Strana 1 z 5
- TEST: ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI)
– Výkon RYZEN 7 2700X/1800X v X470 vs X370
Nová základní deska X470 v akci. Co přináší nový čipset a jaký je výkon nového RYZEN ve starší X370 desce? Kromě nových 12nm procesorů RYZEN, přichází AMD také s novou X470 platformou. Stejně jako v případě procesorů jde vlastně o drobné, ale znatelné vylepšení první generace. Zkrátka takové příjemné doladění a doplnění. Důležité je si říci, že AMD na rozdíl od některých jiných výrobců CPU, nepodmiňuje pořízení nového RYZEN 2000 procesoru pořízením i nové desky. Takže pokud máte starší platformu B350/X470 a chcete z nějakého důvodu nový 12nm RYZEN 2000 procesor, můžete si ho do své starší desky, pokud k ní existuje příslušný BIOS (a k většině ano), úplně v klidu osadit.
Jakkoliv se to zdá pochopitelné, že vyhazovat perfektně funkční a moderní desky, když patice zůstává stejná a vlastní architektura CPU také, bohužel to není tak samozřejmé, jak by se myslelo. Někdy prostě hamižnost přetlačí zdravý rozum a smysl pro přiměřenost. Zákazníci tomu svými nákupy mohou ale smysl vrátit a nekupovat věci od někoho, kdo se je snaží prostě odrbat a zbytečné plýtvá zdroji. V případě AMD platformy nám to ale nehrozí, nejen že do starších B350/X370 desek lze osadit nové 12nm čipy, oni tam velmi pravděpodobně půjdou i ty budoucí 7nm! AMD chce držet současnou AM4 platformu aktuální a podporovanou až do roku 2020.
Nicméně asi se někteří ptají, zda vzhledem k drobným vylepšením, které přináší X470 platforma, je nějaký funkční a výkonový rozdíl mezi tím, kdy si třeba nový RYZEN 7 2700X osadí do nové X470 desky nebo do starší X370 (případně B350). A naopak když budu chtít starší RYZEN 7 1800X procesor osadit do nové X470 desky. Na to se dnes podíváme. Ale při té příležitosti se podíváme i právě na jednu z nových základních desek. Začněme ale u samotných čipsetů …
- AMD X470 čipset a základní desky – Co je nového?
Proti X370 se novinka liší jen o málo (což bylo očekáváno i ohlašováno). Samotný čipset je o kousek úspornější, ale vzhledem k minimální spotřebě současných čipsetů to stěží změříte. AMD nicméně potvrzuje, že udělalo nějaké optimalizace kvůli určitým ekologickým předpisům a standardům pro elekroniku, které vstupují v platnost.
Z hlediska základní výbavy je X470 vlastně stejný jako X370, došlo jen k drobným změnám i ve spolupráci s výrobci základních desek. X470 desky mají třeba téměř standardně dvojici M.2 slotů, kdy X370 měly obvykle jen jeden. Výrobci desek i AMD také chtěli odpovědět na Intel Optane technologie (tedy systém urychlení HDD pomocí SSD a cache pomocí RAM), kdy X470 platforma podporuje nový systém AMD StoreMI, kdy pokud máte HDD a SSD, můžete je spojit do velmi výkonného celku a ještě k tomu přidat výkon RAM sloužící jako rychlá cache.
Dále pak výrobci desek přidali minimálně na TOP modely X470 rovnou v základu i integrovanou WiFi, takže z hlediska celkové praktické technologické výbavy je X470 plně srovnatelná se Z370. Obecně pak proti X370 platformě došlo k různým dílčím optimalizacím, hlavně v oblasti posílení napájení procesoru u desek a znatelné jsou vylepšení ohledně výkonu a využití rychlejších DDR4 modulů (souvisí spíše s vylepšením samotných CPU). X470 platforma pak podporuje i speciální XFR2 boost režim, který v závislosti na použitém chlazení teplotě a dostatku a kvalitě napájení, dokáže ještě případně o něco navýšit boost takty procesoru. XFR2 funguje jen na X470 deskách. Otázkou tedy je, jak to vypadá reálně s výkonem třeba právě RYZEN 7 2700X procesoru na X370 desce. Zda je nějak výrazně nižší a je zde něco, o co byste si měli dělat starosti. Na vše se dnes podíváme. Nejdříve si ale ukážeme novou X470 desku …
- ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI)
Dnes tedy začneme s testy základních desek na novo a jako první zde máme aktuální TOP model X470 od společnosti ASUS. Novou CrossHair HERO včetně integrované WiFi (můžete si koupit také o několik set korun levnější verze bez WiFi).
Tahle deska je nástupcem CrossHair X370 ale i vylepšené Extreme edici, která se objevila později a je bez pochyb nejlepší základní deskou s X370 čipsetem vůbec. Nová CrossHair VII HERO je tak logickým pokračováním a nástupcem, kdy pochopitelně nabízí vše, co od špičkové ROG desky pro hráče i overclockery čekáme.
Designově je poněkud jednodušší, kdy ASUS vsadil na kompletní černé zpracování. Má sice RGB LED prvky, ale velmi střídmé. Podsvícené je jen ROG logo na pasivu čipsetu a CrossHair VII logo nad zadními výstupy. Samozřejmě deská má několik RGB konektorů pro připojení dalších LED pásků a k tomu i odpovídající SW výbavu pro jejich ovládání.
Deska je naložena výbavou až po střechu, má prakticky úplně vše, včetně integrované WiFi a BT modulu, velmi kvalitní integrovanou zvukovku, samozřejmě řadu herních prvoků, fyzicky zesílené zpracování, TOP kvalitu zpracování a komponent, velmi silné napájení, a to vše udělané i pro extrémní taktování, na které je také vybavena, včetně extra prvků a funkcí k tomu určených.
Tohle je zkrátka to nejlepší, co ASUS zatím pro AMD RYZEN s X470 čipsetem nabízí a dnes se tedy podíváme, jak funguje v praxi. Samozřejmě si ji srovnáme s předchozí X370 verzí a především otestujeme vzájemnou funkčnost a výkon procesorů RYZEN 7 obou generací. Tak pojďme na to …
|