Strana 5 z 5
Jestli vás zajímá, zda můžete nový 12jádrový RYZEN 9 3900X procesor strčit i do starší desky, tak jak vidíte, můžete. Úplně v klidu :). Samozřejmě na starších deskách musíte aktualizovat BIOS, bez toho to nepůjde. ASUS pro většinu starších desek aktualizaci již vydal, samozřejmě pro CrossHair verze mezi prvními. Je pravda, že zrovna ASUS ROG CrossHair série je absolutní špička, takže nepřekvapí, že vše funguje bez sebemenšího zaváhání. I původní X370 edice je stále vynikající velmi dobrou a kvalitní deskou, kdy se dá dnes nová koupit za méně jak 3500 korun, což je prakticky zadarmo vhledem ke kvalitě, jakou jinak mají obvyklé desky v této cenové hladině. Ano, nemá některé prvky, je slabší v některých ohledech, ale pořád je to super deska a funguje na ní vše více než dostatečně. Novější X470 je samozřejmě ještě o kousek lepší, vyladěnější, ale stále stojí kolem 7 tisíc. Paradoxně jsou obě zajímavé i pro kombinaci s novými RYZEN 3000 procesory, pokud chcete co nejnižší spotřebu a jednodušší chlazení.
Nová X570 platforma využívající čipset, který je prakticky kusem RYZEN procesoru, má vyšší spotřebu. X570 je zhruba 3x žravější než X370/X470. Sice je celková spotřeba pouze kolem 7W toho čipsetu, ale stejně. Přicházíte na starších deskách samozřejmě o PCIe 4.0 podporu, což už může být ve výkonu znát. Jak u GPU, tak zejména u nových PCIe SSD. Ty samy o sobě jsou ale velkým zdrojem tepla, kdy PCIe Gen4 SSD schovaný pod pasivem na desce je velmi slušné topení. Přítomnost aktivních ventilátorů nepovažuji ale za ideální, a dokonce ani nutné řešení. Věc se má tak, že ten čipset vlastně ventilátorem sám o sobě chladit určitě nepotřebuje. Malý pasiv typu heatsink, tedy se skutečným žebrováním apod. by na to úplně stačil. Jenže výrobci desek heatsinky nepoužívají. Používají velké kusy hliníku nebo jeho slitin, které nemají prakticky žádné žebrování, proto jsou schopnosti jejich chlazení omezené. K tomu na mnoha deskách jsou spojené s pasivy chladící žhavé NVMe SSD disky. Situaci pak zhoršuje blízkost grafické karty a zejména nereferenčních chladičů.
Už je mě jasné, proč AMD použilo na Radeon RX 5700/5700XT blower styl chlazení, protože to je technicky nejlepší chlazení grafiky. Je sice hlučnější, ale má obrovskou výhodu, že odvádí teplý vzduch pryč od PC. Jenže nereferenční grafiky obvykle vybavené axiálními ventilátory silně ohřívají okolí karty a přímo foukají ohřátý vzduch na čipset. Na X570 desce je velký rozdíl mezi tím, kdy osadím blower Radeon RX 5700 XT kartu a jakoukoliv jinou s tím běžným nereferenčním chlazením. Ty totiž foukají ten teplý vzduch přímo do toho ventilátoru na čipsetu, čímž ho nutí se více roztáčet, zvyšují teplotu atd. Stále si myslím, že to aktivní chlazení by ale prostě nebylo třeba, pokud by ASUS použil heatsink s pořádným členitým žebrováním, ne ten kus kovu, co tam z estetických důvodů je.
Takhle ten ventilátor na automatické nastavení je v zátěži trochu slyšet (rozhodně to není nic, jako jsme kdysi byly zvyklí z malých ventilátorů na čipsetech, takže z toho nedělejte nikdo drama). Nic hrozného, ale slyšet trochu je, což u sestav s co nejtiššími chladiči budou někteří řešit. S průměrnou nereferenční kartou ale ten hluk ventilátoru zanikne ve skříni při zátěži. V klidu není slyšet vůbec a také se vypíná na určité teplotě. Také lze samozřejmě všechno ručně nastavit. Když snížíte otáčky na neslyšitelné, tak i v zátěži s nereferenční grafikou co tam fouká ten ohřátý vzduch, mě teploty na čipsetu nepřekročily 65°C (kolem 40°C s ventilátorem na automatiku), a to vedle topil ten PCIe Gen4 SSD. Takže v pohodě. Strach nemusíte mít ani o kvalitu toho ventilátoru (je to delta), ten určitě přežije morální životnost desky a platformy.
