Strana 5 z 5
Model X470-I GAMING vyšel už před pár měsíci, ale k jeho otestování jsem se dostal až nyní spolu s B350-I GAMING. ASUS tedy zopakoval to samé, co u loňských modelů, kdy prostě udělal jednu desku (X470 verzi) a v případě B450 ji jen přejmenoval, letos ale i obral o drobné detaily, které však nikoho trápit nebudou. Cenový rozdíl 350 korun není velký, ale rozdíl to je.
Osobně si myslím, to samé, co loni. Nedává moc smysl mít stejnou desku pod dvěma názvy s tím drobným cenovým rozdílem, když jde pořád o stejně drahou luxusní mini-ITX desku. Ano je to skvělá deska a samozřejmě B450 verze je zajímavější, protože je levnější, ale není o tolik levná, aby se dala označit za cenově dostupnou. Popravdě je to nejdražší B450 deska na trhu vůbec, a to s velkým náskokem. Stejně jako loni bohužel ASUSu chybí skutečná B450 Mini-ITX deska v nabídce za rozumné peníze a překvapilo mě, že tuhle díru ve své nabídce letos neodstranil.
ASUS ROG STRIX B450-I je naprosto vynikající základní deska, excelentní mini-ITX, nicméně ta cena je prostě vysoko na „B450“ desku. Problém prostě je, že tohle je X470 deska. Od B450 verze bych očekával sice nižší výbavu, nižší kvalitu, ale prostě lepší poměr cena/výkon, což je pointa B450 platformy. Bohužel tedy ač se mě tyhle STRIX mini-ITX velmi líbí a jsou to technicky, výbavou i zpracováním nejlepší mini-ITX pro AM4 platformu na trhu, problém je, že zejména s B450 čipsetem má konkurence podobně vybavené, sice ne tak extra luxusně zpracované, ale z funkčního hlediska podobně použitelné mini-ITX B450 desky, které ovšem stojí kolem 3200 korun! A obávám se, že prostě B450-I od ASUSu za 4650 korun je dost velký příplatek. Ale uznávám, ASUS má lepší integrovanou zvukovku, lepší zpracování i pro OC atd. Co mě ale ve výbavě k dokonalosti chybí je kromě HDMI i DisplayPort a také USB Type-C konektor (i když bez toho se obejdeme).
Osobně si prostě myslím, že je trochu hloupé mít na trhu dvě stejné desky, lišící se jen jménem, 4 nepodstatnými drobnostmi a 350 korunami. Samozřejmě že B450-I je výhodnější než X470-I, funkčně a výkonem jsou na tom prostě pro 99,9% uživatelů úplně stejně. Jsou to fantastické desky, ale říkám na rovinu, úplně by stačila ta X470-I varianta. B450 verze prostě nedává smysl, protože není o moc levnější, na B450 platformu je drahá (je to nejdražší B450 deska na trhu) a ASUSu tak stále chybí cenově dostupná skutečná B450 mini-ITX deska, což je velká škoda.
V tomto ohledu jsem tedy zklamaný. Ale není to jediná trhlina v jeho nabídce. Chybí například i kvalitní mATX X470 verze, takže v tomto ohledu jsme rádi, že ASUS má alespoň tu X470-I GAMING (B450-I), protože to je opravdu fantastická základní deska, kdy prostě umí a nabízí vše, co velké ATX ROG STRIX a má kompaktní velikost. Osobně bych byl nadšen, kdyby ASUS nabídl něco podobného i v mATX velikosti. Nabídka AM4 desek prostě není stále ideální.
Výše uvedené výtky samozřejmě nijak nesnižují fakt, že ROG STRIX X470-I GAMING a ROG STRIX B450-I GAMING jsou excelentní základní desky, které jsou to nejlepší, co v tomhle formátu pro RYZEN procesory dnes pořídíte. Dalo by se pár věcí vylepšit, to určitě ano (přidat DisplayPort, Type-C, lepší modul WiFi+BT 5.0) nicméně pro většinu uživatelů má tahle deska prostě vše, co je třeba ve špičkové kvalitě a lze na ní postavit extrémně výkonné, a přitom kompaktní herní PC. Pokud hledáte špičkovou malou základní desku, tak jste ji našli a klidně můžete vzít i tu B450 verzi, protože ve všem zásadním je úplně stejná jako o 350 korun dražší X470 verze. Obě tedy rozhodně mají naše doporučení, jsou to fantastické desky pro malé, ale výkonné a dobře vybavené PC.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|