Strana 5 z 5
V první řadě si tedy odpovězme na podstatnou otázku, která určitě některé uživatele trápí, zejména proto, že konkurenční Intel z uživatelů tahá peníze, jak jen může a kašle na nějakou zodpovědnost k přírodě, ekonomičnost nebo zdravý rozum či obyčejnou slušnost.
– upgradovat desky nemusíte pro nové procesory a naopak!
Zatímco Intel na nás ukazuje prostředníček a lže nám do očí ohledně nutnosti pořízení Z370 desky ke Coffee Lake procesorům, ačkoliv architektura procesorů je stejná, patice je stejná a Z370 je jen přejmenovaný Z270, AMD se drží zdravého rozumu a netahá z vás peníze za každou cenu a nezatěžuje zbytečně více životní prostředí plýtváním.
Nemá smysl vyhazovat perfektně funkční starší desky kvůli novým CPU, když to není technicky vůbec nutné. Pokud máte kvalitní X370 nebo B350 desku, budou v nich s odpovídajícím update BIOSu nové 14nm RYZEN 2000 procesory fungovat, a dokonce vše zatím nasvědčuje tomu, že v nich budou fungovat i budoucí 7nm procesory RYZEN 3000 zbrusu nové generace. Samozřejmě nové čipy fungují (po aktualizaci BIOSu) i ve starých deskách.
Změřili jsme rozdíl výkonu, je dle očekávání velmi malý, v běžné praxi při používání PC prakticky neznatelný (v benchmarcích je ale měřitelný). X470 je o něco málo přeci jen výkonnější, ale bavíme o rozdílech na hranici chyby měření. X470 ale může pro RYZEN 2000 poskytovat větší nárůst výkonu po nasazení extra výkonného chlazení a tedy „aktivaci“ XFR2, kterou starší čipsety nemají (navíc X470 nemá ještě aktivní jednu boost technologie, kterou AMD teprve dodělává). S ním tak mohou být RYZEN 2000 o až několik jednotek % výkonnější než při použití X370 platformy. Další zlepšení jdou na vrub hlavně vylepšení uvnitř procesorů RYZEN 2000 samotných, zejména pokud jde o paměťový subsystém.
Celkově ovšem musíme říci, že pokud máte kvalitní B350/X370 desku, tak si opravdu nemusíte novou X470 desku pro nový 12nm procesor RYZEN 2000 pořizovat, investice se určitě nevyplatí. Stejně tak kdyby se vám náhodou se starší B350/X370 deskou něco stalo, tak ji klidně můžete vyměnit za X470 a nechat si starší 14nm RYZEN 1000 procesor, fungovat to bude stále stejně (skvěle). Znovu musím říci, že takhle by to mělo být logické, rozumné a normální, ale Intel s tím kvůli výdělku nesouhlasí. AMD nám ukazuje, že to jde. A i když by, stejně jako Intel, mohlo AMD udělat RYZEN 2000 procesory exkluzivní jen pro X470, a určitě by na tom o něco více vydělalo, tak se rozhodlo udělat správnou věc. Je na nás zákaznících ukázat svým nakupováním a podporou, která politika, které firmy, je nám příjemnější a pro nás výhodnější.
- X470 v akci: ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI)
Pokud nakupujete nový 12nm RYZEN procesor a přitom stavíte kompletně nový PC, určitě bych nákup nové X470 platformy doporučil primárně, protože je pro ně přímo vyvinuta a optimalizována se všemi technologiemi. Cenový rozdíl mezi X370 a X470 v podstatě není (až na „daň z novinky“) zato výrobci znatelně v mnoha drobnostech desky vylepšili. Nové X470 modely desek jsou prostě lepší, vybavenější a vyladěnější než starší X370 verze.
Starší původní ASUS CrossHair HERO X370 je velmi populární deska a určitě bude ještě mnoha lidem dlouho sloužit, a to i když se rozhodnou pro osazení novějších procesorů. Nicméně přeci jen pár věcí se dalo udělat lépe a pár věcí se dalo i přidat. ASUS ale už loni v průběhu roku vydal vylepšenou CrossHair Extreme X370 (e-ATX), na kterou v podstatě nová X470 edice navazuje. Hlavní rozdíl je u nich především ve velikosti, kdy naštěstí je nová X470 CrossHair opět v klasickém formátu ATX a vejde se tak do většiny skříní.
Nese přitom stejný stupeň výbavy včetně dvou M.2 a WiFi/BT i výbavy a zpracování pro nejextrémnější formy taktování. ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI) je jedna z nejlepších mainstreamových, ne-li nejlepší mainstreamová deska na trhu vůbec. Ta kvalita je na ní nejen opticky vidět na první pohled, ale také znát na bližší seznámení „v ruce“. O praktickém výkonu a možnostech už netřeba pochybovat. Jsou vynikající.
ASUS tedy odvedl perfektní práci, kdy zkombinoval to nejlepší z loňských dvou verzí X370 CrossHair desek a nabízí tak kompletně vyladěný produkt. Dá se říci, že ASUS udělal s CrossHair modelem to samé, co udělalo AMD se samotnými RYZEN procesory. Prostě vzal původní model, prošel všechny jeho části a co šlo, to o něco výrobně vylepšil, optimalizoval, doplnil o další výbavu a technologie a o něco lépe odladil. Výsledkem je tak základní deska, které se dá stěží něco vytknout, jelikož lepší budete hledat dost těžko.
Možná jen designově je překvapivě střídmá (na herní produkt rozhodně) a nevypadá nijak extravagantně a také v dnešním zářivém RGB světě překvapivě málo svítí ;). Ale pro mnohé je tohle spíše klad. Po stránce technického zpracování, kvality a výbavy však představuje absolutní vrchol současné nabídky a technologie mainstreamových základních desek. Cena tomu ale také odpovídá a činí 7099 korun vč. DPH za verzi s WiFi/BT (6699 korun za verze bez toho modulu). Aktuálně k ní můžete mít po omezenou dobu zdarma 240mm CoolerMaster AiO chladič při nákupu ve vybraných obchodech, což jí dělá přeci ještě o něco atraktivnější (je to speciální časově omezená akce ASUS pro ČR a SK). Za nás tedy všechny palce nahoru!
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|