Strana 4 z 9
- ASUS Rampage III Formula - Základní deska
Asus Rampage III Formula je designově velice podobná vyššímu modelu. Barevné podání je stejného stylu, takže PCIe sloty jsou opět v červené barvě, zatím co všechny ostatní sloty jsou v barvě šedé. Chlazení kombinuje červenou s černou a klasické znaky firmy či produkty nejsou na chladiči vynechány. Provedení je velice líbivé a naštěstí v dnešním případě ani nemůžeme produkt moc porovnávat po vzhledové stránce s Evga X58 Classified. Deska působí nadmíru originálně a v žádném případě si ji nemůžete splést s žádným jiným produktem na trhu. Součástky jsou použity pouze ty nejvyšší kvality. Jsou to ty samé, co Asus osazuje na TuF sérii, jen zde se tím výrobce nechlubí, což je i pochopitelné. Tyto součástky jsou navrženy pro armádní segment, takže musí splňovat spoustu důležitých stanovisek. Není tedy překvapující, že u TuF desek výrobce nabízí dokonce i pětiletou záruku. Na členy rodiny Rampage je záruka pouze tříletá, což je i jeden z důvodů, proč se výrobce nechlubí, použitými komponentami.
Rozměry jsou standardní, takže očekávejte klasický Full-ATX základ počítače. Naše zvědavost, se nás ptá, kdy Asus konečně vydá také svou desku se sedmi PEG sloty v rozměrech XL-ATX. Určitě by na trhu byla vítána, ale bohužel o jejím vývoji neslyšela ani mrtvá myš, takže je ve hvězdách, jestli nám Asus udělá někdy radost takovým to produktem. Všechny "vychytávky", na které jste zvyklí z dřívějších R.o.G. desek jsou i zde přítomny.
Napájecí složky pro všechny komponenty jsou vysoce odolné a jsou uskupeny v téměř stejném počtu fází jako u vyššího modelu. Očekávat tedy můžete excelentní taktovací výsledky za všech podmínek. Napájecí komponenty si popíšeme, až za chvíli, teď je čas si popsat výbavu zadního layoutu. Ten je mírně "překopaný", ale téměř shodný s Rampage III Extreme.
Zadní panel nabízí zleva PS2 konektor plus 2x USB, tlačítko Clear CMOS, optický SPDIF, 2x USB, Firewire, eSATA, dvojici USB a eSATA. Tlačítko a USB konektor pro funkci R.o.G. Connect. LAN konektor, dvě USB 3.0 a Audio konektory.
Napájení procesoru je vyřešeno osmi fázemi, které jsou spínány digitálními kontroléry. Řešení to není plně digitální, ale jedná se o hybridní návrh, který kombinuje jak digitální tak i analogové napájení. Další tři fáze jsou vyčleněny pro napájení QPI sběrnice, takže můžeme mít jistotu, že když budeme chtít hodně a vysoko přetaktovat, tak že deska bude mít na to dostatek síly.
Vůči vyšší variantě, zde ubyl jeden PCIe slot. Zato jsme se dočkali dvou PCIe 1x. Deska nedisponuje žádný můstkovým řadičem, který by navyšoval výchozí počet linek z ICH můstku. Zapojíte-li dvě karty do sestavy, tak očekávejte, že obě pojedou v plném počtu linek tzn. 16x. Bude-li vaše sestava obsahovat tři Geforce v 3-Way SLI případně tři ATIny v CrossFireX, očekávejte, že první pojede v plné "palbě" a zbylé dvě "pouze" při osmi linkách na kartu. Limitující pro výkon to nebude a dosáhnete maximálně o pouhé 3% nižšího výkonu, než kdyby všechny tři karty jely na 16i linkách.
Osm natočených SATA konektorů je solidní počet. Šestice šedých konektorů je staršího formátu a zbylé dva červené jsou SATA 6Gb/s. Spravovány jsou řadičem Marvell 9128. Nechybí konektory pro propojení s počítačovou skříní, ani tak konektory pro OC Station.
