Test: ASUS Rampage III Formula X58 - Závodník vyšší ligy Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pondělí, 13 září 2010
Přejít na obsah
Test: ASUS Rampage III Formula X58 - Závodník vyšší ligy
ASUS Rampage III Formula - Technologie
ASUS Rampage III Formula - Parametry a balení
ASUS Rampage III Formula - Základní deska
ASUS Rampage III Formula - čipy a detaily desky
ASUS Rampage III Formula - Testovací sestava a testy
ASUS Rampage III Formula - BIOS
ASUS Rampage III Formula - Provoz a OC
ASUS Rampage III Formula - závěr

 

 

  • ASUS Rampage III Formula - Technologie

Jelikož testujeme high-end produkt, nemůžeme se obejít bez klasické ukázky technologii za pomocí materiálů výrobce. Sám Asus značí Rampage sérii, jako vrcholný druh nabídky k čemuž nemáme námitky. Jelikož Rampage III Formula je mladším R.o.G. bráškou Extreme varianty, není udivující, že zapadá do tzn. TOP produktů společnosti.

Jak jsme již podotkli, tak Asus Rampage III Extreme je určena spíše na zákazníky, kteří si rádi hrají s tekutým dusíkem a nebojí se řádně poškádlit své grafické karty případně procesor. Dnešní deska je trošku o něčem jiném, protože zapadá do "lidovějšího" spektra a tím jest herní publikum. Parametrově a kvalitativně je stejně dobrá, jako její dražší sestřička a nabízí prakticky to samé, jen při mírně nižší cenně, což určitě ne jeden uživatel ocení.

A co nám herním fanatikům s financemi, na pořádnou herní sestavu dokáže deska nabídnout? Použitý čipset X58 s ICH10R můstkem nepřekvapí, stejně tak, jako patice určená pro procesory s1366. Zajímavější je již napájení procesoru, které je standardu Extreme Engine Digi+, který značí hybridní napájecí soustavu skombinovanou z digitální a analogové logiky.  Samozřejmě nesmějí chybět, "Startovací" a další tlačítka, která jsou již známá ze starších R.o.G. "základovek". Osazeno je šest slotů pro operační paměti. Dvojice USB 3.0, SATA 6Gb/s konektorů a dva eSATA určitě přijdou u herní sestavy vhod, stejně tak, jako trojice PCIe slotů.

Patice procesoru je od společnosti Lotes, což nemá ani cenu se o tom zmiňovat, jelikož tyto patice se dnes osazují na každou kvalitnější desku. Holt Foxconn nabízel méně kvalitní a hlavně dražší patice a tak výrobci od něj hromadně odstoupili. Úsporné funkce jsou opět spravovány několika digitálními čipy. Spínací frekvence pro procesor jsou na Extreme Engine Digi+ návrh standardní a to ve čtyřech krocích až do 1MHz. Toto řešení je plně srovnatelné s DrMOS od MSI. Na plně digitální spínání obvodů od Evga bohužel nemá. Tam je totiž spínání schopno fungovat až, na rozsahu do 1500KHz.

Mínusem a možná pro někoho plusem je vyšší napěťová charakteristika, která se projevuje, tak že do procesoru pouští mírně vyšší napětí, než které je nastaveno v BIOSe. Tímto se tedy VDrop na této desce nekoná, což může někdo brát jako plus. My to spíše vidíme jako mínus. Výhoda digitálního spínání je taková, že kontrolér (digitální) sepne všechny potřebné komponenty v okruhu a vyšle napětí na digitální drivery, které paralelně obslouží digitální FET+ komponenty a poté analogové mosfety. Takové to řešení má vysokou rychlost, účinnost, úsporu energie a výdrž. Signál proudí v mnohem nižších intervalech (vlnových délkách) na vyšších amplitudách. Klasické analogové spínání má tu nevýhodu, že když sepne, tak napětí musí projít všemi členy sériově a to jednak trvá podstatně déle, ale to nejsou všechny mínusy takového řešení. Mnohonásobně se zvyšuje odpor, který zvedá elektromagnetické rušení a impedance. Vzhledem k tomu, že napětí musí projít všemi členy soustavy (sériově), tak se zvedají ztrátové charakteristiky a v této návaznosti i teploty celého napájecího celku. Další neblahé vlastnosti si dokážete tedy zcela jistě vydedukovat sami.

