Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Spotřeba nových X570 desek je kvůli vyšší spotřebě čipsetu obecně vyšší než X370/X470 platforem. Paradoxně tak můžete použitím starší desky dosáhnout ještě lepší efektivity, ale přijdete o trochu toho špičkového výkonu, zejména v souvislosti s PCIe 4.0. Gigabyte to má ale evidentně slušně vychytané.
Pokud jde o chlazení VRM, tak ASUS osadil slušně kvalitní napájení s vysokou účinností, a tedy podstatně menšími ztrátami než na většině desek v této cenové hladině najdeme. To znamená, že i když je chladič kaskády jednodušší, stačí na vše s přehledem. V běžně chlazeném PC se VRM pohybuje kolem 50°C při přetaktování překoná 65°C. Tedy velmi dobré. Nicméně i tahle X570 deska má aktivní chlazení čipsetu. Ventilátor je velmi kvalitní a neměl bych v žádném případě strach z toho, že odejde.
Nicméně je trochu slyšet. Dá se to utišit (dá se namapovat), ale úplně bezhlučný není, i když ve skříni jej spolehlivě přehluší chlazení grafické karty apod. Z hlediska hluku prostě problematický není. Avšak jeho umístění prakticky pod grafickou kartu znamená, že nasává teplý vzduch a ohřívá s ním ten čipset. Prostě není to nejvhodnější konstrukce. V praxi to naštěstí žádné problémy nedělá.
ASUS TUF GAMING X570-PLUS není deska určená pro extrémní taktování. Nemá samozřejmě tu extra výbavu jako ROG série, ale to prakticky nikomu z běžných uživatelů nemůže nijak vadit. Naopak znamená to nižší cenu ;). I tak ale nemá problém s udržením našeho RYZEN 9 3900X na 4,4GHz na všech jádrech při 1,415V. Jako obvykle ale platí, že tohle ruční OC vlastně nelze doporučit. Lepší je v RYZEN Master zapnout PBO případně auto OC k tomu a procesor se v závislosti na osazeném chlazení a TDP dokáže vyhnat sám k vyšším taktům na všech jádrech a současně nepřijdete o ještě vyšší takt při méně zatížených jádrech a současně je to i úspornější a efektivnější. Každopádně ani 12jádro s PBO na téhle desce není žádný problém.
V čem je X570 platforma jasně lepší než předchozí, jsou paměti a jejich ladění. X370/X470 desky v nejlepších případech dovolovaly chod až 3600/3733MHz pamětí, když většina X470 a B450 desek končí stabilně na maximálně 3200MHz. X570 dokáže jít ještě mnohem dál. ASUS udává zatím 4400MHz atd. Jde to, ale s děličkou a přínos výkonu to nemá. AMD samo doporučuje osazení 3600MHz či 3733MHz maximálně s co nejlepším časováním pro ideální výkon za slušnou cenu. Zkrátka snažte se nepoužívat děličku a udržet poměr rychlosti pamětí a vnitřní sběrnice CPU v 1:1. Při nastavení vyššího taktu se automaticky zapne dělička, takže deska sice zvládne těch 4400MHz na pamětech i více, ale výkon vlastně není lepší než s 3600MHz zejména na nižším časování. Podařilo se mě i na této desce dostat se na 3600MHz CL14 v pohodě, samozřejmě i 3200 na CL14 také běhá bez nejmenšího problémů. Osobně tedy doporučuji 3200 nebo 3600 ideálně na CL14 pro co nejlepší výkon.
Takže k závěrům …
|