TEST: ASUS Rampage III X58 Black Edition – Klenot a absolutní technický vrchol mezi deskami! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 11 květen 2011
Přejít na obsah
TEST: ASUS Rampage III X58 Black Edition – Klenot a absolutní technický vrchol mezi deskami!
ASUS Rampage III Black Edition - Technologie
ASUS Rampage III Black Edition - balení
ASUS Rampage III Black Edition - Deska
ASUS Rampage III Black Edition - Sestava, testy a OC
ASUS Rampage III Black Edition - Hodnocení

 

 

 

  • Asus Rampage III Black Edition - technologie

Jak jsem již podotkl, tak Rampage III Black Edition přináší mnoho nového a jedná se o vypiplanou desku, se kterou jsme tu čest zatím nikdy neměli. Všechny desky, které v minulosti vyšly, se jí celkově nemohou rovnat. Jak po stránce vzhledu, výbavy tak osazených součástek.

Zadní panel je perfektně vybavený a překypuje maximalizmem. To by se ostatně dalo říci o všem, co na desce můžete spatřit. Je dobré, že každý nový produkt dotahuje ten předchozí do dokonalosti a žene tímto vývoj mílovými kroky kupředu.

Změn doznalo i balení, ale o něm proneseme pár slov, až v další kapitole. Tedˇ si pojďme probrat, nač vše nové se s novou edicí můžete těšit.

Nejvíce ze všech změn zaujme chlazení. To je pro Rampage sérii zcela nové a je inspirováno tím, které je na před nedávnem recenzované RoG desce pro Sandy Bridge procesory.  I když to tak vypadá, chlazení není vyrobeno z perfektní slitiny CeraM!X, ale jeho chladící kapacita je na tom obdobně. Chlazení je i přes své poměrně malé rozměry hodně účinné a udržuje velice nízké teploty. Na poměry této platformy. Zřejmě k tomu dopomáhá hodně spletité žebrování. Které také pomáhá k opravdu perfektnímu vzhledu, který mě ihned zaujal.

Čtyři PCI Express sloty jsou zde stejně, jako u starší verze. Deska opět podporuje SLI i CrossFireX. Jedinou nevýhodou je, že zde nefunguje 4Way SLI, ale to bude vadit málo kterému uživateli. Přesto se zde dá zprovoznit a to tak, že k desce připojíte speciální Xpander. Desce samozřejmě nechybí všechny OC specialitky, jako jsou tlačítka a přepínače pro sloty.

Vyšší SNR zaručuje kvalitnější a realističtější zvuk. Problémem integrovaných kodeků, je vysoký šum a nižší SNR. Běžná integrovaná zvukovka jej má většinou na hodnotě okolo 103dB. Kvalitnější zvukové karty do dvou tisíc korun se drží okolo hodnoty 110dB. Xonar Essence nabízí až 124dB a dle prezentace osazený Xonar na ThunderBoltu nabízí velice podobnou hodnotu. Je tedy zaručeno, že zvukový obvod na ThunderBoltu je kvalitní a funkci výborné zvukové karty zaujme na jedničku.

Je tedy jisté, že kvalita zvuku bude odpovídat těm nejlepším zvukovým kartám, o čemž jsme se přesvědčili a můžeme to plně potvrdit. Zvuková karta je sice na jedné desce společně se síťovou, jsou ale navrženy tak, aby zde nedocházelo k téměř žádnému rušení a šumu. O čemž svědčí kvalita zvuku.

Většina herních sluchátek má odpor okolo 150 ohmů. Ty extrémně drahé a kvalitní, určené pro profesionály až 300ohmů. ThunderBolt umožňuje použití, až těch nejlepších sluchátek, což vysoce ceníme. Zvuková část je připravena pouze pro sluchátka případně stereo reproduktory. A tohle je jediným mínusem této skvělé zvukové karty. Nechápu, proč nejsou podporovány, alespoň 5.1 reproduktory. Do zelí klasickým Xonar kartám by to určitě nelezlo.

Další zvlášností, která dělá tuto desku nadstandardní je vysoce kvalitní síťová část. Ta integruje vlastní paměť a další důležité věci, které poté nemusí "krást" ze systémových zdrojů. Díky tomu budou s touto síťovou kartou latence ve hrách vyšší a to je ku prospěchu, zvláště při hraní online her.

Obyčejný integrovaný síťový kodek musí komunikovat se spoustou komponent, jako je procesor operační paměť atd. To hodně omezuje výkon a také to trvá o pár okamžiků déle, než při použití samotné síťové karty do slotu. Síťovka Killer disponuje lepší odezvou díky tomu, že nemusí přímo komunikovat s procesorem. Tato samotná karta je spíše menším počítačem o sobě. Disponuje vlastní pamětí a dokonce i jednoduchým procesorem.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1547x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1768x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3904x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1