Strana 1 z 5
- TEST: ASUS ROG MAXIMUS XI APEX
– Základní deska pro nadšené overclockery Intel procesorů
Intel CPU jsou dnes bohužel nepříliš zajímavé. Pro běžného uživatele PC dnes jsou maximálně drahou alternativou. Poslední, koho by tak mohly zajímat, jsou nadšení taktovací. Intel prostě dokáže 5GHz i víc. A i když 5GHz takt sám o sobě není zárukou nutně nejlepšího výkonu (vzpomínejme na AMD FX-9000), je to prostě hezké číslo. A nadšenci do většího taktování tak potřebují i odpovídající základní desku. A takovou pro ně ASUS přesně stvořil.
- ASUS ROG MAXIMUS XI APEX Z390
APEX edice vždy byly zaměřeny na taktování, včetně toho extrémního. Z toho důvodu byly záměrně poněkud očesány a zjednodušeny na výbavě (tak aby ty věci nepřekážely a nezpomalovaly) a samozřejmě zpracování toho zbytku bylo více než excelentní a naprostou špičkou. Ostatně APEX modely byly stavěny i na extrémní OC, takže musely něco vydržet. Design také dosud býval zvláštní. APEX edice mívaly seřezané PCB do X, což jim dávalo originální unikátní vzhled.
Nicméně nová APEX Z390 je jiná. V první řadě nemá to pěkné seřezání PCB, vypadá tedy jako ostatní ROG MAXIMUS modely. To ale není jediná změna směrem k ostatním modelům Má totiž i bohatší výbavu, než by bylo pro OC nadšence třeba, včetně WiFi/BT modulu. A má také ten plastový kryt a dokonce výrazné poměrně komplikované RGB prvky podsvícení.
Naštěstí má ale i všechnu tu maximální overclockerskou výbavu (až tedy na konektor pro ASUS ROG OC panel). Hlavně má ale extra kvalitní zpracování PCB, napájení a všeho ostatního. Tohle je evidentně deska cílená a laděná na to, abyste z Intel procesoru (dnes maximum 9900K) vytáhly absolutní maximum s jakýmkoliv chlazením. A to samé samozřejmě platí i o pamětech. Jsou zde jen dva sloty, tedy maximální zaměření.
Jak jsem ale řekl, deska má i velmi bohatou klasickou výbavu a vše, co přísluší špičkové ASUS ROG Maximus řadě. Jaká je tedy v praxi? Na to se dnes podíváme …
|