool. Laing DDC-1T, které bylo doplněno 3x120mm radiátorem od stejné společnosti, jako v případě vodního bloku. Paměti, které jsme do této desky osadili, byly od společnosti Corsair na frekvenci 1600MHz s CL8 (1674MHz po přetaktování). Grafickou kartu jsme použili ATI Radeonu HD 5850, který nabízí spoustu výkonu a po přetaktování je schopen se plně vyrovnat referenčnímu HD 5870. Naše grafická karta byla pro test zvolena od společnosti Asus. Taková sestava si řekne o nějaký ten Watt, a tak naší sestavu jsme se rozhodli napájet High-endovým zdrojem od společnosti Corsair, a to přesněji modelem HX1000 s výkonem mohutných 1000W. Diskové pole jsme utvořili z jednoho 500GB disků, který disponuje 32MB vyrovnávací cache paměti.
Obměna testovací sestavy nepřinesla výměnu pouze grafické karty, procesoru (za lepší OC kousek) a chladiče, ale také změnu operačního systému. Testování proběhlo pod operačním systémem Windows 7 Ultimate v 64bit verzi. A to na čistém operačním systému, který ihned po nainstalování byl doplněn testovacími programy a hrami. Testovací konfigurace vypadá následovně.
S testovací sestavou jsme vás kompletně seznámili a již dokonce víte, jak vypadá základní deska v počítačové skříni. Co si ale tak ukázat video testovací sestavy? Uvidíte v něm základní desku v chodu a budete alespoň vědět, jak pěkně svítí anebo jestli netrpí neduhem "pískajících cívek".
Krátké leč dostačující video vám představilo výše vyjmenované a tak zaměřme naší pozornost naměřeným výsledkům.
Ano je to neustále o tom samém. Naměřené výsledky se zcela neliší a jsou totožné. Testovat výkon základní desky není nic zábavného a nemáte z toho tak dobré pocity jako při testování výkonu grafické karty. Stejné čipsety prostě nemůžou podávat nějak extrémně rozdílný výkon … Čemuž se, ale nemůžeme divit, když procházíme neustále stejné lokace a dosahujeme stejných FPS. Porovnávat si naměřené rozdíly v rámci tří procent je přitažené za vlasy. Už jen kvůli tomu, že ty rozdíly jsou v drtivé většině pouhé odchylky při měření, kterým je nemožné se úplně vyhnout.
Přesto v aplikacích si Rampage III Extreme obhájila své jméno a drží se na tom dobře. Výkonnostně sice nepředbíhá o závratný skok žádnou konkurenci, ale s tím je počítáno. Stejných výsledků jsme dosáhli i v herních podmínkách a naměřené rozdíly, se nijak zásadně neliší. Výkon odpovídá udanému spektru, do kterého je produkt řazen a zcela jistě budete s Rampage III Extreme v oblasti výkonu nadmíru spokojeni.
|