Strana 5 z 5
ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40 je skvělá deska, o tom není sporu. To by samozřejmě být měla, protože nic lepšího ASUS prostě dnes nenabízí :). Proti první generaci ZENITH X399 je obrovským pokrokem, ale ten už vlastně udělala loňská ZENITH EXTREME ALPHA X399, která má hodně podobný design a mnoho shodných prvků s nejnovější verzí. Aktuální edice je tedy vlastně jen malou designovou změnou.
Napájení, VRM i jeho chlazení jsou hodně podobné, tedy excelentní. Samozřejmě PCIe 4.0 design vyžadoval určité změny a zlepšení, a ty nová TRX40 verze samozřejmě má. Co do výbavy jsou ale téměř stejné, tedy extrémně bohaté. Aktuální verze má nově Wi-Fi 6, což starší neměla. Hezčí je určitě ten OLED display.
Jednoduše se tedy díváme na nejlepší základní desku společnosti ASUS a výstavní skříň ASUS technologií pro současné desktopové počítače napříč platformami. A tomu odpovídá vše od výbavy po funkčnost a vyladění, a samozřejmě také cena. Ta činí 19 999 korun vč. DPH, což věřte tomu nebo ne, dokonce není nejdražší TRX40 deska na trhu. Je ale pravdou, že ceny TRX40 desek jsou nic v porovnání s tím, kolik stojí ThreadRipper procesory pro ně. Nejlevnější 3960X se 24jádry, se kterým jsme dnes testovali, vychází na více než 38 tisíc korun a 32jádrový model 3970X vychází na 54 tisíc. Chystaný 64jádrový procesorový král v podobě RYZEN 3990X pak bude stát velmi pravděpodobně přes 120 tisíc korun, ale ten výkon tomu bude odpovídat. S ohledem na ceny procesorů je pak ASUS ROG ZENITH II EXTREME deska vlastně docela cenově příjemný a dostupný kus hardware :).
Ale pokud byste chtěli něco ještě dostupnějšího, kdy nevyžadujete extrémní taktování, tak má ASUS v nabídce ještě ROG STRIX TRX40-E GAMING (ATX) za 14 tisíc korun a pak základní model PRIME TRX40-PRO (ATX) za pouhých 11,5 tisíce. Všechny mají přitom velmi podobně skvělé napájení a ty základní prvky. Takže možnosti jsou.
V každém případě, pokud už pořizujete ThreadRipper 3000 procesory a TRX40 platformu, která je nadevší pochybnost tou nejlepší a nejvýkonnější PC platformou současnosti, dává samozřejmě pořízení ASUS ROG ZENITH II EXTREME největší smysl. Je tím nejlepším, co ASUS na poli desek nabízí a je vynikající, kdy se opravdu jen těžko hledá něco, co by se jí dalo vytknout. Možná ještě lepší integrovaný zvuk, něco více než „jen“ ALC 1220?
Překvapivě ale musím říci, že zatímco před pár lety byl ASUS jasný král a bez konkurence v high endu, nyní už konkurenci má. GIGABYTE a jeho série AORUS EXTREME, zejména v letošním roce dokázala dotáhnout hodně věcí. Speciálně přímo konkurenční již u nás otestovaný model Gigabyte TRX40 AORUS XTREME, je neméně působivou deskou. V mnoha směrech je těžké říci, která je lepší a bude to hodně individuální výběr zejména podle vzhledu a designu. Obě jsou absolutní špička, připravené pro extrémní OC, možná ASUS ještě o něco lépe. Gigabyte má ale zase zajímavější zpracování některých prvků, včetně kompletního otočení všech konektorů na pravé straně na bok, což je velice šikovné, má také dvě 10Gbps LAN a měřitelně o trochu lepší integrovaný zvuk (což ale v praxi asi nikdo nerozpozná). Má také ke 4 pozicím pro M.2 přímo na desce, ještě speciální rozšiřovací PCIe kartu pro další 4x M.2 v RAID. Ale také je o více jak 5 tisíc dražší. A nemá OLED display :).
ASUS ROG ZENITH II EXTREME je pak možná designově více orientovaný na extrémní taktování, zpracováním a výbavou. Má ten pěkný OLED display a líbí se mě umístění jednoho M.2 SSD na zadní stranu a ta rozšiřující karta vedle pamětí, ale asi to nepřebije tu rozšiřovací PCIe 4.0 kartu pro 4x SSD u konkurence. Zase je ovšem ASUS cenově dostupnější a má tedy o něco lepší poměr cena/výkon ;). Ve většině ohledech jsou ty desky prostě srovnatelně úžasné, nejvýrazněji se tak liší vzhledem samotných desek i BIOSu a aplikací. Obě ale jednoznačně představují absolutní vrchol technologie současných počítačových základních desek a dělají čest svým výrobcům.
A já jsem rád, že i na absolutním vrcholu máme z čeho vybírat a není zde tak úplně jasný favorit. O to je situace zajímavější. ASUS ROG ZENITH II EXTREME je úžasná deska se svým osobitým a jasně rozpoznatelným designem a stylem, na který jsme zvyklí už z vynikající předchozí verze. ASUS tedy jen mírně vylepšil, vyladil pro novou platformu AMD, a výsledkem je jedna z nejlepších základních desek na současném trhu a nejlepší ASUS deska vůbec. Ideální, pokud si chcete postavit prakticky kompletní ASUS ROG počítač (což je dnes možné) z nejlepších ASUS ROG komponent a chcete skutečný high end, nejen nějaký slabý 16 – 18 jádrový mainstreamek :). Pak je jasnou volbou a můžeme jen doporučit. Skvělý kus hardware.
Za výbavu pro testování děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|