Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme referenční AMD Radeon RX 6900 XT grafiku s referenčním tichým chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory, takže zatížení grafiky tu není.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Spotřeba ROG Crosshair VIII Extreme X570 je na tak masivně vybavenou desku dost solidní.
Pokud jde o chlazení VRM, u velmi efektivních RYZEN procesorů není problémem, protože prostě spotřeba těchto čipů není nijak enormní, a to ani u extrémně výkonného 16jádrového RYZEN 9 5950X, který má mnohem nižší spotřebu, než podstatně slabší současná 10/8jádrové Intel Core i9.
V maximální zátěži se tak VRM roztopí k 45°C. Při aktivaci PBO a taktování nejde výrazně výše (lehce pod 50°C). Takže chlazení VRM není žádný problém. Jde také o další X570 desku s plně pasivním chlazením.
ROG Crosshair VIII Extreme X570 má luxusní speciální OC výbavu, je na to také cílena. Na druhou stranu platí, že taktování na AMD platformě je dnes trochu pasé (alespoň pokud jde o to domácí), stačí použít prostě automatickou PBO funkci, což je pro praktický provoz mnohem šikovnější než klasické taktování a ruční ladění. Ale pro extrémní OC nadšence je zde maximální prostor pro realizaci. Nechybí velmi detailní UEFI BIOS s mnoha funkcemi, kdy vím, že ani největší nadšenec nemá ponětí, co všechny ty položky znamenají :). Je zde určitě vše, co je třeba. Pochopitelně nechybní ani aplikace ovládat vše z prostředí Windows. Otestovat tak všechny možnosti a hranice toho, co tahle deska dokáže, není dost dobře možné bez dusíku atd.
Pro běžné domácí přetaktování a zvýšení výkonu rovnou doporučím aktivaci funkce PBO funkce + možná automatického OC k dosažení nejlepších praktických výsledků a výkonu i provozních vlastností. S ručním taktováním sice dokážete dostat tenhle procesor někam až na 4,65 možná 4,7GHz na všech 16jádrech, ale to se vlastně o výkon připravíte, když CPU dokáže na méně zatížených jádrech běžně dosahovat 5GHz. Takže lepší je zapnout PBO, vypnout tedy omezení TDP a nechat to běhat, kam až to půjde, kdy boost to na méně zatížených jádrech pustí až na 5,1GHz a přes 4,6GHz na více jádrech. Ani takhle deska s tím nemá žádný problém, takže i když speciální OC výbavu nemá, z hlediska ladění výkonu a možnosti použít PBO má vše, co je třeba.
Zajímavější u kvalitních desek jako je tahle, je tak třeba ladění pamětí, kdy jak víme, RYZEN procesory dokáží zajímavě těžit z rychlejších modulů. ASUS slibuje už v základu podporu pro až 5000MHz+ paměti. Samozřejmě v praxi pro žádného běžného uživatele u současných RYZEN procesorů, honit takty pamětí přes 4000MHz žádný praktický smysl natož přínos nemá :). Z hlediska toho, jak současné procesory RYZEN 5000 fungují, má dnes smysl honit hlavně co nejlepší časování v kombinaci s taktem DDR4 3600/3733/3800MHz. Takže ideální budou pro většinu uživatelů DDR4 3600MHz CL16 a lepší v kombinaci s procesory RYZEN 3000 a hlavně novými RYZEN 5000. Nám se podařilo stabilně se dostat i na 3733MHz bez děličky (tedy stále 1:1), a pořád žádný problém – celkem běžný standard u kvalitních AM4 desek dnes. Pokud chcete používat děličku, můžete mít na DDR4 klidně dvojnásobnou rychlost. Tahle deska je stavěna na rekordy v OC oblasti …
Takže k závěrům …
|