Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Aktualizovali jsme testovací sestavy. Pro srovnání tedy použijeme nový RYZEN 9 3900X procesor. Pro všechny platformy je použito 2x 8GB DDR4 3200MHz CL14 pamětí G.Skill FlareX a grafickou kartou je nový AMD Radeon RX 5700 XT.
Otestovali jsme tedy několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek. Samozřejmě nečekáme žádné markantní rozdíly, nějaké rozdíly by mohly dělat ale BIOS a jejich vyladění.
Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech.
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém. V rámci stejné platformy to ale dle očekávání nevypadá na nějaký velký rozdíl. Mezi různými generacemi desek a čipsetů ale pochopitelně rozdíl bude a je. Nicméně ani „levnější“ X570 ASUS TUF deska nemá sebemenší problém poskytnout špičkový výkon.
Novinkou u X570 platformy je PCIe 4.0. To znamená, že deska má propustnost 2x větší na linku, než PCIe 3.0, samotný X570 čipset má celkově 4x vyšší propustnost, než X470/X370 předchůdci. Projevuje se to v některých ohledech i u výkonu grafické karty, kdy nový Radeon RX 5700XT, který jsme pro testování použili, má PCIe 4.0 nativně (jen u X570 platformy, u starších jede na v PCIe 3.0 režimu). Největší rozdíl je ale ve výkonu nových SSD NVMe disků, které už mají také PCIe 4.0 rozhraní na kterém dosahují zatím 5000MB/s, zatímco když je dáte do PCIe 3.0, tak mají jen něco maximálně kolem 3500MB/s. V případě disků už tedy je nízká propustnost PCIe 3.0 brzdou.
ASUS šetřil v oblasti integrovaného zvuku. Místo ALC 1220 je zde „jen“ ALC 1200 řešení, které je mnohem chudší na posílení a má o něco horší parametry. Proti levnějším řešením postaveným na ALC 887 je tu ale velký rozdíl, i ALC 1200 je diametrálně lepší a nemá zásadní praktické nevýhody, jako různé rušení a nečistoty ve zvuku a obecně je prostě kvalita zvuku mnohem lepší. U X570 desky jako je ASUS TUF, pomáhá zvuku i mnohem kvalitnější více vrstvé PCB.
Podívejme se dále, a na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|