Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Dnes máme ve srovnání tři desky na odlišných platformách a s odlišnými procesory, takže je to spíše pro zajímavost. Ale ukazuje to, s jakou extrémní výzvou se musí TRX40 desky speciálně potýkat. V OC režimu (PBO), dokáže procesor žrát opravdu hodně, ale to už bylo i na X399 platformě v kombinaci s 12nm až 32jádrovým CPU.
Pokud jde o chlazení VRM, tak ASUS jej vyřešil středně velkými pasivy s heatpipe propojením s ukrytou dvojicí aktivních ventilátorů. Ty nejsou nijak hučné, zejména v běžných stavech. Další je pak na čipsetu a pomáhá chladit okolí, kdy při všech osazených pozicích pro M.2 SSD je to peklo a použití aktivních ventilátorů zde, je tedy nutností. VRM je působivá jak výkonem a zpracováním, tak funkčností chlazení.
Bez extrémního přetaktování nemáte šanci dostat VRM do sebemenších potíží. I po OC je teplota na VRM do pouhých 60°C, při běžném provozu se s přehledem vejde do 50°C!!! Což je úžasné vzhledem k tomu, kolik ThreadRipper 3000 procesory žerou. Chlazení desky je excelentní a ventilátory nejsou nijak hlučné. Nicméně testovaný 3960X ačkoliv se to nezdá, není vlastně zdaleka extrémní! Je to vlastně jen nejpomalejší model z nových ThreadRipper 3000X a chystaný 3990X se 64jádry by asi zatížil desku podstatně více.
ASUS ROG ZENITH II EXTREME je deska určená pro extrémní taktování, a to těch nejextrémnějších procesorů na současném trhu, takže zpracování všeho tomu odpovídá. Nemá nejmenší problémy s udržením našeho RYZEN 3960X na 4,4GHz na všech 24 jádrech jádrech při 1,415V. Jako obvykle ale platí, že tohle ruční OC vlastně nelze doporučit. Lepší praktičtější a efektivnější, je v RYZEN Master zapnout PBO, případně auto OC k tomu a procesor se v závislosti na osazeném chlazení a TDP dokáže vyhnat sám k vyšším taktům na všech jádrech a současně nepřijdete o ještě vyšší takt při méně zatížených jádrech a současně je to i úspornější a efektivnější. Každopádně ani 24jádro s PBO na téhle desce není žádný problém. Bohužel 64jádrový model zatím nemáme, s ním by asi byly věci ještě zajímavější :). Stejně tak mě osobně moc nezajímá taktování pod dusíkem, které by ale jediné mohlo nějak výrazně prověřit možnosti a schopnosti téhle desky. S běžným taktováním i s vodním chlazením nemáte prostě šanci dostat ASUS ROG ZENITH II EXTREME do nějakých potíží.
V čem je X570 i TRX40 platforma jasně lepší než předchozí X470/X399, jsou paměti a jejich ladění. I když to souvisí i s výrazným zlepšením samotných ZEN2 procesorů a architektury. X470/X399 desky v nejlepších případech dovolovaly chod až 3600/3733MHz pamětí, když většina desek končila stabilně na maximálně 3200MHz. X570/TRX40 dokáží jít ještě mnohem dál. Gigabyte udává zatím 4400MHz atd. (ale funguje i podstatně více). AMD ale doporučuje osazení 3600MHz maximálně s co nejlepším časováním pro ideální výkon za slušnou cenu. Při nastavení vyššího taktu se automaticky zapne dělička, takže deska sice zvládla 4600MHz, ale výkon vlastně není lepší než s 3600MHz zejména na nižším časování. Podařilo se mě i na této desce dostat se na 3600MHz CL16 v pohodě, 3200 na CL14 také běhá bez nejmenšího problémů. Osobně tedy doporučuji 3200 nebo 3600 ideálně na CL14 pro co nejlepší výkon. S kompatibilitou a výkonem pamětí není na TRX40 platformě sebemenší problém. XMP profily fungují, výrobci pamětí už nabízí i speciálně moduly pro RYZEN, kde ty profily jsou tedy úplně jisté (XMP profilování bylo původně uděláno pro Intel platformu, ale AMD jej plně adaptovalo).
Takže k závěrům …
|