Strana 2 z 5
- ASUS ROG STRIX B450-I/X470-I Gaming
Balení obou desek je totožné, liší se jen drobně v potisku. Balení je malé, odpovídá velikosti desky, ale obsahuje solidní příslušenství.
Ostatně jde o desku ze série ROG STRIX. V příslušenství nechybí ani velká Wi-Fi anténa, samozřejmě veškerá nutná kabeláž atd. ASUS chytře přidává i prodlužovací kabel na připojení ovládacích prvků skříně, což usnadňuje montáž.
Samotné desky mají tedy formát mini-ITX, což znamená 17x17cm. Na to se musí vejít hodně věcí a ASUS předvádí, co všechno se tam dnes dá naskládat. Popravdě, dělat X470 desku této velikosti nemá moc význam, protože ty extra PCIe linky a výbavu, kterou X470 proti B450 nabízí, tak na tomto formátu stejně nevyužijete, protože se tam tolik výbavy prostě fyzicky nevejde :). Obě desky mají tedy AM4 patici, X470 verze podporuje i starší 28nm AM4 procesory, B450 jen RYZEN modely.
Obě desky mají 2 sloty pro DDR4 paměti, kdy oficiálně zvládají 3600MHz+ a až 32GB RAM. Jak víme, proti první generaci desek a procesorů právě v této oblasti došlo ke znatelnému vylepšení a posunu výkonu, kdy všechny RYZEN procesory značně těží z výkonnějších a rychlejších pamětí, díky konstrukci sběrnice.
Desky mají jen jeden PCIe x16 slot, ten je fyzicky zesílený. Pokud používáte RYZEN procesory tak pojede v plném režimu 16ti linek, u RYZEN G s integrovanou grafikou jen s 8, ale na výkon grafik to nemá znatelný vliv, navíc nikdo asi nebude párovat RYZEN G s nějakou ultra high end grafikou, aby to vůbec bylo měřitelné. Takže funkční omezení to rozhodně nepředstavuje. Obě desky mají konečně i výstup na monitor, tedy HDMI 2.0b s podporou 4K 60Hz.
Samozřejmě na další výbavu už moc místa nezbývá. ASUS díky tomu triku s přídavným PCB mohl použít kvalitní integrovanou zvukovou kartu, která je podobně dobrá, jako na jeho větších modelech a používá ALC1220 řešení. Dále se na té karty nachází M.2 slot a druhý je na zadní straně desky. Obě tedy mají 2x M.2 jeden napojený na SATA/PCIe X4 druhý jen na PCIe X4. oba můžete využít jen s RYZEN čipy bez integrované grafiky, s APU procesorem (Ryzen G) funguje jen jeden M.2 slot. Obě desky mají také 4x SATA, umístění dvou portů nad PCIe slotem není úplně ideální a asi se jim budete snažit vyhnout. Ale SATA to jsou.
Deska má také dostatek USB, včetně 3.1 Gen2, bohužel žádný není ve formě Type-C konektoru. Deska má ve výbavě i Intel LAN, Wi-Fi s BT 4.2 a samozřejmě SW podporu od ASUSu pro to všechno. Na desce najdeme dostatek konektorů pro ventilátory i dva konektory pro RGB LED pásky. Sama deska má pak i RGB podsvícení (oba modely na pravém boku, X470 navíc svítící logo na pasivu). Deska má sice slabší, ale kvalitní napájecí kaskádu, kvalitní zpracování každé části s ochranami atd. ASUS se prostě snažil, aby tahle deska byla stejně kvalitní, jako velké modely a počítá i s taktováním.
Podívejme se tedy na to, jak si v tomto ohledu vedou …
|