Strana 2 z 5
Samo balení je pochopitelně luxusní a mimo samotné desky obsahuje i velmi speciální prvky.
Ze specialit najdeme například 2,5“ ROG FAN modul do PC skříně, ke kterému můžete připojit dalších 6x ventilátorů a 6x ARGB prvků. Je zde také ROG DIMM.2 modul, pro osazení 2x NVMe M.2 SSD Gen4 k dodatečným třem M.2 PCIe Gen4 pozicím na samotné desce. ASUS přidal také Type-C USB externí zvuk, který je extra rozšířením kvalitního integrovaného zvuku samotné desky.
Nechybí ani kovová podpěrka grafické karty, šroubovák atd. ASUS nedělal ostudu přidáním CD s ovladači, ale dává pěkně USB Flash disk se vším potřebným. A nechybí mnoho dalšího.
ASUS ROG Crosshair VIII Extreme X570 je o poznání větší, než HERO a FORMULA, které jsou „jen“ klasicky velikostí ATX modely. EXTREME desky jsou tradičně E-ATX (30,5 x 27,7cm). Mají více místa na výbavu a ASUS toho využil. S výbavou začíná tam, kde oba nižší modely končí.
Základem je pochopitelně X570 čipset a patice AM4 podporující všechny procesory od RYZEN 2000 série až po nejnovější RYZEN 5000. K tomu patří také 4x DDR4 sloty podporující až 128GB paměti na rychlosti 5000MHz a k tomu specializované a stále vyvíjené technologie ASUSu, pro ladění a optimalizovaní výkonu paměťového systému a dalšího.
Jak víte, X570 je od počátku nativní PCIe 4.0 čipset a byl jím hodně dlouho sám. Díky tomu má deska hodně PCIe 4.0 linek (kombinace výbavu CPU a čipsetu). Ale i tak ASUS pár Gen3 přidal, protože tahle deska má hodně konektorů. Základem jsou ale 2x PCIe x16 Gen4 a dodatečný 1x PCIe 3.0 x1.
Ostatní Gen4 linky totiž byly použity pro neuvěřitelných 5 pozici NVMe x4 Gen4 M.2, kdy tři jsou na samotné desce a další dvě jsou na speciálním modulu. Žádná běžná X570 deska zdaleka tolik pozic pro rychlá SSD nenabízí. Všechno je masivně chlazeno pořádnými kusy speciální kovové slitiny.
Nechybí velké množství standardní výbavy, SATA, USB všeho druhu v maximalistickém množství. Potěší natočení portů na pravé straně desky, což ASUS „okoukal“ od konkurence, která přesně tohle začala před časem na podobném extrémním modelu nabízet s velkým úspěchem.
Potěší pohled na zadní panel, kde najdeme 2x LAN včetně 10Gbit a 2,5Gbit, výstupy pro Wi-Fi 6E+ BT modul, 2x DP vstupy a 2x ThunderBolt 4 (Type-C) a dalších 8x USB 3.2 Gen2. Nechybí ani výstupy kvalitní integrované zvukovky SuperemeFX ALC4082 s posílením, včetně digitálního výstupu.
Pochopitelně co by TOP model v rámci ROG desek, najdeme i velké množství konektorů pro ventilátory, RGB, přímé ovládací prvky, ovládání pokročilých OC funkcí, konektory pro monitoring a tak dále a tak dále. Deska má na pasivu pod procesorem 2“ plně grafický OLED displej, ale nechybí ani klasický segmentový. Vše je podpořeno špičkovou SW podporou, extrémně bohatým BIOSem i dalšími aplikacemi.
Tahle deska je doslova výkladní skříní a demonstrací ASUS technologií a zdaleka nejlépe vybavenou deskou tohoto výrobce pro AMD X570 platformu. A zpracování je velmi předimenzované i s ohledem na jakékoliv potenciální extrémní OC hrátky. Takže jak funguje v praxi?
|