Vyšší spotřeba X570 čipsetu je ale ještě zdrojem diskusí a zkoumání. Je zhruba 3x vyšší než u předchůdců, ale nedivím se vzhledem k tomu, že jde prostě „o kus RYZEN procesoru“ na 14nm. Na druhou stranu čipset má 4x vyšší propustnost a vyšší výbavu než X470, takže to s tou efektivitou po stránce výkonu je vlastně lepší, než se zdá. Pokud PCIe 4.0 nevyužijete nebo nechcete, je ale paradoxně starší X470/X370/B450 deska zajímavá i pro kombinaci s RYZEN 3000, neboť s nimi budou dosahovat nižší spotřeby a nižších teplot v okolí čipsetu. Výhoda PCIe 4.0 je ale už dnes jasně měřitelná a patrná. Obecně i na kvalitní X370/X470 desce je výkon RYZEN 9 3900X o nějaké to procento nižší, než na X570. Pokud řešíte každé %, tak je to pro vás asi zásadní. Pokud neřešíte každé % výkonu, tak můžete být v klidu. Fakt, že vůbec jde osadit zcela architekturou a konstrukcí odlišný nový procesor nové generace na starší desky, je více než potěšující a AMD si za to zaslouží hluboký respekt – mohlo vydělat více peněz, kdyby kompatibilitu omezilo jen na nové desky. Jsou firmy, které vás nutí k nákupu nové desky, i když jsou prakticky stejné jako ty předchozí, a to i když se neliší třeba ani patice či architektura CPU.
Výrobci desek asi radostí do stropu úplně neskáčí, ale smutnit nemusí. X570 nová platforma má dostatek výhod, aby byla zajímavá. Nevýhoda je jen jedna. Tedy dvě. V první řadě to chlazení čipsetu. Už jsem to napsal výše, podle mého názoru tam ten ventilátor být vůbec nemusel, klasický heatsink, nikoliv ty hladké kusy pasivů, ale skutečný heatsink se žebrováním, by to chladil s přehledem. Takhle to vypadá, že chlazení X570 čipsetu je snad nějaký problém. Není, ale výrobci desek z toho použitím zbytečných ventilátorů problém na oko udělali. Pro některé uživatele velmi citlivé na zvuk i praktický problém. Dá se řešit.
Druhou výtkou a asi největší nevýhodou X570, je cena. Je ale pravdou, že i ta nejlevnější nejzákladnější X570 deska na trhu, musí mít fyzickou kvalitu zpracování jako high endová deska. PCIe 4.0 je náročné na kvalitu napájení, a hlavně čistotu přenosu. A nedá se to ošidit! Vícevrstvé PCB, silnější kvalitní napájení a komponenty, všechno stojí extra peníze, a i ty základní modely jsou prostě kvalitou tam, kde byly hodně dobré desky X470. Cena tomu prostě odpovídá. Proto se výše posunuly i ty nejlepší modely. Jako ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO. Cena téměř 11,5 tisíce korun vč. DPH, to je mazec. Vedle toho tak CROSSHAIR VII HERO (X470) za 7,5 tisíce nebo CROSSHAIR VI HERO (X370) za 3,5 tisíce dnes, to už donutí některé přemýšlet. Jasně, nová CROSSHAIR VIII HERO (X570) je lepší. Je lepší ve všech ohledech zpracování je o třídu dál. Je to vynikající deska a pokud chcete špičkový výkon se vším všudy, včetně PCIe 4.0, můžeme ji jen a jen doporučit. Pokud ale máte některý ze starších modelů CrossHair, nebo o něm i uvažujete, pak i v kombinaci s výkonným RYZEN 9 3900X všechno funguje skvěle.
X570 platforma je ale o něco výkonnější a vyladěnější, což umocňuje i výhoda PCIe 4.0 a to jak pro GPU, tak pro SSD, kdy zejména rychlost PCIe gen4 NVMe SSD na X570, kde dosahují první modely 5000MB/s, to je velké číslo :). ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO (WI-FI) je vynikající deska, ale přiznám se, že se mi líbil více jednodušší design X370/X470 verzí a výhrady mám prostě k tomu řešení chlazení kolem čipsetu. To se dalo vymyslet líp. Nicméně po všech dalších stránkách je X570 CrossHair lepší než oba starší modely a bohužel cena tomu odpovídá. Pro 12ti nebo 16ti jádrový RYZEN 9 ji rozhodně doporučím, pro RYZEN 7/RYZEN 5 je to podle mě overkill. Ale proti gustu …. :). Je to prostě špičková deska, další evoluce vynikající a zaslouženě úspěšné řady. Ale zatímco předchozí verze velice snadno dominovaly v nabídce desek na trhu obecně i proti konkurenci, na X570 platformě je konkurence podstatně větší. Doporučit ji v každém případě můžeme i s oceněním.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|