 Digitální napájení potřebuje značné spínací frekvence, zatímco obyčejné analogové, díky mnohonásobně jednoduššímu návrhu si vystačí i s podstatně nižšími spínacími charakteristikami. Díky jednoduchému řešení, které Asus zvolil, nemusejí impulzy procházet přílišně překomplikovanou soustavou. Digitální napájení přináší výhodu, v možnosti změn spínací frekvence pro CPU. V tomto případě můžeme zvolit ze čtyř voleb. Nejnižší je 250KHz, pak 500KHz a 750KHz. Nejvyšší možné spínání se dá nastavit až na 1MHz. Řízení okruhu je řešeno digitálně a to má pro nás vysoký přínos. Neboť kaskáda je schopna fungovat s lepší konduktivitou a tím pádem při lepší účinnosti. Spínání mosfetů máme tedy řízeno digitálně. Analogové komponenty jsou pouze, až na samotném konci celého napájecího celku. To by nám mělo zaručit až o 30% rychlejší reakce při napájení (velice dobrá věc při extrémním taktování) a až 40% úsporu vůči klasickému řešení, které je založeno pouze na analogové logice.

Dlouhou dobu jsme přemýšleli, proč Asus v poslední době osazuje na své produkty převážně síťové kodeky od Intelu, ale až tento slajd nám dal odpověď. Intel nabízí totiž podstatně lepší a poměrně levný síťový čip. Ten totiž díky nově přidaným a spoustě vy-optimalizovaných instrukcí zatěžuje procesorovou jednotku až o 35% méně. Dle slajdu, je toto vysoce přínosné pro hráče MMO her.  Nižší zatížení je sice pravdivé, ale na takové to platformě díky nadbytečnému výkonu pro dnešní online hry rozdíl stejně nepoznáte. Jelikož zatížení procesoru síťovým prvkem se pohybuje hluboko pod 0,5%.

Asus Rampage III Formula, stejně jako každá lepší Asus základní desku nese dva BIOS čipy. Ty jsou kompatibilní s technologii BIOS Flashback. Jak to přesně funguje? Jestli se vám jeden z BIOS čipů poškodí, tak na desce je červený "knoflík", kterým přepnete na druhý čip. Poté stačí zajít do BIOSu a tam použít položku BIOS Flashback. Nejedná se o nic složitého a můžete si být jistí, že jestli poškozený čip není zcela "mrtev", tak během okamžiku, vám systém naklonuje z aktuálně používaného BIOS čipu vše potřebné.

Funkci Q Reset využijí opět pouze overclokeři, kteří taktují za pomoci dusíku. Jestli se váš procesor dostane do tzn. cold bugu, stačí toto tlačítko zmáčknout a procesor by měl opět začít reagovat na signály. Neříkáme, že to vždy pomůže, ale při značném počtu cold bugů může toto tlačítko pomoci k opětovnému provozu. Dejte si ale pozor! Tímto si vymažete veškeré nastavení BIOSu a budete muset požadovanou frekvenci opětovné nastavit a dohnat! Ukládejte si tedy proto všechny hlavní postupy vaší taktovací chvilky.

ROG Connect není novinkou, mohli jsme se s ním setkat již u Asus Rampage III Extreme a starší Asus Maximus III Formule atd. Nyní přichází s drobnými změnami. Co vše tato funkce umí? Jak je již dle slajdu patrné, jedná se o "jakési" propojení počítače s notebookem případně s druhou sestavou. Za pomoci této technologie můžete na dálku přetaktovat počítač, sledovat teploty a pouštěné napětí do komponent. V balení je přítomen USB kabel s logem této technologie, ten slouží k propojení s druhým PC. Zadní panel, kde se to propojuje je pro tuto funkci uzpůsoben.

LN2 Mode snad ani nebude zapotřebí představovat. Již jsme jej popisovali v minulé recenzi na Rampage III Extreme. Přesto si jej drobně zrekapitulujeme. Když taktujete za pomoci extrémních metod, může se přihodit spousta anomálii, například Cold Bug. Když tento jumper přehodíte na "dusíkový mod", základní desky přehodnotí "zabezpečovací" a monitorovací technologie a nemusíte se obávat "zamrznutí" systému, které by mohlo být způsobeno přílišně nízkými teplotami. Po přepnutí do tohoto modu jsou i procesory Core i7 svolnější k vysokým frekvencím. Jen je zapotřebí chladit pod bodem mrazu. Jinak účel této technologie se neprokáže.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 744x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 510x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 984x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1207x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1531x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 6