Strana 5 z 5
ASUS ROG MAXIMUS XI GENE je fantastická deska, na rovinu, dal bych ji přednost před téměř každou deskou v rámci LGA 1151 platformy. Mám prostě rád mATX formát :). Je velká škoda, že tento model ASUS nenabízí ve verzi pro dnes mnohem zajímavější platformu AMD AM4 a tedy pro procesory RYZEN, kde podobný model zoufale chybí. Nemusel by být tak okázalý. Na rovinu, zpracování GENE jde daleko za hranicí toho, co i velmi nadšený uživatel potřebuje i využije, protože extrémní OC není zrovna populární každodenní disciplína mezi domácími uživateli :). Myslím si, že nějaká méně extrémní, ale pořád špičková edice třeba v rámci STRIX řady, by byla velmi úspěšná. Zejména pokud by byla pro AMD platformu.
Z hlediska běžných domácích uživatelů je tahle deska jasný overkill, čemuž odpovídá i její cena, která činí 8900 korun, což je opravdu hodně. Ale ano, je to prostě skvělá mATX deska, ne-li nejlepší základní deska v tomto formátu na běžném trhu. Uvítal bych o extrémní prvky OC odlehčenou STRIX verzi za dostupnější cenu.
Asi se ptáte, zda má tahle deska nějaká negativa a něco, co by se jí dalo vytknout. Tak kromě vysoké ceny a absence AMD AM4 verze, bych osobně uvítal, pokud by ASUS nezakrýval tu zadní část tím krytem a nechal desku více dýchat. Což ale není záležitost jen tohoto modulu a jen ASUSu. Dále chápu, proč je PCIe x16 níže, je to dobré umístění z hlediska osazení grafické karty, ale pokud jako já máte ještě PCIe zvukovou kartu, je její osazení do pozice nad grafiku méně ideální. Ale dá se to akceptovat. Trochu zvláštní je nicméně fakt, že ze 4x M.2 pozic pro SSD, jež tahle deska nabízí, tak žádná nepodporuje SATA režim. Minimálně ty dvě přímo na desce by mohly, zejména když deska má jen 4x SATA porty. Ale díky nabídce NVMe SSD dnes už to také není až takový problém. Líbí se mě ale rozhodně to řešení přídavného modulu pro M.2 a na nedostatek pozic pro SSD si tak rozhodně nelze stěžovat.
A to je tak všechno, co by se dalo trochu vytýkat. Jinak musím jen chválit. Konstrukce a zpracování desky jsou absolutní špička ve všech ohledech, snaha ASUSu nabídnout i řešení pro ty, kteří chtějí více paměti, tedy podpora dvojitých RAM modulů je zajímavá, i když vzhledem k nabídce a dostupnosti těchto speciálních RAM, to nebude nic až tak horkého. Výbava je super v každém ohledu a design desky se také povedl. Pokud bych stavěl špičkové PC na Intel platformě, byla by tohle pro mě jasná volba. Je škoda, v jakém stavu se Intel platforma dnes nachází. I u ASUSu by si asi přáli, aby s touhle deskou přišli raději pro dnes mnohem atraktivnější AMD AM4 a RYZEN procesory, kde podobná deska velmi chybí a díky cenové realitě procesorů by byla mnohem žádanější. Vše je o to smutnější, že prostě ASUS kvalitní mATX desku zjevně dokáže udělat, a tak máme velké očekávání, že se nějaká GENE verze podívá i na AMD platformu s nástupem X570 čipsetu a 7nm RYZEN 3000 procesorů.
Jak ale říkám, pro běžné uživatele by nemusela být až tak extrémní a nějaká odlehčená STRIX mATX edice ve střední třídě kolem 5 tisíc by úplně stačila. V aktuální verzi je ASUS ROG MAXIMUS XI GENE opravdu extrémní mATX deskou i pro extrémní OC a odpovídá tomu právě zpracování i cena. Ale také funkčnost a podpora. Prostě fantastická deska, jen ta cena asi odradí část uživatelů, kteří jinak hledají skvělé mATX řešení. Nicméně ASUS ROG GENE je prostě zpět a doufejme, že se dočkáme dalších i mATX kvalitních modelů.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|