TEST: ASUS SaberTooth 990FX R2.0 a CrossHair V Formula-Z - dvě superkvalitní desky v novém! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 06 prosinec 2012
Přejít na obsah
TEST: ASUS SaberTooth 990FX R2.0 a CrossHair V Formula-Z - dvě superkvalitní desky v novém!
ASUS SaberTooth 990FX R2.0 - Balení a výbava
ASUS CrossHair V Formula-Z - Balení a výbava
ASUS SaberTooth 990FX R2.0 vs SaberTooth 990FX - rozdíly
ASUS CrossHair V Formula-Z vs CrossHair V Formula - rozdíly
ASUS SaberTooth 990FX R2.0 - Základní deska
ASUS CrossHair V Formula-Z - Základní desky
Základní desky v testech
Provozní vlastnosti, taktování a desky v praxi
Hodnocení a závěr

 

  • Provozní vlastnosti, taktování a desky v praxi

A jaké jsou další poznatky a zkušenosti s oběma testovanými deskami?

  • Spotřeba a teploty

Pokud jde o spotřebu, jsou na tom nové modely +/- stejně, jako ty staré, tedy velmi dobře:

S tím souvisí i zahřívání, které je velmi malé, protože čipsety desek žerou opravdu jen pár W. Chlazení obou desek je masivní, takže teploty na pasivech nevystoupají ani k 50°C.

  • Taktování

Nejsme server zaměřený na extrémní taktování, ani nějaké masivní taktování. Takže testy v tomto směru neprovádíme. Samozřejmě jsme vyzkoušeli, jak se daří taktování, pokud si s tím přeci jen trochu pohrajete.

S naším novým procesorem AMD FX-8350 VISHERA není taktování žádný problém. Omezením možností je hlavně chlazení, takže s klasickým chlazením třeba pomocí vzduchového NOCTA NH-C14 se na obou deskách dá bez problémů a stabilně udržet na 4,8GHz. Crosshair je samozřejmě mnohem lépe vybaven pro OC hrátky s podstatně bohatším BIOSem než SaberTooth, ale pokud nejste taktovací nadšenci, bude vám 4,8GHz, na které se u obou desek dá stejně dobře dostat, stačit. Další honění frekvencí je už hlavně o chlazení, kdy vzduchovému dochází dech kolem 5,0 - 5,2GHz. S běžným vodním chlazením (all-in-one referenční model AMD), které máme k dispozici, není problém se udržet se stabilně na 5,2GHz a pokoušet se i o více. CrossHair proti SaberTooth na těchto frekvnecích jasně vede možnostmi i schopnostmi, ale také proto je takový, jaký je a stojí o to více. Nepochybuji o tom, že s dalším hraním a ještě silnějším chlazením se dá dostat i výše. Ostatně současné rekordy s kompletně plně aktivním procesory FX-8350 přesahují 7GHz pod dusíkem a Crosshair je často užívaným podvozkem pro tyto hrátky, což svědčí o jejích kvalitách.

Možná více než podobné 5GHz + taktování bude pro některé uživatele atraktivnější "opak". Tedy konkrétně snížení napětí v základu u procesoru bez snížení základní frekvence a tedy výkonu. Je známo, že zatímco Intel má perfektně vyladěné napájení a není vlastně co snižovat pro další snížení spotřeby, AMD dává vyšší základní napětí na svých procesorech, aby všechny kousky byly skutečně stabilní. Podle nás to ale přehání, protože z našich zkušeností se dá u FX-3850 snížit napětí o více než 0,1V bez jakéhokoliv vlivu na výkonu a stabilitu. To ale podstatně sníží spotřebu. U Formula-Z je to dokonce o 35W, u SaberTooth je rozdíl kolem 30W! A to opravdu není zanedbatelné při úplně stejném výkonu toho procesoru proti základu, a zvlášť při srovnání s konkurenční Core i5-3570 platformou, kde se rázem rozdíl v zátěži smrskne ze 60W na 30W, což už není tolik, když v klidu je spotřeba srovnatelná a bavíme se o srovnání 32nm a 22nm procesoru.  

  • V praxi

Pokud jde o poznatky v praxi, tak proti starším modelů je určitě vítána lepší modernější výbava. Vzhledem k ceně nemáme co vyčítat modelu SaberTooth, ale u modelu CrossHair bychom rádi viděli v ceně i Bluetooth/WiFi modul. Pak by byla výbava dokonalá. Obě desky mají samozřejmě obrázkový UEFI BIOS a s posledními Updaty BIOSu už jsou vyřešeny snad všechny drobné problémy.

Samozřejmostí je u obou desek aktuální softwarová výbava utilit od ASUSu, kde potěší samozřejmě kromě širokých možností taktování přímo z Windows, hlavně kompletní správa chladičů atd. Update BIOSu je také snadný a vítaný, nemluvě o výborné funkci updatu z Flash, kdy nemusí být v desce osazený ani procesor, což se zejména majitelům starších nebo případně novějších CPU může hodit. ASUS vydává nové BIOSy pravidelně, v současných verzích jsme si nevšimli žádných problémů se stabilitou ani ničím jiným. Pokud z nějakého důvodu chcete používat Windows 8, mohli by vás zajímat nové funkce a výbava, kterou ASUS u obou desek také zařadil.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1583x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1786x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3913x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1258x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1223x
Komentářů: 1