Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti a taktování
Ještě než se podíváme na závěr, řekněme si něco o provozních vlastnostech.
Pokud jde o spotřebu asi nepřekvapí, že ultra maximalistická RAMPAGE rozhodně na něco, jako efektivitu a nízkou spotřebu nehledí. Tahle deska je nacpaná až po okraj vším pro co nejlepší výsledky pod značným OC a to si žádá hodně hodně napětí. Spotřeba pak odpovídá i vysokému stupni výbavy.
Pokud jde o chlazení, deska jej má opravdu dostatečně mohutné. Ze speciálního slitiny kovů jsou nejen pasivy na čipsetu a kaskádě, ale i ten velký zadní překryt nad výstupy. Vše propojeno heatpipe. Zkrátka opravdu mohutné chlazení.
Naše premiéra s X99 platformou. Dnes zatím nemůžeme srovnat s jinými X99 modely, ale v redakci už máme i úžasnou ASUS RAMPAGE EXTREME X99, takže později srovnání bude. Každopádně, i když DELUXE není desky vyloženě pro nadšence do OC, nabízí opravdu hodně hodně možností. BIOS už je docela vyladěný, a kromě něj jde skvěle taktovat i přes ASUS aplikaci z Windows.
Testovaný Intel Core i7-5960X, má 8jader na maximálně 3,5GHz v Turbo režimu, ale lze jej poměrně hodně vytaktovat a samozřejmě je jako všechny Core i7 modely pro X99 plně odemčený pro taktování všemi způsoby. S výkonným chlazením (voda) se dá dostat dokonce i k 5GHz, nicméně stabilní to zdaleka není a asi ani nebude. Navíc je zapotřebí extrémního napětí 1,5-1,8V, což je krajně nevhodné pro dlouhodobý provoz. CPU má v základu napětí něco pod 1,1V, jako dlouhodobě akceptovatelné je napětí kolem 1,25V. Na tomto taktu dokáže 8jádrový Core i7-5960X běhat kolem 4,35-4,55GHz, což samozřejmě znamená výrazný růst výkonu proti základu. Jak jsme byli úspěšní, vidíte v grafu. U RAMPAGE to bylo o něco lepší než u DELUXE verze. 4,4GHz považujeme za solidní výsledek. Snad jen pozor na opravdu kvalitní chlazení o hoooodně kvalitní zdroj. Pokud Core i7-5960X nataktujete, počítejte se spotřebou opravdu obří. Procesor má v základu 130W TDP a tomu odpovídá i spotřeba, pokud jej nataktujete na ty 4,3-4,4GHz, spotřeba se podle zatížení jader zvedne klidně na dvojnásobek i víc, než co má procesor v základu!
Zajímavé možnosti mají i paměti, kdy námi testované špičkové KINGSTON HyperX Predator mají v základu 3000MHz při 15CL (a běhají na této rychlosti bez problémů na X99-DELUXE i na RAMPAGE). Procesor nativně podporuje 2133MHz (s čímž jsme také testovali). Nicméně asi nejzajímavější výkon mají ty paměti na 2666MHz, ale tohle bude tématem až jiného testu. Samozřejmě obrovská propustnost DDR4 pamětí je za cenu mnohem horší odezvy proti DDR3. Ve výsledku to ale výkonu rozhodně neubírá, spíše naopak. Zajímavá je i spotřeba DDR4, která je na 2133MHz nižší než u DDR3 1600MHz, díky nižšímu napětí.
RAMPAGE a BIOS a vůbec celé ladění ... asi takhle, nic více vybaveného, nic s tolika extrémními volbami a podpůrnou výbavou včetně parádního extra OC panelu na trhu prostě nenajdete. Tohle je deska pro úplné extrémisty a pokud něco chybí, tak o tom nevíme a pravděpodobně to neexistuje. Možnosti ladění jsou daleko, daleko za tím, co běžný uživatel i náročnější domácí overclocker využije.
Podívejme se na samotný závěr ...
|