Strana 8 z 9
- ASUS Rampage III Formula - Provozní vlastnosti a OC
Je ta správná chvíle, odhalit si provozní vlastnosti. Naměřené teploty na chladičích naleznete uvedené v grafu a spotřebu jak by smet. Než vám toto vše ukážeme, tak si prozradíme, jakých taktovacích výsledků je tato deska schopna dosáhnout. Desku jsme vám popsali a vy již víte, že parametrově je téměř shodná se starší Extrémní variantou. Alespoň v napájecí kaskádě. To hlavní a podstatné má vybaveno stejně dobře, takže budou i dosažené frekvence stejné? Anebo se dokonce Asusu podařilo něco vylepšit a díky tomu je deska schopna dosáhnout lepších výsledků? My jsme měli desku zapůjčenou pouze krátce (pak musela putovat do další redakce). A tak jsme se nedočkali ani nového BIOSu a museli jsme otestovat s tím, který na ni byl nafleshovaný z výroby. Přesto jsou naše dosažené výsledky více než skvělé a musíme prvotní BIOS pochválit.
Ano dosažená maximální frekvence procesoru bude napříč základními deskami ve směs stejná a lišit se bude vždy jen o pár MHz. Přesto není od věci si ukázat jako propagaci síly desky i nějakou tu pěknou frekvenci. Alespoň může uživatele navnadit na to, čeho mohou dosáhnout s určitým procesorem na této desce, když budou disponovat odpovídajícím chlazením. Maximální stabilní frekvence, které jsme s Core i7 920 v revizi D0 a základním BIOSem 0213 dosáhli je následující.
4308MHz není na Core i7 920 vůbec špatné. Spíše je to excelentní výsledek, a když zvážíme, že této frekvence bylo dosaženo na vzduchovém chlazení, tak můžeme pomalu mluvit o drobném zázraku. Této frekvence bylo dosaženo za pomoci násobiče na hodnotě 20x, takže Bus Speed (BCLK) musel být nastavený na solidních 215MHz. Procesor pro stabilní běh na této frekvenci si řekl o 1.432V, což deklaruje to, na jak skvělý kousek křemíku jsme v obchodě narazili. Běžný, nebo spíše průměrný Core i7 920 v revizi D0 by na tuto frekvenci potřeboval napětí okolo 1.48 až 1.5V minimálně. Což by již byla na vzduchové chlazení až příliš. Něco takového by bylo zapotřebí chladit vodním chlazením. Například Corsair H70 by si s takovou frekvencí a napětím měl poradit. Naše Noctua měla dost práce s chlazením a teploty pod zátěží (OCCT) šly již téměř ke sto stupňům celsia. To k trvalému provozu určitě není vhodné, ale taky zauvažujme, kdy se podaří procesor na takovéto frekvenci plně vytížit, aby dosáhl takových to teplot? No, až tak často to nebude. A náš druhý pokus dopadl jak?
Drobnější rekapitulace. Asus Rampage III Extreme se nám s BIOSem 0531 podařilo vyhnat na stabilních 225MHz pro BCLK, což drazí čtenáři je doslova terno. Naše očekávání, tedy nebyla od Asus Rampage III Formule menší. Sice jsme se báli výsledku, jelikož jsme taktovali s prvotním BIOSem, ale nakonec se poštědřilo. A my jsme se během pár chvil dostali na luxusních 225MHz pro BCLK. Můžeme tedy s klidným svědomím říci, že na taktování je tento produkt stejně dobrý jako ten dražší. Snažili jsme se dostat i výše, ale bohužel nějak se procesoru (nebo desce?!) již nechtělo. Ať jsme nastavili, co jsme chtěli, vždy to spadlo. Deska nabootovala klidně i na 230MHz, ale stabilní to nebylo v žádném z případů. PCI sběrnici jsme měli nastavenou až na 115MHz, takže ta nás brzdit nemohla...
