Časy analogově spínaných obvodů na základních deskách, jsou již dávno pryč. Každý výrobce, již přešel na digitální spínání a řeší jej po svém. Na platformě X79 se již nesetkáte s žádným analogovým obvodem. Vše je "řízeno" digitálně. Asus přispěchal s digitálním spínáním, pro většinu svých desek, jako první z velkých výrobců. Přesto se jednalo spíše o "blamáž" a ve skutečnosti se jednalo o hybridní návrhy kombinující to nejlepší z digitálního a analogového obvodu. Což v marketingovým prezentacích nebylo vždy postřehnutelně vysvětleno. Digi+ za dobu zhruba dvou let, co je mezi námi prodělalo mnoho změn a v dnešní době je navrženo již zcela jinak. Dnes se dá prakticky s čistým svědomím mluvit o "plně" "digitálním" řešení. Analogově spínané obvody se již neosazují téměř nikde a každý výrobce již přesedlal, na svá vlastní "digitální" řešení. I když musíme uznat, že si pár principů a usnadnění od analogového režimu přenechalo..
Napájení procesoru, je již řešeno jen a pouze "digitálními" obvody a analogová logika se osazuje pouze u méně náročných okruhů, obsahujících jednu maximálně dvě fáze. Jedná se tedy o napájení slotů pro operační paměti, PCH čip atp. Ale to pouze na levnějších deskách. Výrobci ve většině případů odpouští i od těchto řešení a vše se snaží řešit moderními návrhy s vysokou odezvou a rychlým spínáním.
A jaké napájení, ve skutečnosti nese Asus Rampage IV Formula v oblasti napájecí kaskády procesoru? Plně digitální řešení, se již skoro vůbec nepoužívá. Hodně výrobců od něj upustilo a maličko se jej v dnešní době drží, snad už jenom společnost Evga. Ostatní výrobci zjistili, že hybridní návrh, je pro ně výhodnější a vypadá to, jakoby všichni, se začali od Asusu "učit". Když se, dnes řekne plně digitální okruh. Znamená to, že nese to nejlepší z analogového i digitálního návrhu. Pro vysvětlení - Digi+ a jemu podobné návrhy jsou paralelně sestaveny a fungují na základních principech analogového spínání. Jenom jsou doplněny digitálními členy a celý návrh obrací prakticky "naruby". Potíž předchozích návrhu tkví ve zpětné vazbě. Ta byla u prvních "vlaštovek" přebrána z analogových návrhů a to nedělalo moc dobroty. Nové provedení Digi+ již má digitálně řešenou zpětnou vazbu a mají i "digitální" kontrolér. Vše je vyřešeno tzn. komparátorem - binárně založeným členem. Toto prospělo zjednodušení návrhu a ukázalo, že předchozí pokusy byly "slepou" vývojovou větví.
A teď již k popisu, aktuálně recenzovaného návrhu, který je na Rampage IV Formuli osazen. Digi+ nabízí nejlepší odezvu, jakou můžete od napájecího celku v historii základních desek očekávat. Je plně měnitelní "za chodu" a umožňuje změnu hodnot i během plného vytížení. To některé předchozí návrhy, vůbec neumožňovaly. Procesor napájí osm fází. Ty jsou zdvojené a jsou tedy doplněny šestnácti mosfety. Zbylé tři fáze, již nejsou rozdvojené a jsou doplněny pouze trojicí mosfetů, jsou řízeny menším kontrolérem. Tyto fáze napájí samostatně procesorová jádra (VCC).
Procesory Core i7 známé jako Sandy Bridge-E, jsou opravdu "šíleně" veliké a to taky proto, že mají spoustu nové logiky a obvodů, které předchozí procesory "v životě" ani neviděli. Nedivte se, tedy jejich komplikovanosti a spoustě voleb pro nastavování napětí. Jde o CPU PLL obvod, paměťový řadič, PCIe rozhraní (VCCSA) a samozřejmě propojení s PCH čipem (VTTCPU). K tomu všemu si ještě přičtěte Vcore a jste "doma".
Zde máme, pro Vás vyfocený náš PCH čip X79. Nečistili jsme jej, od termální pasty z pochopitelných důvodů. Takže se omlouváme, za méně kvalitní foto čipu samotného. Když je řeč o něm, tak ten je napájen dvěmi fázemi, poměrně jednoduchého návrhu. Každá fáze, je opět zdvojená a skládá se z kondenzátoru, cívky a dvou mosfetů. Obvod je spínán digitálním, tři fázovým kontrolérem.
Paměti jsou napájeny podobně. Sloty operačních modulů, jsou vybaveny maličko lepším obvodem. Skládajícím se z Power-Mosfetů. Fáze jsou dvě a každá disponuje jedním Power-Mosfetem, dvěma standardními mosfety, kondenzátorem a cívkou. Obvod je řízen tři fázovým kontrolérem.
Jelikož, jsme se v desce, značně "šťourali", tak jsme pro Vás nafotili i sundané chladiče. Tak toto je kompletní chlazení od Rampage IV Formule v celé parádě. Jak jsme již psali, malé, kompaktní a velice účinné chlazení. Které zvládá s přehledem uchladit všechny potřebné součástky i po hodně vysokém přetaktování.
A také, jsme pro Vás ze zajímavosti natočili, desku bez chlazení. Abyste si mohli prohlédnout všechny osazené čipy pěkně zblízka a "naživo". Teď si popišme, na jaké sestavě jsme desku otestovali a co jsme během testování o jejím výkonnostním potenciálu zjistili.