Strana 1 z 6
TEST: ASUS Rampage III X58 Black Edition
– Klenot a absolutní technický vrchol mezi deskami!
Série ASUS Rampage III se mezi uživateli těší slušné oblibě. Konkurence až na vzácné výjimky prostě nic srovnatelného nenabízela. Zejména pak největší konkurent ASUSU, Gigabyte dlouhou dobu otálel, až konečně nedávno se vytasil s novou herní sérií, která by měla konkurovat RoG produktům. Ta se Gigabytu velice vydařila a málem nachytala konkurenci se staženými "kalhotami". ASUS tedy musela zabrat a vytáhnout něco z rukávu. A tak světu předvedl novou limitovanou edici. Ta se opravdu podařila a je to luxus, který by určitě každý fanda IT chtěl mít v PC.
Deska toho nabízí opravdu mnoho a málo co jí může vůbec konkurovat. Díky tomu ale také cena není nízká a těch devět a půl tisíce, co za Rampage III Black Edition zaplatíte, dostanete ryzí "zlato" mezi základními deskami. Určitě se nabízí otázka, zda je na trhu dnes místo pro takto drahé desky, jako je G1 od Gigabyte a Black Edition od ASUSu. Brzy totiž Intel vydá novou platformu X79 a ta rázem může učinit starší a stále zářící X58 nezajímavým kusem obvodů vhodným tak pouze pro muzejní výstavy
- Nezajímavá platforma X58? To rozhodně ne!
No abych to objektivně zhodnotil, tak určitě tyto desky mají i dnes své místo a určitě jsou zajímavými produkty, na které je zapotřebí pokukovat. Sandy Bridge E je zatím daleko. Vyjde až na podzim a to je ještě mnoho měsíců vzdálená budoucnost. Zvláště v IT sféře je to opravdu dlouhá doba. Spousta uživatelů si kupuje základní desku na dobu minimálně dvou let. Takže z tohoto pohledu by nemusela být investice do G1 a Black Edition lukrativní. Jenomže vám musím prozradit, že nová X79 platforma nemusí všechny výkonu chtivé požitkáře ihned ze startu zajímat. V samotném úvodu se dočkáme maximálně šesti jádrových procesorů, které sice budou o podstatný kus výkonnější, než ty dnešní Core i7, ale pro majitele procesorů Gulftown nebudou až tak zajímavé – zejména po posledních slevách, kdy je možné zakoupit nejlevnější 32nm šestijádrový procesor za nějakých 12 000 korun, což pro zájemce o výkonnou sestavu není nezajímavá částka.
Dle mého skromného odhadu, bude nová patice 2011 zajímavou a donutí spoustu majitelů X58 platformy k upgradu až příští rok. To se dočkáme nových procesorů, které nahradí modely, které se objeví na podzim a nabídnou toho více, za stejnou cenu. Tím více je myšleno více jader (osm až deset!) a nový 22nm výrobní proces, který se určitě kladně podepíše nad OC potenciálem a teplotami. Výkon samozřejmě poskočí o nějaký ten dílek nahoru také. Nevidím tedy důvod, proč nedat platformě X58 ještě zhruba rok prostor. Zvláště, když je to stále nejvýkonnější desktopová platforma a ještě dlouho bude velmi výkonnou.
- Asus Rampage III Black Edition
Co asi nabídne nová limitované edice proti starší a osvědčené běžné Rampage desce? No je toho hodně a to zajisté překvapí. Black Edition totiž plně vychází z původní Rampage III Extreme a je pouze "mírně předělaným" produktem. Co se týče vzhledu a rozložení klíčových komponent, zůstalo toho hodně nezměněno. Změn, ale doznaly všechny hlavní součástky a ty se mohou teď pyšnit tím nejlepším, co můžeme na základní desce spatřit. Nejvíce zlepšeny byly napájecí prvky. Deska je napájená opět standardem DIGI+, který kombinuje to nejlepší z digitálního a analogového napájení. V Black Edition je vše dotaženo do dokonalosti. Jižní a severní můstek plus paměti jsou napájené plně digitálním režimem. A to se blaze projeví na přetaktování. Dále bylo vylepšeno napájení procesoru samotného, ale toto stále není hlavní chloubou této desky.
Tím je právě přídavná karta ThunderBolt. Nepleťte si to s novým rozhraním od Intelu. Zde je pouze náhodná shoda jmen. ThunderBolt v podání Asusu značí extravagantní zvukovou kartu plus výkonný síťový LAN. Zvukovým kartám Xonar jsme se již ne jednou na našem webu věnovali. Takže jistě víte, že to jsou extrémně kvalitní zvukové karty, které se plně vyrovnají legendárním X-FI produktům. A v některých ohledech je dokážou i předčít. Black Edition tedy kombinuje na jednu kartu super výkonný síťový kodek od společnosti BigFoot - Killer E2100 a také super kvalitní zvukovou kartu Asus Xonar Essence v trošičku "osekaném" provedení. Jak moc osekaném si ještě probereme, ale věřte, že zanedbatelně a stále k desce dostanete zcela jedinečnou zvukovou kartu, která se vyrovná tomu nejlepšímu na trhu. Deska navíc nedělá podobnou chybu, jako předchozí produkty z vod X38. Tam jste dostali externí zvukovou kartu, kterou když jste ztratili, nebo se vám pokazila, tak jste byli "namydlení". Black Edition má kromě ThunderBoltu také klasický integrovaný síťový kodek a také zvukový, totožný s nižší Rampage III Extreme.
Deska doznala také změn ve vzhledu a barevném provedení. Chladiče jsou spíše převzaty z Maximus IV Extreme a budí takový ten futuristický šmrnc. Nejen že jsou, oku působivě provedené, ale také dělají perfektně svou funkci při hodně malých rozměrech. Barevný rozsah také oku lahodí a černá v kombinaci se slabou červenou je vítaným zpestřením.
|