To co se nám hodně na této desce nelíbí, je až moc blízké umístění slotů pro operační paměti poblíž patice procesoru. Jestli máte všechny sloty osazené, tak nemůžete použít některý z extrémních chladičů, což ale není nic neobyčejného. Horší to je s obyčejným chladičem, jako je například naše testovací Noctua NH-U12P. Když na ni osadíte dva ventilátory, tak jeden z nich zasahuje do pozice prvního operačního slotu.
Chlazení severního můstku je převzato z nižšího modelu Rampage III Gene. To ničemu nevadí, jelikož teploty si deska drží velice dobré a vzhledově je tento pasivní chladič velice pěkný. Kdybyste jej chtěli porovnat s chladiči na jiných deskách, tak to raději ani nezkoušejte, jelikož byste asi byli v šoku. Chladič je totiž až nezvykle malý, ale přesto svou práci odvádí na jedničku a teploty drží v nadmíru rozumných mezích. Již dle krátkého "osahání" je jasné, že Asus použil nějaký nový druh slitiny. Náš odhad je, že půjde o něco podobného, co se používá na sérii Sabertooth. Vzhledově tak i na "ohmat" tento chladič takto působí. Popravdě tato deska má více prvků převzatých z TuF série, jen se jimi výrobce nikde nechlubí, jelikož by si snížili prodeje nové "mariňácké" série. Chlazení je kompletně propojeno standardní heat-pipe trubicí.
Operační moduly jsou napájeny dvěma fázemi. Čtveřice zalitých cívek, je zapojena po dvojici na jednu fázi. Každá zalitá cívka tohoto provedení je schopna ustát stabilně až 40A, což je mnohonásobně více než u standardních cívek od většiny výrobců. Ty totiž ustojí maximálně do 20A (standard 15A). Další dvě menší cívky jsou určeny pro jižní ICH můstek. Ten je napájen také dvou-fázově. Dražší souputnice měla paměti i oba můstky napájeny tři-fázově, což je podstatně vyšší počet, ale při taktování a běžném provozu to moc znát nepůjde.
Na zadní straně není nic neobvyklého a dokonce jsme se nedočkali ani osazeného mosfetového případně odporového pole poblíž backplate. Všechny sloty mají vyvedené "nožičky" na zadní stranu, kde jsou připájeny studenou vlnou k PCB podkladu. Když si snímek pořádně prohlédnete, tak zjistíte, že chlazení je přišroubováno normálně šroubky, za což musíme výrobce hodně pochválit. Například Gigabyte má na své vlajkové lodi GA-X58A-UD9 chladič uchycený pouze plastovými "čudlíky", což u high-end produkty by nemělo co dělat.
Na "startovací" tlačítka se nezapomnělo ani dnes a jsou přítomné v menším počtu. Tlačítko start a reset jsou opět klasického provedení, které dokonalé sedí k celkovému návrhu. Hned vedle tlačítka reset je malý "čudlík" Q-Reset, který jsme vám již ve specifické kapitole popsali. Zcela chybí páčky pro vypínání PEG slotů. Přesto že produkt je mířen spíše na herní "závisláky", tak nechybí ani měřící body. Poté co voltmetr uzemníte s GND bodem, můžete měřit reálné napětí na pamětech, a všech ostatních veličinách, které je možno v BIOSe navolit. Hned nad měřícím bodem "CPU" je jumper pro LN2_Mode.
Druhé video, které jsme pro vás natočili, představuje základní desku v plné kráse. Jestli vás tedy zajímá vzhled a osazené součástky tohoto modelu podrobněji, neváhejte a video si hned pusťte. Jestli vám oni to nestačí a požadujete se dozvědět o osazených součástkách na desce více, přelistujte na další kapitolu, kde vás čeká ukázka čipů a pár detailů desky.
|