Strana 10 z 11
- Taktování, provoz a praxe
O taktování by se toho dala napsat hromada, hlavně s Rampage IV, ale vlastně nemůžeme vyzkoušet bez dusíku skutečné limity, které tedy v praxi doma s běžným chlazením a OC není možné využití. Nemá smysl to tedy komplikovat a jen stručně.
Omezeni jsme také chlazením, kdy sice máme k dispozici vodníka od Intelu, ale toho musíme brzy vrátit, takže aby to bylo srovnatelné, tedy děláme s chladičem NOCTUA NH-D14 SE 2011. Ten je ale slabší a k 5GHz se s ním nemá smysl pouštět, neudrží to ani náhodou. Končí někde kolem 4,6-4,7GHz. S vodním chlazením od Intelu se dá dostat k 4,8-4,9GHz a na Rampage i 5GHz!
Z hlediska taktování je ale rozhodně Rampage IV Extreme absolutní sen. Pokud se vyžíváte v nastavování porobností a to nejen u CPU, ale i u RAM a nově i grafické karty, prostě celého systému, tak asi není lepší desky než Rampage IV Extr. OSD/OC key je skvělá funkce při vyladění na maximum. Na druhou stranu, kolikrát tohle budete doma dělat? Z hlediska dosahovaných výsledků je rozhodně Rampage IV nejschopnější. S ní jsme s vodníkem dali 5GHz! Se SaberTooth a P9X79 ne. Ty zůstaly na 4,82GHz a 4,89GHz, ale věřím, že bychom se s větším laborováním asi na těch 5GHz dokázali dostat také. U Rampage je to ale výrazně snazší. Troufám si však říci, že s ohledem na chlazení bude většina z vás provozovat tento CPU na nějakých 4,0-4,5GHz. A to je pořád o dost více než základních 3,3GHz (3,6GHz v TURBO) a protože se bavíme o nejvýkonnějším CPU na světě, výkonu je to několikrát víc, než mají běžné procesory.
Zde jsme se zaměřili na spotřebu celé sestavy ve stejných podmínkách a také chlazení. Pokud jde o spotřebu, měly by se projevit rozdíly, hlavně co se týká kvality komponent a síly kaskád. Ale rozdíly nejsou velké – neměly by být.
Rampage IV, protože je větší a nese trochu více věcí, má spotřebu nejvyšší, ale není to moc velký rozdíl, protože se bavíme o jednotkách Wattů, což majitel X79 platformy moc řešit nebude :). Ale to je jen v rámci ASUS desek. Na druhou stranu stojí za pozornost výsledek Intel DX79SI desky, která je spotřebou už o dvě desítky W níže, za což pravděpodobně může výrazně nižší stupeň výbavy s méně přídavnými čipy ohledně všemožné extravýbavy a ASUS funkcí, protože těmi jsou ASUS desky doslova nacpané.
Z hlediska chlazení chápeme, proč je aktivní ventilátor na RAMPAGE IV. Protože ASUS počítá s osazením velikých až 4 grafik a tam by se prostě větší pasiv nevešel, takže dobře, zde má aktivní větráček svůj význam. Myslím však, že FORMULA verze už se bez něj obejde. V pohodě se bez něj obejde P9X79, která s kompletně pasivním chlazením nemá ani při OC žádný problém, i když se pasivy dokáží pěkně rozehřát.
Zoufáme si nad SaberTooth X79, kde skutečně nechápeme, kdo si u ASUSu myslel, že osadit tam dva aktivní malé větráčky je dobrý nápad. Je to blbost na entou a tu desku tím prostě zničil. SaberTooth by si s pasivním chlazením ala P9X79 skvěle vystačil se stejnou funkčností! Chlazení na SaberTooth nedává smysl ani z hlediska 5let záruky, kdy ten malý ventilátor nemá v prašnějším prostředí šanci těch 5let fungovat bez problémů. A bez něj to dost dobře nejde, protože ten malý pasivek pod tím, už na to chlazení moc nestačí.
Pojďme udělat závěrečné zhodnocení ….
|