TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 09 únor 2020
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40 – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X?
ASUS ROG ZENITH II Extreme ALPHA TRX40 - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40

                                         – Základní deska na míru AMD RYZEN 3990X?

Jestli teď zažíváte trochu déjà vu, tak se vám to nezdá. Opravdu jsme základní desku ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40 testovali, a to velmi nedávno, když dorazila na trh. Dnes tu ale máme ASUS ROG ZENITH II EXTREME ALPHA TRX40. Ano, jsou to dvě „odlišné“ desky:

Tedy alespoň dle označení. ALPHA se od „neALPHA“ verzí liší jen ve 2 věcech, které prakticky nepoznáte, pokud nevíte, na co se koukat :). Viditelná přímo na desce je jen jedna změna, druhá je schovaná pod mohutným chlazením. Zbytek je úplně, ale úplně stejný. Kdysi dávno se podobné úpravě říkalo nová revize. V dnešní době to ASUS označil rovnou novým názvem ALPHA, i když technicky to je jen nová revize, protože ALPHA je už jedinou verzí ZENITH II TRX40 ve výrobě a starší verze je tedy jen po několika týdnech nahrazena.

Proč ten nový název? Aby to asi bylo jasné. Nutno říci, že ASUS plánuje vylepšení i STRIX TRX40-E na XE verzi a PRIME TRX40-PRO na PRO S verzi. V čem je rozdíl? V konstrukci napájení a v tom, že všechny novinky mají nativně od první své verze BIOSu podporu i 64jádrového RYZEN ThreadRipper 3990X, kdy u starších verzí musíte vždy udělat UPDATE BIOSu.

  • ZENITH II EXTREME APHA vs ZENITH II EXTREME „neALPHA“

V čem je tedy nová revize v podobě ALPHA verze lepší? V napájecí kaskádě (VRM). Místo jen 16fázové kaskády a 70A mosfetů Infineon TDA21472 má deska nově 16fázovou ale s 90A Infineon TDA21490 mosfety. Tedy posílení, které využijí příznivci extrémního taktování. Ostatní mohou být v klidu, pokud jste koupili starší 70A verzi, váš nový RYZEN 3990X procesor tam poběží úplně v pohodě, včetně třeba i běžného taktování (či spíše PBO).

Nicméně u extrémního taktování, tedy honění rekordů pod dusíkem, už to může být rozdíl. Bavíme se o tom, že nataktovaný 64jádrový RYZEN 3990X dokáže nejen násobně porazit jakýkoliv dosud existující procesor, ale samozřejmě ten výkon není úplně zadarmo. Spotřeba se při přetaktování pohybuje nad 800W+ takže napájecí kaskáda a vše musí být podle toho dimenzována.

To není jediná změna. ASUS se rozhodl u nových verzí svých TRX40 desek, předělat i napájení pamětí. Zatímco ty 90A prvky u VRM nejsou na první vidět, protože je zakrývá masivní chlazení, ta změna u napájení pamětí na Dr.MOS 50A řešení je jediný viditelný rozdíl. Jsou tam fyzicky odlišné čipy. Ale musíte opravdu vědět, kam se podívat, abyste ten rozdíl našli. Nová ALPHA tak prý podporuje větší taktování DDR4 v kombinaci s 3990X, což prý starší verze ne. Ale to je všechno.

Jinak je ZENITH II EXTREME APHA stejná deska, jako ZENITH II EXTREME „neALPHA“, kterou jsme již otestovali s procesorem ThreadRipper 3960X.

  • ASUS ROG ZENITH II EXTREME APHA TRX40

Prakticky vzato mohu zkopírovat vše, co jsem ohledně zpracování a výbavy napsal o ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40, protože je to stejná deska. Jedinou novinkou bude samozřejmě otestování a proměření desky, a tedy i nový závěr. Pojďme na to.

ZENITH je modelová řada, která se poprvé objevila právě pro starší AMD ThreadRipper procesory a tedy X399 platformu. Také jsme ji kdysi testovali, stále je velmi dobrá, ale nové Threadripper 3000 procesory do ní bohužel nelze funkčně osadit, kvůli výrazně technologickým změnám a přeuspořádání celé patice. X399 platforma ale zůstává stále na trhu pro dnes cenově atraktivní ThreadRipper 2000 procesory. Nová TRX40 platforma posouvá věci na vyšší level.

TRX40 je s obrovským náskokem nejvýkonnější a nejvybavenější desktopová platforma současnosti. Až 72 PCIe 4.0 linek, kdy každá má dvojnásobnou propustnost proti PCIe 3.0 u předchozí AMD X399 (64linek) nebo současné Intel X299 (44 linek) platformy, zajišťuje ohromující možnosti výbavy. Živené pochopitelně monstrózně výkonnými ThreadRipper třetí generace, které mají výkon jak několik starších dvouprocesorových serverů dohromady. Ačkoliv jsou mnohem efektivnější, pořád si samozřejmě tak obrovský počet jader/vláken a výbavy žádá svou porci energie. TRX40 desky jsou tak na to stavěny. Tím spíše, kdy konkrétně ZENITH II ALPHA počítá i s nejextrémnějším taktováním až 64jádrového procesoru AMD.

ASUS tedy ZENITH II EXTREME udělal maximálně kvalitní po všech stránkách. Fyzické zpracování, kvalita PCB, konektorů, a veškeré elektroniky je absolutní TOP špička, co dnes technologie základních desek nabízí. Jedná se tedy o model, kde se na cenu opravdu nekoukalo. Mohutná 16fázová napájecí kaskáda s posílením a ultra-efektivními komponenty nakrmí cokoliv a vzhledem k tomu že se přímo počítá i s extrémním s taktování 64jádra, bavíme se o spotřebě k 1000W pro jen samotný procesor. Pro tyhle případy tak ASUS vybavil napájecí kaskádu dvojicí integrovaných ventilátorů.

Další ventilátor chladí čipset, a hlavně okolní pasiv, který sám chladí 2 pozice pro M.2 PCIe SSD. Ano, jsou tam jen dvě. ASUS totiž netradičně třetí M.2 pozici dal na zadní stranu desky, Ale i tři pozice jsou u TRX40 desek prostě málo. Takže je tu ještě ten speciální ROG DIMM.2 modul a slot pro něj, na který se pod velké pasivy vejdou další dvě M.2 NVMe PCIe SSD. A samozřejmě všech 5 pozic je PCIe x4 verze 4.0 s odpovídající propustností. Cool :).

Co dalšího má tahle deska? Inu všechno :). Samozřejmě speciální výbava pro extrémní taktování, včetně externího modulu pro ventilátory do skříně apod. Ve výbavě je i nový velký OLED display, který je nad zadními konektory.

Tam mimochodem najdeme výstupy z Wi-Fi 6/BT 5 modulu, 2x LAN, kdy jedna je 1Gbit, druhá ale 10Gbit. 2x Type-C USB 3.2 a samozřejmě výstupy z kvalitní integrované zvukovky s posílením a vylepšením. Nechybí ani poměrně decentní RGB s dalšími konektory a s odpovídající SW výbavou.

Podívejme se na desku blíže …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1799x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1