Rozebrání provozní vlastností začněme teplotami. Ty jsme změřili bezdotykovým teploměrem na samotných chladičích. Předem tedy upozorňujeme, že se nejedná o teploty samotných čipů, ale chlazení. Přesto rozdíl bude velice malý a bude v rozmezí několika málo stupňů celsia. A co jsme to tedy tím měřením vlastně zjistili? Asus Rampage III Formula není vůbec špatnou deskou a i přes menší chlazení si drží teploty na velice slušných hodnotách. Severní můstek se rozehřál, až na 56 stupňů celsia, což není zrovna málo v porovnání s dříve testovanými produkty, ale vzhledem k aplikovanému chladiči. No budiž. Teplota to není, až tak hrozná a ničemu nevadí. Po přetaktování mírně stoupne, ale ne zase, až o tolik moc jako u Rampage III Extreme. Teploty jižního můstky dosáhly 48 stupňů a to je velice přívětivá hodnota, kterou musíme pochválit. Mosfety jsme změřili jen tak zběžně a ty se držely na teplotách okolo 50 stupňů a to i odpovídá. Chlazení je totiž propojeno heat-pipe trubicí. Upozorňujeme, že ne všechny naměřené teploty v tabulce můžete vzájemně mezi sebou porovnávat. Měření probíhala za odlišných ročních období a podmínek, což se solidně může projevit na naměřených teplotách. Poté například nadměrně "topivá" Asus Rampage III Extreme byla změřena v počítačové skříni, která byla přeplněna 120mm ventilátory.
Ti co řeší spotřebu, si nikdy nekoupí žádnou high-end komponentu. Toto je nepsané pravidlo, které není žádnou novinkou. Nad vysokou spotřebou komponent, se ve většině případů pohoršují pouze jedinci, kterým v PC tiká prehistorický procesor s mohutnou spotřebou. Jelikož dnes recenzujeme povedený high-end produkt, musíme od něj očekávat mírně vyšší spotřebu, než u desek z low-endu. A co jsme naměřili? Měřili jsme při dvou frekvencích, s procesorem na 2,66GHz (základní takt) a s procesorem na 4,0GHz. Samozřejmě jsme změřili spotřebu jak v prostředí Windows (surfování po internetu), tak pod zátěží v 3D MARK Vantage. Spotřebu jsme změřili 3x a z té jsme udělali aritmetický průměr. Asus Rampage III Formula měla s procesorem na základním taktu v prostředí Windows spotřebu o 1W nižší, než Rampage III Extreme. Pod zátěží si deska řekla o 2W více. Teď se dostáváme k zajímavějšímu měření. Ukážeme vám totiž spotřebu, s přetaktovaným procesorem a toto není nic lehkého změřit. Musíte totiž procesoru nastavit zcela stejné podmínky, jinak se spotřeba může lišit o slušných pár wattů.
My již naštěstí víme co a jak, tak nám tento test "nežere" tolik času jako předtím. V prostředí Windows jsme naměřili s procesorem na 4,0GHz o rovných 20W méně než s Gigabyte X58A-UD9, která disponuje dvěma můstky NF200. Vůči Rampage III Extreme to dělá rozdíl jeden watt ku prospěchu R3E. Pod zátěží je spotřeba u Formule o 6W vyšší než u R3E. Tato je zřejmě neodvratitelná odchylka při měření. Dále pak berte na zřetel, že tato měření nikdy nebyla a nikdy nebudou nejpřesnějšími, takže reálný rozdíl ve spotřebě může být klidně nižší. My se snažíme otestovat to co nejpřesněji, ale prostě některým anomáliím se nedá vyhnout.
Je tedy jisté, že Asus Rampage III Formula moc netopí ani nežere, a že se jedná o ideální desku do herní sestavy. Pojďme si tedy udělat nad ní závěrečné resumé a doufejme, že si odnese nějaké to hodnocení, které by si jistě mohla díky svému výbornému OC potenciálu a dobré ceně odnést.
|